Edirne 25°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Zıpkınkurt yanıltıldı mı? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Zıpkınkurt yanıltıldı mı? 10.1.2020 - 10:40:25
EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan İnci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında bir araya geldiği basın mensuplarına Türkiye ve Edirne ekonomisi ile EGİAD’ın projeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarının, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt’un, alışveriş için Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistlerin 2019 yılında 270 milyon Euro harcadığı iddiasını sorması üzerine cevap veren İnci; “Edirne’ye günlük 4 milyon TL gibi bir rakam girse Edirne şu anda uçardı. Bu rakamı gerçekçi bulmadım. Başkanı da yanıltmış olabilirler diye düşünüyorum” dedi.Zıpkınkurt yanıltıldı mı?

Edirne Genç İşadamları Derneği (EGİAD), her yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında düzenlediği basın toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan İnci ve yönetim kurulu üyeleri ile basın mensupları katıldı. İnci, toplantıda basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarken; Türkiye ve Edirne ekonomisi ile EGİAD’ın projeleri hakkında açıklamalarda bulundu. İnci, açıklamalarına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başlarken; basın mensuplarının daha iyi şartlarda çalışmasını temenni etti. İnci, EGİAD’ın Küresel Göç Derneği tarafından çekimi gerçekleştirilen ‘2 yaka yarım aşk’ filminin Edirne’de gösterimini gerçekleştireceğini açıklarken; “Filmin başrol oyuncusu usta sanatçı Selda Alkor’dur. Selda Alkor, önümüzdeki hafta bizlerle bir araya gelecek. Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda, 16 Ocak Perşembe günü, saat 16.00’da, Edirne halkına ücretsiz bir film gösterimimiz var. Film gösteriminde de Selda Alkor söyleşi de yapacak. Tüm Edirne halkımızı ve özellikle göç ile Edirne’ye gelmiş olan insanlarımızı davet ediyorum. Bu gösterimin Edirne ayağındaki sponsoru biz olduk. Filmimiz aynı zamanda Yunanca altyazılı olacak. Yunan dostlarımıza da filmi izlemelerini öneriyorum. Edirne halkı için unutulmaz bir anı olacak” ifadelerine yer verdi.

Türkiye ekonomisi ile ilgili açıklamalarda bulunan İnci; “Hükümetimiz, ekonominin sarsılmaması, en azından daha kötüye gitmemesi için büyük mücadele veriyor. STK’lar da buna destek veriyor. Bizim en büyük handikapımız; Türkiye’deki veriler ile uluslararası veriler tutmuyor. Bu durum bize ileride nasıl yansır, birkaç ay sonra nasıl bir ortam ile karşı karşıya kalırız, hâlâ bir belirsizlik olduğunu görüyoruz. Ama elbette şu anda döviz kurlarının belirli bir noktada tutulabiliyor olması, faiz oranlarının yıllık bazda oranların 10-12 arasında tutuluyor olması iyi bir şeydir. Bunu ne kadar tutabileceğiz? Bunun belirsizliği hâlâ kendini koruyor. Bu durumun aynen devam etmesini temenni ediyoruz” dedi.

“Neden İstanbul’a gitmeye başladılar?”

2020 yılında Edirne ekonomisiyle ilgili düşüncelerini paylaşan İnci; “Gelen misafirlerimizin Edirne’den alışveriş yapabiliyor olması güzel bir şeydir. Ama artık yurtdışından gelen misafirlerimizin İstanbul’u tercih etmeye başladığı yönünde haberler var. Bu insanların Edirne’de temas ettiği insanlar acaba fahiş kâr ile satış mı yapıyorlar? Bu malzemeyi Edirne’den almak varken 250 kilometre uzaklıkta, günlük 500-600 TL ek maliyetle neden İstanbul’u tercih etmeye başladılar? Bu konuyu başta esnaf odalarımız olmak üzere araştırılması gerekiyor. Çünkü ipin ucunu bir kez kaçırırsak bir daha tutamayız. Son 3 aylık dönemde yaklaşık 40 il gezdim. O illerdeki ekonomik durgunluk farklı, biz şu anda Türkiye’nin gülen yüzüyüz. Bir Edirne böyle, bir de Van. Van da İran’dan gelen turistler sayesinde ekonomik bir canlılık var. Bunun kıymetini bilelim. İnşallah 2020 hepimiz için iyi geçer” sözlerine yer verdi.

Edirne’yi mobilden tanıtacaklar

EGİAD’ın projeleri ile ilgili de açıklamalarda bulunan İnci; “Şu anda rezerv projelerimizden birinin onaylandığı duyumunu aldık. Daha imzaya çağırılmadık ama önümüzdeki hafta imzalanmasını bekliyoruz. Bu proje de Edirne’nin tanıtımı ile ilgili bir mobil aplikasyondur. Misafirlerimiz sınır kapılarından girdiği zaman cep telefonlarına uyumlu, Edirne ile ilgili mobil aplikasyonu indirecekler. Bunun benzerleri var ama bizim aplikasyonumuz bunların bir üstü olacak. Bu aplikasyondan yapan kurumlarla irtibata geçeceğiz ve neyi öne çıkardılarsa biz Edirne’nin farklı bir özelliğini öne çıkaracağız. Aynı şeyleri yapmanın bir anlamı yok. Bu konuda ön hazırlığımızı yapıyoruz. Projede Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ile ortağız. Bu konuda Edirne’de bütün aktörlerle bir araya geleceğiz ve öneriler doğrultusunda aplikasyonda neyi öne çıkarmamız gerektiğini tartışacağız” dedi.

