Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Poşete karşı bez torba - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Poşete karşı bez torba 9.1.2018 - 09:43:19
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği ve Plastiğe Hayır Platformu, Edirne Belediyesi ile gerçekleştirdikleri proje ile hazırlanan 2 bin adet bez torbanın 500’ünü Cumartesi pazarında dağıttı. Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Ayten Eren, vatandaşların bez torbalara yoğun ilgi gösterdiğini söyleyerek, plastik poşet kullanımının zararlarını da vatandaşlarla paylaştıklarını açıkladı.Poşete karşı bez torba
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği ve Plastiğe Hayır Platformu, Edirne Belediyesi ile gerçekleştirdikleri proje ile hazırlanan 2 bin adet bez torbanın dağıtımına Cumartesi pazarında devam etti. Proje kapsamında hazırlanan çevre dostu bez torbaları Edirne’de esnafa ve öğrencilere dağıttıklarını söyleyen Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayten Eren, Cumartesi pazarında düzenledikleri etkinlikle 500 adet bez torba dağıttıklarını açıkladı. Eren, etkinlikte hem vatandaşları bez torbalar ile buluşturduklarını hem de plastik poşetin çevreye zararları ile ilgili bilgilendirme çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi. Eren, açıklamasında ayrıca bez torba dağıtımına Edirne’nin çeşitli bölgelerinde devam edeceklerini belirtti. Eren, açıklamasında hayatın her anına giren ve her hanenin günde ortalama 5 poşet tükettiğinin varsayılması ile yılda Türkiye çapında 6 milyar poşet torbanın kullanıldığını belirterek; “Yaklaşık bir kere içilip atılan pet su şişesinin doğaya karıştığını biliyoruz. Plastikler toprakta ve denizde yüz yıllarca yok olmayarak toprak, hava ve sularımızı kirletiyor. Kanserin artışının başlıca etkenlerinden biri çok yüksek oranda plastik kullanımıyla toprak ve suda kimyasal değişime uğrayan bu maddelerin besinlerle soframıza gelmesidir” ifadelerine yer verdi.

“Yerel yönetimler farkındalık oluşturmalı”
Uluslararası büyük plastik üreticilerinin ve kimyasal kirletici sanayilerin dünyaya verdikleri zarara dikkat çeken Eren; “Kar hırsıyla sonsuz sayıda ürettikleri bir defalık kullanımla doğaya karışabilen bu kirleticilerin sorumluluğunu almamaktadır. Tüketicilerin bilinçli talepleriyle bazı ülkelerde plastik poşet kullanımı yasaklanırken bizim gibi ülkeler bu acil durumu görmezden gelmeye devam etmektedir. Yerel yönetimlerin de bu sorunu farkındalık oluşturmak, plastiklerin daha az kullanımı için başka alternatifler yaratmak, plastiklerin toprak ve suya karışmasını önleyici tedbirler alma çalışmaları yapmak, zararın azaltılması görevini ciddi olarak planlaması gerekiyor” dedi.

“Karada en az 800 yıl, denizde en az 400 yıl”
Eren, plastiğin toprağı ve suyu zehirlediğini söyleyerek; “Plastik torba atıklarından kaynaklanan mikroskobik zehirli parçacıklar besin zincirine giriyor. Kesin çözüm, öncelikle plastik torba ve daha sonra da plastik şişe kullanımından vazgeçilmesidir. Plastik torba yerine kâğıt torbalar veya bez torbalar kullanımıdır. Plastik atıkları karada en az 800 yıl, denizde en az 400 yıl yaşıyor. Atıklar zamanla kimyasal değişime uğrayarak doğayı kirletiyor. Doğayı en fazla kirleten plastik ürünler, plastik torbalar ve plastik şişeler” sözlerine yer verdi.

“Kağıt ve bez kullanımı yaygınlaşıyor”
Plastik torbaların bir bölümünün çöpe gittiğini söyleyen Eren; “Büyük bölümü sağda solda doğaya terk ediliyor. İşte bunun için şimdilerde birçok ülkede plastik torba kullanımı yasaklanıyor. Kâğıt veya bez torba kullanımı yaygınlaşıyor. Geçen hafta plastik torba kullanımını azaltmak için, plastik torbaların parayla satılacağı konusunda bir haber yayımlandı. Ardından, Plastik Sanayi Örgütleri haberi yalanladı” dedi.

“Bazı ülkeler kullanımı yasakladı”
Yetişkin bir kişinin yılda 350 ile 500 arasında plastik torba kullanıp attığını söyleyen Eren; “Bazı ülkeler (örneğin Çin) plastik torba kullanımını yasakladı. Bazı ülkeler (örneğin İtalya) plastik torbaların doğa dostu olmasını ve kâğıt torba kullanılmasını kararlaştırdı. Bazı ülkeler (örneğin İrlanda, Fransa) plastik torbaya vergi koyduğundan kullanmak isteyen para ödüyor. İngiltere’de ise “Bag for Life” sloganıyla plastik torba parayla satılıyor. Plastik, petrolden elde edilen bir madde. Plastiğin bir defa üretildi mi, bir daha yok olmama özelliği var. Bu nedenle sonsuz ‘geri dönüşüm’ imkânına sahip” ifadelerine yer verdi.

“Kanserojen maddeye dönüşüyor”
Plastik torbaların geri kazanımının yenisini üretmekten çok daha pahalı olduğunu söyleyen Eren; “Geri kazanımlı plastik torbalardan üretilen plastik eşya, oyuncak, torba sağlığa zararlı. Plastik torbaların yok edilmesi için çöplüklerde yakılması halinde çıkan gazlar ölümcül. Plastik güneşe veya ısıya duyarlı. Işık plastikte kimyasal değişime yol açıyor. Zaman içinde zehirli petro-polimerler oluşuyor. İçindeki polimer maddeler yağla çözünüp kanserojen maddeye dönüşüyor” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1308 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Köfteci Osman ‘göz’e girdi Köfteci Osman ‘göz’e girdi 20.10.2018
Art arda ‘Andımız’ açıklaması Art arda ‘Andımız’ açıklaması 20.10.2018
Turizmde büyük başarı Turizmde büyük başarı 20.10.2018
Muhtarlara Erdoğan sürprizi Muhtarlara Erdoğan sürprizi 20.10.2018
Bulun bu sahtekârları! Bulun bu sahtekârları! 20.10.2018
DİSK’ten 4 acil talep DİSK’ten 4 acil talep 19.10.2018
İlaçlar cep depolarda İlaçlar cep depolarda 19.10.2018
Kirliliğin ulusal sembolü Kirliliğin ulusal sembolü 19.10.2018
Babasının koltuğuna talip Babasının koltuğuna talip 19.10.2018
62 yıl önce Edirne’de fotoğraf çekmiş 62 yıl önce Edirne’de fotoğraf çekmiş 19.10.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BİR KEZ DAHA ORTAYA KARIŞIK
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.