Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bravo Enisa! - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Bravo Enisa! 9.1.2020 - 10:30:27
Trakya Üniversitesi, Arnavutluk’ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından maddi ve manevi zarar görenlere destek amacıyla kermes düzenledi. Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu işbirliğinde gerçekleştirilen kermese Arnavutluk’tan Trakya Üniversitesi’ne akademik eğitim görmek amacıyla gelen Enisa Mustavataj da katıldı. Tıp Fakültesi öğrencisi Mustavataj, kermes standında görev alarak vatandaşları için yardım toplanması sağlarken; destek verenlere teşekkür etti. Kermese T.Ü. Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da destek verdi.Bravo Enisa!

Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın 30 kilometre kuzeybatısındaki Dıraç kentinde meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından maddi ve manevi zarar görenlere Türkiye’den destek gönderilmeye devam ediyor. 28 kişinin vefat ettiği, 650 kişinin ise yaralandığı depremin ardından Sağlık Bakanlığı UMKE, AFAD ve Kızılay personeli ile gerekli araçlar ile destek gönderirken; bir destek de Trakya Üniversitesi gönderecek.

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü ile Genç Yeryüzü Topluluğu’nun işbirliğinde düzenlenen ‘Arnavutluk için el ele’ kampanyası kapsamında Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kermes gerçekleştirildi. Yiyecek ve içecek gibi gıda ürünlerinin yanı sıra Genç Yeryüzü Topluluğu üyesi öğrenciler tarafından hazırlanan kitap ayraçları ve Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu mahkûmları tarafından üretilen hediyelik eşyaların satışa sunulduğu kermese vatandaşlar yoğun ilgi gösterdiler.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun da eşi Nilgün Tabakoğlu ile birlikte katıldığı kermeste toplanan maddi gelir, Arnavutluk’a destek amacıyla gönderilecek. Kermes ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi’nin Arnavutluk’ta yaşanan acıya duyarsız kalmadığını söylerken; “Üniversitemizde öğrenim gören 131 Arnavut öğrencimiz var. Bunlar bizim evlatlarımızdır. Bu evlatlarımızdan ikisinin depremden etkilendiğini öğrendik. Hem onlara bir katkı, hem de Arnavut kardeşlerimize bir katkı için bir yardım kampanyası başlattık. Kış mevsimindeyiz ve Türkiye'de olduğu gibi Balkanlar'da da kar ve fırtına var. Onlar üşüyünce biz de üşüyoruz. Orada çadırda yaşayanlar var. Onlara yardım için buradayız. Gönüllü bir çalışma yapıyoruz. Küçük de olsa bir katkı vermek istiyoruz. Bu bir gönül bağıdır. Kalbimizin onlarla attığını göstermek istiyoruz” ifadelerine yer verdi. Tabakoğlu, açıklamalarında 16 Ocak Perşembe günü saat 19.30’da da Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası’nın, Balkan Kongre Merkezi’nde Arnavutluk’a yardım amacıyla konser gerçekleştireceğini açıklarken; konserin biletlerinin satışa çıktığını söyledi.

Öğrenciler ayraç yaptı

Kermes ile ilgili açıklamalarda bulunan Genç Yeryüzü Topluluğu Başkanı ve Tıp Fakültesi öğrencisi Beyza Yiğit ise Arnavutluk depreminde zarar görenlere destek amacıyla kermes düzenlediklerini belirtirken; “Arnavutluk depreminde maddi ve manevi zarar görenler için bir kampanyamız oldu. Topluluktaki arkadaşlarımız kitap ayracı yaptılar. Ayrıca Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda üretilen ürünler de var. Bunlarla birlikte yiyecek ve içecek ürünlerini de satışa sunduk. Kermesimizi, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nün desteğiyle düzenliyoruz” dedi.

Arnavut öğrenciden memleketine destek

Kermese Arnavutluk’tan Trakya Üniversitesi’ne akademik eğitim görmek amacıyla gelen Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enisa Mustavataj da katıldı. Mustavataj, ailesinin Arnavutluk’ta olduğunu söylerken; “Arnavutluk’ta meydana gelen depremde insanların evleri yıkıldığı için böyle bir kampanya düşündük. En azından bir destek olabilmek için çabalıyoruz. Tüm destek verenlere teşekkür ederim” sözlerine yer verdi. Gün boyunca devam eden kermese vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken; kampanya Balkan Senfoni Orkestrası konseri ile devam edecek. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 576 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Motorsiklet tutkunlarından destek Motorsiklet tutkunlarından destek 28.1.2020
Jandarma tanırım TIR’ı Edirne’de Jandarma tanırım TIR’ı Edirne’de 28.1.2020
Sulama kanalına düşüp öldü Sulama kanalına düşüp öldü 28.1.2020
Yağmur çiftçiyi güldürdü Yağmur çiftçiyi güldürdü 28.1.2020
Komşuda grip alarmı Komşuda grip alarmı 28.1.2020
İlk kamyon yola çıktı İlk kamyon yola çıktı 28.1.2020
Haziran’da tahliye edilecek Haziran’da tahliye edilecek 28.1.2020
Unutulan servetin sahibini buldular Unutulan servetin sahibini buldular 28.1.2020
Roman kültür merkezi olsun Roman kültür merkezi olsun 27.1.2020
Elazığ yalnız değil Elazığ yalnız değil 27.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 93
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 281 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kamuoyu bu cevapları bekler
Murat Savaş

Recep Duymaz
Gece Gözlü Kız
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.