Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yargı, RES’e geçit vermedi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Yargı, RES’e geçit vermedi 6.1.2020 - 10:11:29
Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı ve Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Göksal Çidem, Istrancalara yapılması planlan RES projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararının Edirne İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini açıkladı. Çidem, yargının Istranca ormanlarına RES kurulmasına izin vermediğini söyledi.Yargı, RES’e geçit vermedi

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı ve Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Göksal Çidem, Kırklareli’nin Dereköy, Karadere, Şükrüpaşa köyleri ve Ahlatlar Keleme mevkiinde yapılması planlanan RES Projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 12/03/2018 tarih ve 5002 No'lu “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı Edirne İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini açıkladı. Çidem, yargının Istranca ormanlarına RES kurulmasına izin vermediğini belirtirken; “Karar veren Danıştay Altıncı Dairesi Edirne İdare Mahkemesi’nce verilen 12/03/2019 tarih ve E:2018/559, K:2019/345 sayılı karar ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20/A-2-(i) maddesi uyarınca, karar düzeltme yolunun kapalı olduğunun duyurulmasına, 22/10/2019 tarihinde oybirliğiyle karar verdi” ifadelerine yer verdi.

Bölgeye RES projesinin ikinci kez getirildiğini belirten Çidem; “Aslında aynı bölgeye RES projesinin ikinci gelişiydi. Kırklareli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün 05/08/2015 tarihli,  duyurusunda Istranca ormanlarına RES projesine  “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmesi sonucu, işleminin iptali ve yürütülmesinin durdurulması talebiyle, Edirne İdare Mahkemesinde dava açıldı. Davacılar arasında Muhtar, Kent Konseyi, Dernek, Vakıf, İl Genel Meclis Üyesi, Avcılık ve Atıcılık Kulüplerinin yanı sıra bireysel olarak katılan yaşam savunucuları vardı. Edirne İdare Mahkemesi 2015/1235 Esas ve 2016/684 Kararı ile verilen kararında hukuka uygunluk bulunmamaktadır diyerek iptal etti. Danıştay 14. Dairesi 2016/9739 Esas ve 2017/3119 kararı ile onadı. Her iki davada da, farklı heyetler, farklı bilirkişiler Istranca Ormanlarına RES kurulmasının bilime ve hukuka aykırı olduğuna karar vermişlerdir” dedi.

“Etkileyecek şekilde kurulmak isteniyor”

Bilirkişi raporlarında orman içine kurulması planlanan RES’lerin yaratacağı tahribatın, akademisyenlerin hazırladığı bilimsel raporlarda yer aldığını açıklayan Çidem; “Dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli çevresel sorunlardan birinin atmosfere salınan sera gazı sonucu küresel ısınma ve iklim değişikliği olduğunun, bu çerçevede yenilenebilir enerji üretimini öneminin bilincindeyiz. Ancak Istranca ormanlarına kurulmak istenen RES’ler sosyo kültürel doku, yerelin ekonomik ihtiyaçları,  yaşamsal gereksinimleri, doğa, yaşamı paylaştığımız bitki ve hayvan toplulukları gözardı edilerek tüm Istrancaları etkileyecek şekilde kuruluyor, kurulmak isteniyor ‘Sıfır Yok Oluş Bölgesi’ içinde ve ‘Başka Yerde Olmayanlar’ sınıflandırmasında dünyada önemli bölgeler içinde yer alan Istrancalar bu ölçüde yoğun ve yaygın RES inşaası, türbinlerin kapladığı alanların yanı sıra, interkonekte sisteme bağlantıları, yan yollar, türbinlerin trafo merkezine bağlanması için kurulan yer altı şebeke tesisleri, türbinler arası açılan yollar, geçici inşaat alanları, türbinlerin kanatları ve emniyet ışıklarının etkisi, çıkardığı titreşim ve gürültüyle Istrancalardaki doğal ve yaşamı hızla yok etmektedir” sözlerine yer verdi.

“İzin ve onay vermeyin”

Istrancalardaki endemik, nesli tükenmekte ya da tehlike altında olan türlerin bulunduğu zengin kuş popülasyonunun da RES yatırımlarının tehdidi altında olduğuna dikkat çeken Çidem; “Türbinlerin kanatları, emniyet ışıkları ve yok edilen doğal habitat bu değerli kuş popülasyonu için ciddi yaşamsal risk oluşturmaktadır. Kolizyona (çarpışmaya) neden olacağı açıkça ortadadır. Anayasa 56. madde, Anayasa 44, 17, 169 ve 170 maddeleri, Çevre Kanunu, Orman Kanunu, kamu yararı ilkesi doğrultusunda telafisi mümkün olmayan sonuçları yaşamamıza fırsat vermeyerek, Istranca ormanlarına kurulması planlanan bilime ve hukuka aykırı projeleri reddetmenizi, bu projelere ilişkin olarak hiçbir izin ve onay vermemenizi istiyoruz. Bilim ve hukukun uygun bulmadığı projelere olur verildiği takdirde tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı ihbar ve ihtar ediyoruz. Trakya Platformu bilim ve hukuk kurullarının, bilimsel-hukuksal destek ve katkılarıyla bugüne kadar yürüttüğümüz, yaşamı savunma adına verdiğimiz mücadeleye her platformda, her alanda, her şart ve koşulda devam edeceğiz. Istrancaların nadir ekosisteminin korunması ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma,  bugün yaşayan bizlerin sorumluluğudur” dedi. Kaynak: Haber Merkezi 3001 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 136
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 381 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.