Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Resmi nüfus sıkıntısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Resmi nüfus sıkıntısı 8.1.2020 - 09:52:53
Yeni yılın ilk Belediye Meclisi toplantısında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin resmi nüfus sıkıntısı yaşadığını dile getirdi. Gürkan, “Resmi nüfusumuz 167 bin 500. Her şeyimizi buna göre planlıyoruz. Ama gerçek nüfusumuz öğrencilerle 200 binin üzerinde” dedi. Öğrencilere ikametlerini Edirne’ye almaları konusunda bir kez daha seslen Gürkan, 6 ay boyunca 25 TL’lik tutarı kent kartlarına aktaracaklarını yineledi.Resmi nüfus sıkıntısı

                Edirne Belediye Meclisi, 2020 yılının ilk toplantısında 13’ü gündem 3’ü gündem dışı toplam 16 maddeyi karara bağladı. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından öğrencilere kent kart yardımıyla ilgili soruları yanıtlayan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin resmi nüfus sıkıntısı yaşadığını dile getirdi. Gürkan, “İkametlerini Edirne’ye taşıyan öğrencilere 6 ay boyunca kent kartlarına 25 TL aktarılacak. Edirne’de şöyle bir sıkıntımız bizim resmi nüfusumuz 167 bin 500. Tabi her şeyimizi buna göre planlıyoruz. Bütçemizi, gelirimizi, giderlerimizi, projelerimizi ama gerçek nüfusumuz 200 binin üzerinde. 167 bin 500 kişilik bütçe yapıyoruz. 167 bin 500 kişilik iller bankasında pay alıyorum ama harcamayı 200 bin kişilik yapıyoruz. Bu da bizi sıkıntıya sokuyor. Bundaki en büyük neden başta öğrenciler ve çevre ilçeler ve köylerden gelen vatandaşların birinci ikametgâhlarını Edirne’ye almamaları. İller bankası tüm belediyelere pay gönderiyor. Bu payı da 31 Aralık’taki nüfusuna göre bir yıl boyunca bu payı alıyoruz. Bu rakam kişi başı 50 TL. Bizde de 40 bine yakın ikameti Edirne’de olmayan ama burada yaşayan öğrencilerimiz, arkadaşlarımız, hemşehrilerimiz var. Aylık 2 milyon yıllık 24 milyon yapıyor. Bu bizim için büyük bir rakam. Yılın büyük bir kısmını Edirne’de geçiren vatandaşlarımız lütfen birinci ikametgahını Edirne’ye yaptırsın. Emin olun bizim gelirlerimizin artması size ulaşan hizmetlerimizin daha düşük maliyetlerle ulaşmasını sağlayacaktır. Öğrenci arkadaşlarımız bir çok konuda destek istiyorlar. Ama bizim bu destekleri yapabilmemiz için onların da üzerine düşen görevi, vatandaşlık görevini birinci ikametgâhını Edirne’ye taşıyarak yapmalarını istiyoruz. 40-42 bin civarında öğrencimiz var üniversiteli. Bunların sadece 15 bini resmi ve özel yurtlarda kaldıkları için Edirne’ye kayıtları otomatik taşınıyor. 25 bin civarında öğrenci arkadaşımız Edirne’de yaşıyor ama ikametleri Edirne’de değil. Yine 15 bin civarında çevre ilçelerden, köylerden gelen arkadaşlarımızın ikametgahı burada değil, bu da bizi ciddi anlamda gelir kaybına uğratıyor. Eğer Edirne’yi seviyorsak, size ulaşan hizmetlerin daha düşük maliyetlerle ulaşmasını istiyorsak, lütfen sizde vatandaşlık ve kentlilik görevinizi yaparak, birinci ikametgahınızı Edirne’ye aldırın” dedi.

