Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Işık Ahmet'i ağlatan tören - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Işık Ahmet'i ağlatan tören 9.1.2018 - 09:31:21
Şüpheli bir kaza sonucu 1995 yılında hayatını kaybeden Batı Trakya Türklerinin lideri Dr. Sadık Ahmet Edirne’de anıldı. Anma programında selamlama konuşması için kürsüye gelen Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet, konuşmasını bitiremeden gözyaşlarına boğuldu.Işık Ahmet'i ağlatan tören
Batı Trakya Türklerinin lideri Dr. Sadık Ahmet, Edirne’de adının verildiği Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen “İsmiyle Müsemma Okullar” programında anıldı. Deveci Han Kültür Merkezi salonundaki anma programına Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Trakya Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, protokol mensubu çok sayıda müdür, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra Batı Trakya'dan konuklar katıldı. Programın açış konuşmasını okulun müdürü Şeref Uz yaptı. Uz “Dr. Sadık Ahmet adının ve mücadelesinin nesiller boyu unutulmaması için isminin okulumuza verilmesinden dolayı sonsuz memnuniyet ve onur duymaktayız. 2017-2018 öğretim yılında İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt'ın onayı ile ‘İsmiyle Müsemma Okullar’ Projesi kapsamında hazırladığımız programa katılımlarıyla bizleri onurlandıran başta Vali Yardımcımız Yusuf Güler'e, Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt'a, Dr. Sadık Ahmet'in eşi Işık Sadık Ahmet'e ve misafirlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Dr. Sadık Ahmet'i saygı ve minnetle anıyor, Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhu şad olsun” dedi.

“Ben” değil “Biz” derdi
Dr. Sadık Ahmet'in eşi Işık Ahmet selamlama konuşması için kürsüye davet edildi. Işık Ahmet, “İnançlı ve imanlı insanlar olduğumuzdan elbette bir gün öleceğimiz için o en güzel ve en verimli zamanında rabbim onu inşallah en güzel makamına almıştır. Aldığına inanıyorum. 24 Temmuz 1995 ölümünden sonra 22 yıl geçmesine rağmen onun hala adından bahsediliyor ve son yıllarda daha da çok etkinliklere katılıyoruz. Edirne’de bu lisenin yaşamasında emeği geçen Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt’a, Okul Müdürü Şeref Uz’a, değerli öğretmenlerine bir defa daha şükran ve minnetlerimi sunuyorum. Dr. Sadık Ahmet hiçbir zaman hiçbir şeyin karşılığını görürüm diye yapmazdı. Hiçbir zaman (Ben) değil (Biz) derdi. Batı Trakya’da yaşayan Müslümanların aynı zamanda Türk olduğunu dile getirip bunu da vurgulardı” diye konuştu.

Konuşmasını bitiremedi
Kızının, babası Dr. Sadık Ahmet’in ölümünden 9 yıl sonra yazdığı ‘Yarın Bayram’ isimli şiiri okumaya başlayan Işık Ahmet, bir süre sonra gözyaşlarına boğuldu. “Kızım o zaman küçük ve çok ağır yaralıydı” diyen Ahmet konuşmasını tamamlayamadan kürsüden ayrıldı. Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ise konuşmasında merhum Sadık Ahmet’in, Türklüğü yüceltmek ve layık olduğu yere taşımak uğruna ömrünü verdiğini belirterek “İnandığı doğrulardan, sımsıkı bağlı kaldığı fikirlerinden asla geri adım atmamış ve ödün de vermemiştir. İftihar edilecek şekilde siyaset ve meslek hayatında Batı Trakya Türklüğünün dili, umudu, heyecanı, nefesi ve hedefi olmuştur. Doktorluğu ile şifa dağıtmış, siyasetçi kimliğiyle kendi toplumunun taleplerine kararlılıkla dikkat çekmiş ve karşılanması için emek vermiştir. Türklüğü Batı Trakya’nın ruhunda canlı ve diri tutmak için olağanüstü çaba ve mücadele gösteren merhum Dr. Sadık Ahmet’e Allah’tan rahmet diyor, aziz hatıralarını hürmetle yâd ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Özgürlük meşalesi”
Vali Yardımcısı Güler ise törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Toplum tarihlerinde iz bırakan nadide örnekler vardır nadide şahsiyetler vardır. Dr. Sadık Ahmet de hem Türk toplumu için hem de Batı Trakya’da ki soydaşlarımız Türkler için gerçekten bir özgürlük meşalesi, abidesi olmuş büyük bir ulu çınar. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Dr. Sadık Ahmet’in bize açmış olduğu özgürlük mücadelesinin bundan sonra da siz Sadık Ahmetler olarak daha da artarak gelişeceğine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet sizler sayesinde geleceğe daha aydın emin adımlarla yürüyeceğimize inanıyorum. ”  

Dr. Sadık Ahmet’i tanıtan belgesel ve Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Hüseyinoğlu’nun ‘Lider Dr. Sadık Ahmet’ konulu bir sunumun ardından program şiirler ve Dr. Sadık Ahmet’in sevdiği Rumeli türküleriyle son buldu. 


Kaynak: Murat Savaş 506 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BİR KEZ DAHA ORTAYA KARIŞIK
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.