Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
ÇED yönetmeliğine aykırı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
ÇED yönetmeliğine aykırı 11.1.2020 - 09:47:33
Trakya Platformu Edirne Dönem Sözcüsü Av. Bülent Kaçar, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul’un ÇED raporuna dikkat çekti. ÇED raporunun, içeriği nedeniyle ÇED yönetmeliğine aykırı olduğunu açıklayan Kaçar, yönetmelik gereği ÇED’in hükümsüz kılındığı belirtti.. ÇED raporunda Kanal İstanbul projesinin yanı sıra Saros Körfezi’ne kanal açılmasının planına yer verilemeyeceğini belirten Kaçar, raporu hazırlayanların Saros kanalının yerini dahi bilmediklerine de dikkat çekti.ÇED yönetmeliğine aykırı

Trakya Platformu Edirne Dönem Sözcüsü Av. Bülent Kaçar, Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED raporu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabından yazılı açıklama yapan Kaçar, Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED raporunun 1426’ncı sayfasında yer alan ‘Zincirbozan-Gelibolu mevkiinden Saros Körfezi’ne bir kanal açılması düşünülebilir’ şeklindeki dipnot ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin nasıl olursa aşılabileceğine dair yorumların, ÇED raporunu hükümsüz kıldığını söyledi.

ÇED yönetmeliğine göre Kanal İstanbul ÇED raporunda bulunması gerekenlere dikkat çeken Kaçar, raporda Kanal Saros önerisinde bulunulamayacağını da belirtti. Kaçar, açıklamasında ÇED raporunu hazırlayanların Saros Kanalı’nın yerini dahi bilmediğine dikkat çekti. Kaçar, ÇED raporunun hükümsüz olduğuna dair açıklamasında; “Kanal İstanbul projesinin ÇED raporunun 1426’ncı sayfasında yer alan ‘Zincirbozan-Gelibolu mevkiinden Saros Körfezi’ne bir kanal açılması düşünülebilir.’ şeklindeki dipnot ve Montrö Boğazlar Sözleşmesinin nasıl olursa aşılabileceğine dair yorumlar ÇED raporunu hükümsüz kılmaktadır. Çünkü ÇED yönetmeliğine göre Kanal İstanbul ÇED raporunda sadece gerçekleştirilmesi planlanan projenin çevreye olabilecek olumlu ve olumsuz etkilerinin belirlenmesinde, olumsuz yöndeki etkilerin önlenmesi ya da çevreye zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesi için alınacak önlemlerin, seçilen yer ile teknoloji alternatiflerinin belirlenerek değerlendirilmesinde ve projelerin uygulanmasının izlenmesi ve kontrolünde sürdürülecek çalışmalar yer alabilir” ifadelerine yer verdi.

ÇED şirketinin Kanal Saros önerisinde bulunamayacağını söyleyen Kaçar; “ÇED şirketinin görevi Marmara Denizi ile Ege Denizi arasında Gelibolu yarımadasının ekolojik, doğal, tarihi ve demografik yapısını yok edecek Kanal Saros önerisinde bulunmak değildir. Bilim ve hukuka tamamen aykırı projeyle ilgisiz paragrafları ÇED raporuna koymak şirketin görevini kötüye kullandığına dair şüphe doğurabilir. Çünkü Proje Kanal İstanbul olduğu ÇED raporunda Kanal İstanbul incelenebilir” dedi.

“Yerini dahi bilmiyorlar”

Kaçar, ÇED raporunu hazırlayanların Saros Kanalı’nın yerini dahi bilmediklerine dikkat çekerken; “ÇED raporunun gerçeklerden uzak ve yanlış bilgiler içerdiğine dair önemli bir örnek de ‘Zincirbozan-Gelibolu mevkiinden Saros Körfezi’ne bir kanal açılması düşünülebilir.’ şeklinde rapora öneri yazan ÇED raporunu hazırlayanların önerdikleri Saros Kanalı'nın yerini dahi bilmemeleridir. Saros Kanalının başlayacağı yer olarak belirttikleri Zincirbozan mevkii Gelibolu ilçesinde değildir. Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesine bağlı olup Anadolu yakasındadır. En temel coğrafi araştırmayı dahi yapmadan yanlış yazımlar içeren ÇED raporu hazırlamak ciddiyetsizliktir” sözlerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 371 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Motorsiklet tutkunlarından destek Motorsiklet tutkunlarından destek 28.1.2020
Jandarma tanırım TIR’ı Edirne’de Jandarma tanırım TIR’ı Edirne’de 28.1.2020
Sulama kanalına düşüp öldü Sulama kanalına düşüp öldü 28.1.2020
Yağmur çiftçiyi güldürdü Yağmur çiftçiyi güldürdü 28.1.2020
Komşuda grip alarmı Komşuda grip alarmı 28.1.2020
İlk kamyon yola çıktı İlk kamyon yola çıktı 28.1.2020
Haziran’da tahliye edilecek Haziran’da tahliye edilecek 28.1.2020
Unutulan servetin sahibini buldular Unutulan servetin sahibini buldular 28.1.2020
Roman kültür merkezi olsun Roman kültür merkezi olsun 27.1.2020
Elazığ yalnız değil Elazığ yalnız değil 27.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 93
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 281 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kamuoyu bu cevapları bekler
Murat Savaş

Recep Duymaz
Gece Gözlü Kız
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.