Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Enez’de hedef yeraltı müzesi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Enez’de hedef yeraltı müzesi 9.1.2020 - 10:54:40
Edirne İl Genel Meclisi, Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Enez sahili Altınkum mevkiinde batırılan 4 adet heykel ile başlayan batık çalışmalarını gündeme getirdi. Dalgıç turizminin geliştirilmesi, su sporlarının ön plana çıkarılması ve bölgesel kalkınma amacıyla hayata geçirilen projenin sunulduğu toplantıda, İl Genel Meclisi Enez Üyesi Şenol Kılıç da söz alarak projenin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Kılıç, proje ile Enez’e yeraltı müzesi kazandırılmasını istedi.Enez’de hedef yeraltı müzesi

Edirne İl Genel Meclisi’nin Ocak ayı beşinci toplantısında Enez ilçesinde Romanya Köstence İl Konseyi, Bulgaristan Teknoloji ve İnovasyon Transfer Derneği, Enez Kaymakamlığı, Moldova Ungheni Bölge Konseyi ve Edirne İl Özel İdaresi arasında imzalanan 939 bin 544 Euro’luk proje ile sahil kesiminde gerçekleştirilen batık çalışmaları ile ilgili sunum gerçekleştirildi.

Turizm Komisyonu tarafından hazırlanan Enez sahilinde gerçekleştirilen batık çalışmaları hakkındaki raporu, Komisyon Başkanı Çiğdem Gegeoğlu sundu. Gegeoğlu, raporda projenin hazırlanma aşaması ile ilgili bilgi verirken; “Enez Kaymakamlığı tarafından 2014-2020 Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı birinci teklif verme çağrısı kapsamında hazırlanan projede ortak çıkarlar doğrultusunda, Karadeniz havzasındaki toplulukların işbirliği ile ortak problemlerin çözülmesi, kültür ve turizm sektörlerindeki girişimciliğin sürdürülebilir gelişimi için elverişli koşulların yaratılması, kültürel turizm sektör girişimciliğinin gelişimi için toplumda kata değer kaynağı olarak gerekli olan belirli bir altyapının oluşturulması, donatılması ve geliştirilmesi maksadıyla Romanya Köstence İl Konseyi, Bulgaristan Teknoloji ve İnovasyon Transfer Derneği, Enez Kaymakamlığı, Moldova Ungheni Bölge Konseyi ve Edirne İl Özel İdaresi arasında imzalanan 939 bin 544 Euro’luk projede, Enez Kaymakamlığı’nın sorumluluğu 297 bin 740 Euro’dur” ifadelerine yer verdi.

Projenin amaçlarını açıklayan Gegeoğlu; “Proje kapsamında Hudut Sahilleri Genel Müdürlüğü tarafından Enez Kaymakamlığı’na tahsis edilen 1500 metrekare yüzölçümlü taşınmazın su sporları eğitim merkezi olacak şekilde tadilatının yapılması, su sporları eğitimleri verecek antrenörlerinin temini ve eğitim programlarının oluşturulması, Enez’de arkeolojik kazılarda bulunmuş eserlerin reprodüksiyonlarının yerleştirilerek bir su altı müzesi kurulması amaçlanmıştır” dedi.

4 heykel batırıldı

Proje ile Enez sahilinin Altınkum mevkiinde batırılan heykellerin özellikleriyle ilgili de bilgi veren Gegeoğlu; “Enez’deki tarihi kültürel mirası yansıtan Tanrıça Nike heykeli, rölyef, aslan heykeli ve Enez Kalesi surlarının kopyaları yapılarak oluşturulacak yapay resif, Enez limanına 5 mil, karaya ise 1,2 mil uzaklıkta Altınkum mevkiinde yaklaşık 18 metrede batırılmıştır. Batırılan heykellerden Nike heykeli 3 metre 13 santim yüksekliğinde, 2 ton ağırlığında; aslan heykeli 1 metre uzunluğunda, yarım ton ağırlığındadır. Diğer heykellerden mezar steli olan rolyef 3 metre uzunluğunda, 1,5 ton ağırlığında; Enez Kalesi sur duvarı heykeli ise 5 metre yüksekliğinde, 1 ton ağırlığındadır” sözlerine yer verdi.

Hem turizm, hem eğitim

Gegeoğlu, projenin hedeflerini de açıklayarak; “Bu proje ile tatil amaçlı gelen turistler, su sporları eğitimi alacak olan yerel ve tatil süresince Enez’de bulunan çocuklar, su sporları ile ilgilenen yetişkinler, yatırımlardan dolayı faydalanacak olan turizm işletmeleri ve yerli esnaf, Enez’in 8 bin 500 yıllık tarihinin tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması hedeflenmiştir” dedi.

“Yeraltı müzesine dönüştürülmeli”

Gegeoğlu’nun sunumunun ardından toplantıda söz alan İl Genel Meclisi Enez Üyesi Şenol Kılıç, projenin önemini vurgularken; “Buraya gırgırlar ve troller giremeyecek. Çünkü yasak bölge olacak. Dalgıç turizminin geliştirilmesi için batık sayısının artırılması ve alanın genişletilmesi gerekmektedir. Tamamen yeraltı müzesine dönüştürülmeli” ifadelerine yer verdi. Kılıç’ın konuşmasının ardından toplantı, komisyon raporlarının görüşülmesi ile devam etti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 304 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Motorsiklet tutkunlarından destek Motorsiklet tutkunlarından destek 28.1.2020
Jandarma tanırım TIR’ı Edirne’de Jandarma tanırım TIR’ı Edirne’de 28.1.2020
Sulama kanalına düşüp öldü Sulama kanalına düşüp öldü 28.1.2020
Yağmur çiftçiyi güldürdü Yağmur çiftçiyi güldürdü 28.1.2020
Komşuda grip alarmı Komşuda grip alarmı 28.1.2020
İlk kamyon yola çıktı İlk kamyon yola çıktı 28.1.2020
Haziran’da tahliye edilecek Haziran’da tahliye edilecek 28.1.2020
Unutulan servetin sahibini buldular Unutulan servetin sahibini buldular 28.1.2020
Roman kültür merkezi olsun Roman kültür merkezi olsun 27.1.2020
Elazığ yalnız değil Elazığ yalnız değil 27.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 93
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 281 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kamuoyu bu cevapları bekler
Murat Savaş

Recep Duymaz
Gece Gözlü Kız
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.