Denetleme Komisyonu üyeleri seçildi

Belediyenin 2019 yılı bütçesinin denetimi için yapılan gizli oylama ile Denetim Komisyonu’na CHP Grubu adına Ali Şükrü Atamgüç, Engin Yağçılar; AK Parti Grubu adına da Nergiz İnce seçildi. İYİ Parti’den Duygu Şener, MHP’den ise Halil Çavuş gözlemci olarak Denetim Komisyonu’nda yer aldı. Denetim Komisyonu’na kanun gereği 3 üye seçileceğini belirten Gürkan,  “Şeffaflık gereği tüm partilerin Denetim Komisyonu’nda gözlemci sıfatıyla yer alması gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden oylamayı yaptıktan sora İYİ Parti ve MHP’den de isimler isteyeceğim. Her iki partiden birer arkadaşımızın da Denetim Komisyonu’nda gözlemci olarak yer almasını istiyorum. Onlarda meclisin yaptığı harcamaları halk adına denetleme görevinde yer alsınlar ” diyerek seçim karara bağlandı.

İğneada kardeş şehir oldu

Meclis, İğneada Belediyesi ile Kardeş Şehir olunması talebini görüşerek karara bağladı. Belediye Başkanı Recep Gürkan, oylama öncesinde söz alarak İğneada’nın Trakya’daki nadir ekosisteme sahip olan bölgelerinden biri olduğunu söyledi. İğneada’nın Trakya’nın Karadeniz kıyısı olduğunu belirten Gürkan, “Nadide bir yer. İğneada Belediyesi bizimle kardeş şehir olmak istediğini belirtti. Arkadaşlarla yaptığımız değerlendirmede bizim için de uygun. Meclis tarafından da uygun görülürse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Müdürlüğü’ne onaya göndereceğiz. Onaylandıktan sonra da kardeş şehir ilişkileri başlamış olacak” diye konuştuktan sonra oylanan madde kabul edildi.

Naim Süleymanoğlu’na vefa

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın Milli Sporcumuz Naim Süleymanoğlu’nun adının İlimizde bir cadde veya sokağa verilmesi talebinin Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu’na havale edilmesi de oy birliği ile kabul edildi. Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye gelişi benim hafızamda hala canlı. Gencecik bir delikanlı ve dünya spor tarihinin gördüğü en muhteşem halter sporcusuydu. Allah gani gani rahmet eylesin. Genç yaşta kaybettik. Başarıları ile bizi çok heyecanlandırmıştı. Kendisi ile tanışma imkanım oldu. Muhteşem bir başarıydı. 1988’de Türkiye’ye olimpiyatlarda güreşten sonra ilk altın madalyayı kazandıran isim olmuştu. Dönemin Bulgaristan yönetiminin oradaki Türk soydaşlarımıza yaptığı zulüm ve zalimlik hala hatıralarımızda. O dönemde de gelen göçmenlerin kayıtlarını yapan görevlilerden birisiydim. Günlerce uyumadan kayıtlarımızı yapmıştık. Gerçekten çok acı, zor günlerdi. Türkiye Cumhuriyet’i büyüklüğünü o zamanda göstermişti. Edirne’nin her tarafı göçmen doluydu. Görevli olduğum okul Fevzipaşa okuluydu. Bütün sınıflarında onlarca yatak seriliydi. Çok zor günlerdi. Ama Bulgaristan Türkleri, içlerinden birçok başarılı insan çıkardılar ve ülkemize de kazandırdılar. Naim Süleymanoğlu’nu bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Başarıları genç sporcularımıza örnek oluyor. İnanıyorum ki Naim Süleymanoğlu’nun ismi Edirne’deki bir sokağa yada caddeye çok da yakışacaktır” ifadelerine yer verdi.