Edirne’de marka oluşturacak

İnci, kişisel yatırımı ile Edirne’den Türkiye çapında bir marka oluşturacağını da açıklarken; “Markanın oluşması için ciddi bir yatırım yapıyoruz. 10 gün sonra bununla ilgili de lansman düzenleyeceğim. Şu anda Türkiye genelinde ulusal kanallarda bir reklam çalışmamız var. Yerelde de basın mensuplarıyla bir araya gelerek duyurumuzu yapacağız” ifadelerine yer verdi.

“Aldatmak ahlaksızlıktır”

Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistlerin Edirne çevresindeki il ve ilçeleri tercih etmesine neden olan firmalara yaptırım uygulanması konusunda açıklamalarda bulunan İnci; “Elbette bir denetim mekanizması olması ve bu işi yapan insanların bunu ciddiye alması gerekiyor. Şu anda belli bir pazara ürün veriyoruz. Karşı taraf da Edirne’den bu malı alıyor. Geri döndüğünde de Edirne’den kalitesiz bir mal verdiklerini söylüyor. Bütün Edirne töhmet altında kalıyor. Satan kişi bir kum tanesi ama suçlanan bir şehir. Bu konuda yetkisi olan insanların müdahale etmesi gerekiyor. Bundan daha da önemlisi, bunların bağlı oldukları örgütler, bu insanlara ahlak aşılaması gerekiyor. Bu bence bir ahlaksızlıktır. Karşı tarafı aldatmak ahlaksızlıktır” dedi.

“Başkan yanıltılmış olabilir”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt’un, alışveriş için Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistlerin 2019 yılında 270 milyon Euro harcayarak, ülke ekonomisine ciddi oranda döviz girdisi sağlandığı iddialarının sorulması üzerine cevap veren İnci; “270 milyon Euro mu? Öncelikle bu açıklamanın dayanağına bakmak lazım. Bu rakam neye göre hesaplandı? 270 milyon Euro çok büyük bir paradır. TL’ye çevirdiğimiz zaman yaklaşık 1,5 milyar TL yapıyor. 1,5 milyar TL’yi aya böldüğümüz zaman aylık 120 trilyon yapar. Bu da Edirne’de günde 4 milyon TL girmesi demektir. Edirne’ye günlük 4 milyon TL gibi bir rakam girse Edirne şu anda uçardı. Bu rakamı gerçekçi bulmadım. Başkanı da yanıltmış olabilirler diye düşünüyorum. Veriler ya da başkan telaffuz ederken hata olmuş olabilir. Böyle bir ciro yapabilmen için Edirne’den dışarıya her gün 10-15 tane araba satman lazım. Marketler zaten bunu karşılayamaz. Başkanın da yanıltıldığını düşünüyorum. Belki de başkan gönlünden geçeni söyledi” sözlerine yer verdi.

“Kara düzen gidiyoruz”

Edirne’nin misafirleri için ürün çeşitliliğine gitmesi gerektiğini söyleyen İnci; “Bu insanları Edirne’de tutabilmek için alternatif ürünler geliştirmeliyiz. Ticaret ve Sanayi Odası’nın bununla ilgili ciddi bir envanter çalışması yapması lazım. Ticaret ve Sanayi Odası’nın elinde Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen insanların ilk 5 tercihinin ne olduğunu gösteren bir çalışma var mı? Edirne’deki herhangi bir kurum bunu söyleyebilir mi? Hangi yeni 5 ürünü öne çıkartabileceğimizi gösteren bir çalışma var mı? Yok. Kara düzen gidiyoruz” dedi. İnci’nin açıklamalarının ardından toplantı sona erdi. 

 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1093 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Midibüsle panelvan çarpıştı Midibüsle panelvan çarpıştı 14.7.2020
Yılın ilk arabalı treni Kapıkule'de Yılın ilk arabalı treni Kapıkule'de 13.7.2020
İBA’dan 15 Temmuz mesajı İBA’dan 15 Temmuz mesajı 13.7.2020
Halisdemir’in adı parkta yaşayacak Halisdemir’in adı parkta yaşayacak 13.7.2020
Kamu personeline liderlik eğitimi Kamu personeline liderlik eğitimi 13.7.2020
Haluk Levent’ten BOTAŞ’a Saros çağrısı Haluk Levent’ten BOTAŞ’a Saros çağrısı 13.7.2020
Demir’den Beyazıt Camii uyarısı Demir’den Beyazıt Camii uyarısı 13.7.2020
Bakana Edirnespor forması Bakana Edirnespor forması 13.7.2020
Ayçiçeği Festivali’ne ilk adım Ayçiçeği Festivali’ne ilk adım 12.7.2020
Saadet’te Ayasofya sevinci Saadet’te Ayasofya sevinci 11.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Böyle dost olur mu?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Ciğerlerimiz Yanıyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Midibüsle panelvan çarpıştı
Midibüsle panelvan çarpıştı
Edirne'de işçileri taşıyan servis midibüsü ile panelvan..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.