Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Toplulaştırmada hedef 2021 - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Toplulaştırmada hedef 2021 9.1.2020 - 10:56:49
Edirne İl Genel Meclisi’nin Ocak ayının son toplantısını komisyon raporlarını görüşerek tamamladı. Raporlarda Araştırma ve İnceleme Komisyonu’nun Edirne genelindeki toplulaştırma çalışmaları hakkındaki raporu dikkat çekti. Edirne’de 95 bin 650 hektar alanın arazi toplulaştırma projesinin tamamlandığı açıklanan raporda; kalan 276 bin 653 hektar alanın da yeterli ödenek gelmesi durumunda 2021 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini belirtildi.Toplulaştırmada hedef 2021

Edirne İl Genel Meclisi’nin Ocak ayındaki beşinci toplantısında Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, Gençlik ve Spor Komisyonu, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu, Araştırma ve İnceleme Komisyonu ile Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu’nun raporları görüşüldü. Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’nun Edirne’deki tasarım ve beceri atölyeleri kurulan okullar hakkındaki raporunu Komisyon Başkanı Halil Akdağ sundu. Akdağ, Edirne Valiliği’nce 90 adet tasarım ve beceri atölyesi, 65 adet akıl ve zekâ oyunları olmak üzere toplam 101 okulda 155 adet atölye yapıldığını açıkladı. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun sözleşmeli personel ücretlerinin belirlenmesi hakkındaki raporunu ise Komisyon Başkanı Şenol Kılıç sundu. Kılıç, raporda İl Özel İdaresi’nde 2020 yılında sözleşmeli olarak 13 mühendis, 2 mimar, 3 tekniker, 1 programcı, 1 ekonomist, 1 avukat ve 1 şehir plancısının çalıştırılmasına uygun görüldüğünü açıkladı. Kılıç, sözleşmeli personellerin 2020 yılının ilk 6 ayı için maaşlarının mühendis 4 bin 850 TL, programcı 4 bin TL, tekniker 4 bin TL, mimar 4 bin 850 TL, ekonomist 3 bin 300 TL, tam zamanlı avukat 4 bin 750 TL ve şehir plancısı 5 bin 110 TL net olarak uygulanmasına karar verildiğini söyledi.

10 kulüp kapandı

                Gençlik ve Spor Komisyonu’nun Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’na kayıtlı köy spor kulüpleri hakkındaki raporunu da Komisyon Başkanı Kutay Özköse sundu. Özköse, faaliyet gösteren, tescilli olup faliyet göstermeyen ve kapanan spor kulüplerini açıkladı. Rapora göre; faaliyet gösteren spor kulüpleri Aslıhan Spor (Uzunköprü), Osmanlı Spor (Havsa), Kırcasalih Spor (Uzunköprü), Yeni Karpuzlu Spor (İpsala) ve Subaşı Spor (Meriç) olarak açıklandı. Tescilli olup faliyet göstermeyen spor kulüplerinin ise Karakasım Spor (Merkez), Tayakadın Spor (Merkez), Doyran Spor (Merkez) ve Beğendik Spor (Keşan) olduğu belirtildi. Kutay, raporda kapanan spor kulüplerinin de Kemalköy Spor (Merkez), Demirhanlı Spor (Merkez), Köseömer Spor (Havsa), Hasköy Spor (Havsa), Sultan Spor (İpsala), İpriktepe Spor (İpsala), Çöpköy Spor (Uzunköprü), Harmanlı Spor (Uzunköprü), Çamlıca Spor (Keşan) ve Yenimuhacır Spor (Keşan) olduğunu açıkladı. Özköse, köylerde ikamet eden gençlerin spor yapma olanaklarının her geçen gün azalarak zorlaştığını ifade etti.

Reygras’a destek

                Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’nun Edirne’de 2019 yılında ekilen yem bezelyesi, yonca, fiğ ve reygras hakkındaki raporunu Komisyon Başkanı Mehmet Üstün sundu. Üstün, raporda Edirne’de 13 bin 573 dekar yonca, 10 bin 704 dekar yem bezelyesi, 2 bin 566 dekar reygras ve 6 bin 876 dekar macar fiğ ekili alan bulunduğunu söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Çayır, Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi kapsamında çiftçilere yüzde 50 hibe destekli tohumların dağıtımının yapıldığını açıklayan Üstün; 2019 yılında proje kapsamında reygras bitkisinin tanıtımının amaçlandığını söylerken; Edirne ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından çiftçilere 4 bin 425 kilogram reygras tohumunun 825 dekar alanda ekilmek üzere dağıtıldığını açıkladı.

2021’de tamamlanması hedefleniyor

                Araştırma ve İnceleme Komisyonu’nun Edirne genelindeki toplulaştırma çalışmaları hakkındaki raporunu da Komisyon Başkanı Ahmet Sarıgül sundu. Sarıgül, raporda Edirne’de 95 bin 650 hektar alanın arazi toplulaştırma projesinin tamamlandığını açıklarken; 151 yerleşim biriminde 287 bin 944 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Edirne’de 2020 yılı Ocak ayında 11 bin 290 hektar alanın da arazi toplulaştırma çalışmasının tamamlandığını söyleyen Sarıgül; kalan 276 bin 653 hektar alanın da yeterli ödenek gelmesi durumunda 2021 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı.

42 köye daha Orköy kredisi

                Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu’nun orman köyleri hakkındaki raporunu da Komisyon Başkanı Erdinç Can sundu. Can, raporda 2019 yılı Aralık ayında Edirne’deki 15 orman köyünün Orköy kredilerinden faydalabileceğinin açıklandığına dikkat çekerken; Orköy kredilerine 42 köyün daha eklendiğini söyledi. Rapora göre Edirne merkeze bağlı Elçili, Hatipköy, Karakasım, Menekşesofular, Suakacağı, Üyüklütatar, Budakdoğanca, Büyükdöllük, Büyükismailçe, Hasanağa, Hıdırağa, Küçükdöllük, Korucu, Muratçalı ve Orhaniye; Süloğlu’na bağlı Akardere, Keramettin, Küküler, Taşlısekban ve Büyükgerdelli; Havsa’ya bağlı Arpaç; Lalapaşa’ya bağlı Çamlıdere, Çömlekköy, Demirköy, Doğanköy, Hacıdanişment, Hacılar, Hamzabeyli, Hanlıyenice, Hüseyinpınar, Kalkansöğüt, Ömeroba, Saksağan, Sarıdanışment, Süleyman danışment, Uzunbayır, Vaysal, Büyünlü, Çatma, Donbay, Küçünlü ve Taşlımüsellim köyleri Orköy kredilerinden faydalabilecek. Raporların sunulmasının ardından toplantı sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 607 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.