Taksi duraklarına el atılacak

Belediye Meclisi, kent merkezinde bulunan taksi duraklarının iyileştirilmesi konusunda da Başkan Gürkan’a yetki verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Gürkan, “Şehrimizde 58 adet taksi durağı var. Geçtiğimiz yıl örnek olsun diye Özgür Çocuklar Taksi Durağında bir yenileme çalışması yapmıştık. Ama çok istediğimiz gibi olmadı. Yapımcı firmanın bizden habersiz bankamatik bloğu eklemesi durağının hacmini daralttı. Taksici arkadaşlarımızın en büyük ihtiyacı tuvalet ve lavabo. Bazı taksi duraklarının yerleri de uygun değil. Valimiz Ekrem Canalp ile bu konuyu uzun suredir konuşuyor, tartışıyoruz. Sonuçta Edirne Valiliği Edirne Çevre Koruma Vakfı ile birlikte ilk etapta 35 taksi durağının maliyetlerini birlikte karşılayarak, birlikte yapma düşüncemiz var. Bir turizm şehrine yakışır duraklar yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Yerli otomobile destek

Bu arada Gürkan’dan yerli otomobil üretimine de destek verdiğini dile getirdi. Türkiye’nin kendi imkanlarıyla üreteceği yerli otomobili ne olursa olsun desteklememenin mümkün olmadığını belirten Gürkan, ilk etapta belediyeye 2 adet alacaklarını söyledi. Gürkan, “Yerli otomobili destekliyoruz. Yerli otomobili ve savunma sanayideki başarıları alkışlıyor, gurur duyuyorum. Yerli otomobilin başarılı olmasını çok istiyorum. İnşallah başarılı olacaktır. Yöntem olarak doğru bir yöntem çünkü bütün dünyada fosil yakıt gittikçe daralan bir marja sahip. Yerli otomobilde elektrikli motor tercih edilmesini çok doğru buldum. Samimi olmam gerekirse birkaç gün önce arkadaşlarımla bizde belediyeye almalıyız diye konuştuk. Hem projeyi desteklemek hem de örnek olmak adına. İlk etapta 2 araç almayı düşünüyoruz. Ama hangi model olacak bilmiyoruz. Yerli tohum olayını ilk başlatan belediyeden biriyiz. Tohumda bu kadar hassassak Türkiye’nin üreteceği otomobillerde hassas olmamamız mümkün değil. Sonuna kadar destekliyoruz. Alkışlıyoruz yapılanları. İnşallah bu her sektörde güçlenerek, büyür. Ülkeler üreterek kalıcı ve güçlü olurlar. Gıdadan teknolojiye güçlü bir Türkiye bizim gururumuzdur. Çünkü bizim başka ülkemiz yok. Sadece bir pasaportumuz var, o da Türkiye Cumhuriyet’i pasaportu. Onunla da gurur duyuyoruz” dedi. Kaynak: Ercan BİTTİ 539 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Midibüsle panelvan çarpıştı Midibüsle panelvan çarpıştı 14.7.2020
Yılın ilk arabalı treni Kapıkule'de Yılın ilk arabalı treni Kapıkule'de 13.7.2020
İBA’dan 15 Temmuz mesajı İBA’dan 15 Temmuz mesajı 13.7.2020
Halisdemir’in adı parkta yaşayacak Halisdemir’in adı parkta yaşayacak 13.7.2020
Kamu personeline liderlik eğitimi Kamu personeline liderlik eğitimi 13.7.2020
Haluk Levent’ten BOTAŞ’a Saros çağrısı Haluk Levent’ten BOTAŞ’a Saros çağrısı 13.7.2020
Demir’den Beyazıt Camii uyarısı Demir’den Beyazıt Camii uyarısı 13.7.2020
Bakana Edirnespor forması Bakana Edirnespor forması 13.7.2020
Ayçiçeği Festivali’ne ilk adım Ayçiçeği Festivali’ne ilk adım 12.7.2020
Saadet’te Ayasofya sevinci Saadet’te Ayasofya sevinci 11.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Böyle dost olur mu?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Ciğerlerimiz Yanıyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Midibüsle panelvan çarpıştı
Midibüsle panelvan çarpıştı
Edirne'de işçileri taşıyan servis midibüsü ile panelvan..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.