Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İl kongresi farklı olacak - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İl kongresi farklı olacak 14.1.2020 - 10:48:16
CHP Edirne İl Örgütü, hafta sonu gerçekleştirdiği merkez ilçe örgütü seçimlerinin ardından olağan ilçe kongrelerinde sona doğru yaklaşırken; il kongresi heyecanı da artmaya devam ediyor. İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın yeniden aday olacağı il kongresinde, merkez ilçe kongresinden farklı olarak il başkanlığına aday olması beklenen isimler konuşulmaya başlandı. Gürkan Güneser ve Erdal Akgün isimlerinin ön plana çıktığı seçimler öncesi ikili adaylık süreçleriyle ilgili açıklamalarda bulunurken; her iki ismin de birbirine destek olacağı iddia ediliyor.İl kongresi farklı olacak

 Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) Edirne İl Kongre süreci yaklaşıyor. Hafta sonu gerçekleştirilen Merkez İlçe Kongresi’nin ardından CHP’de ilçe kongreleri Havsa, İpsala ve Enez ilçeleriyle devam edecek. Bu kongrelerin ardından gözler il kongresine çevrilecek. Şubat ayının başında yapılması planlanan il kongresi kapsamında il başkanlığı için kulisler oldukça hareketlendi.

                Merkez İlçe Kongresi’nde tek adayın çıkması parti içinde yer yer eleştirilere neden olurken; İl kongresi sürecinde ise durumun farklı olacağı hâkim iddia ediliyor. İl başkanlığı için yeniden aday olacağını açıklayan mevcut İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’ya rakip çıkacağı, bu isimlerin ise Gürkan Güneser ya da Erdal Akgün olacağı konuşuluyor. 

                Adaylığı konusunda konuşmak için erken olduğunu söyleyen CHP’li Gürkan Güneser, “Bir veya iki haftaya netlik kazanır. Adayım veya değilim demiyorum. Aday olursam kısa zamanda açıklayacağım” derken adaylık konusunda zemin yokladığı sinyalini verdi. Parti içinde muhalif kimliğiyle tanınan ve 3 dönem CHP İl Genel Meclis Üyeliği yapan Merkez İlçe eski Başkanı Erdal Akgün de adaylıktan yana sinyal verdi. Kulislerin oldukça hararetlendiği CHP’de Güneser aday olursa, Akgün’ün destek vereceği konuşuluyor. Akgün aday olması halinde ise, Güneser’in Akgün’e destek olacağı söyleniyor. 

                Partinin ve partililerin vereceği her türlü göreve hazır olduğunu dile getiren Akgün ise CHP’nin Edirne ölçeğinde silkinmesi ve eski günlerine kavuşması gerektiğini söyledi. Akgün, “Partimizin, partililerin alacağı her türlü karara hazırız, ne görev verirse Erdal Akgün olarak hazırım. Yeter ki partide Lalapaşa’dan Enez’e kadar işin ehli insanlar olsun. Çalışmak lazım. Partimizin üzerindeki bu ölü toprağını atmamız lazım. Partimizin bir an önce silkinmesi lazım. Onun için de partiyi eski ve heyecanlı günlerine döndürmek için, partimizin ilçe kongrelerinde tarımın sorunlarını, çiftçinin sorunları konuşulacağı ve konuşulduğu günlere getirmek için, memurun, esnafın, emekçin, emeklinin, dar gelirlinin dertlerinin konuşulduğu kongrelere partimizi kavuşturmak için Erdal Akgün olarak partililerimizin alacağı karara uyarım, sonuna kadar saygı duyarım. Bu görev ne olursa olsun her şeyimle hazırım. Yapılırsam adayım; partililerim ‘adaysın’ derse aday olmaya hazırım. Onların alacağı kararın her türlüsüne hazırım. ‘Aday ol’ diye istekler var. Partililerimin alacağı karara sonuna kadar sahip çıkar ve uyarım” diye konuştu.

Merkez ilçe kongresine eleştiri

                Merkez ilçe kongresini tek adayla gidilmesinin sebebini ‘Genç bir insanın ve iyi bir ekibin aday gösterilmesi’ olarak açıklayan Akgün;  “Yanında birkaç tecrübeli insanın olmasından kaynaklanan bir olaydı. Ama tek adaylı kongrelerde daha büyük heyecan olmalı. İnsanlara masal anlatılmamalı. Edirne’mizin en ücra köyünden gelen bir insan orada öyle şeyler almalı ki köyüne gittiğinde bunları anlatmalı. Kongreden, o salondan aldığı heyecanı Budakdoğanca, Yenikadın, Avarız köyünden gelen delege; köyüne döndüğünde köylü onu bekliyor, ‘ne yaptınız?’, ‘ne konuştunuz?’ diye soruyor. İlçe kongresine Eren Erdem gelmemiş olsa, neredeyse hiçbir şeyin olmadığı bir kongre olacaktı. Bizim üzüntümüz budur. Genç, dinamik ve heyecanını da katarsa partimize katkı yapacağına inandığımız bir ilçe başkanı göreve başladı. Tek tesellimiz bu oldu. Ben istiyorum ki CHP kongrelerinde bir şeyler ortaya çıksın. Bu da genel merkeze kadar ulaşsın. Bütün tarım kesimini heyecan sarsın. Bizim partimizin kongresinde emekçi insanların hakları konuşulsun, ezilen insanlar konuşulsun ama maalesef böyle bir şey duymamanın üzüntüsünü yaşadım ve bütün arkadaşlarım öyle. Kimse sesini çıkaramıyor. Son kongreye katılanlar A’dan Z’ye hepsi bu duygular içersinde. Bizim, partimizi eski günlerine döndürmek için, yerel seçimlerde yüzde 60-65 oy almak için, referandumlarda yüzde 73’e çıkmak için hiçbir partiden medet ummamıza gerek yok. Biz devlet kurmuş bir partinin mensuplarıyız. Çok enteresandır ki cephede kulmuş bir partinin insanlarıyız. Yeter ki kendimize inanalım. Yeter ki kalbimizi, her şeyimizi partimize verelim. Başarı öyle gelir. İl kongresi hareketli geçecek, heyecanlı günlere döndürmek için elimizden ne gelirse yapmaya hazırız” diyerek eleştirilerde bulundu.Kaynak: Ercan BİTTİ 563 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gaytancıoğlu’dan ithalat şampiyonluğu tepkisi Gaytancıoğlu’dan ithalat şampiyonluğu tepkisi 5.8.2020
Kent Konseyi’nden Kent raporu Kent Konseyi’nden Kent raporu 5.8.2020
Ayçiçeği hasadı başladı Ayçiçeği hasadı başladı 5.8.2020
Radyo Günebakan yayında Radyo Günebakan yayında 5.8.2020
Tunca bataklığa döndü Tunca bataklığa döndü 5.8.2020
DEVA’ya Merkez İlçe Başkanı atandı DEVA’ya Merkez İlçe Başkanı atandı 5.8.2020
Çevre planına hayvancılık ilavesi Çevre planına hayvancılık ilavesi 5.8.2020
Altyapıya 40 milyon TL’lik ek kredi Altyapıya 40 milyon TL’lik ek kredi 5.8.2020
İnce’nin partisinde Bircan! İnce’nin partisinde Bircan! 5.8.2020
Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması 4.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 324 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Muharrem İnce buralarda ne yapar?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Kışa Hazırlık
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.