Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
TOKİ’den Edirne’ye 210 konut - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
TOKİ’den Edirne’ye 210 konut 24.12.2019 - 10:55:55
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan “Her yıl 100 bin sosyal konut” projesi kapsamında Edirne’de 210 konut inşa edilecek. 240 ay vadeli konutlardan 2+1’ler 75-85 metrekare, 3+1 konutlar ise 100 metrekare olacak.TOKİ’den Edirne’ye 210 konut

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destekleriyle “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut projesi başladı. Bu kapsamda Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Edirne’de 210 konut inşa edilecek. Proje kapsamında 75-85 metrekarelik 147 daire inşa edilecek. 2+1 olan bu daireler için yüzde 10 peşinat ödenecek. 240 ay vadeli bu projeye başvuru bedeli 500 TL olarak belirlenirken, aylık ödeme planına göre 894 TL taksit tutarı belirlendi. 100 metrekare kullanım alanı olan 3+1 dairelere başvuru bedeli ise bin TL. 1022 TL aylık taksit tutarı olan bu evler için de yüzde 10 peşinat ödenmesi gerekiyor. Başvuru tarihleri ise 16 Aralık tarihinde başladı ve 15 Ocak 2020 tarihine kadar başvuru süreci devam edecek. Öte bu projelerin nereye yapılacağı henüz belirlenmedi.  Ön taleplerin alındığı 2 proje kapsamında TOKİ mühendislerinin Edirne’de yer belirleme çalışmaları yaptığı belirtiliyor.

Öncelik şehit ailelerinde

Yatay mimari anlayışla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun inşa edilecek konutlar için

Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın proje ilinde bulunan yetkili şubeleri aracılığı ile başvurular kabul edilecek. Başvurular; 3 kategoride kabul edilecektir; ilk kategoride “Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri” buluyor. İkinci kategoride “En az yüzde 40 engelli vatandaşlar”, üçüncü kategori ise “Diğer alıcı adayları” yer alıyor.

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra satış fiyatları belirlenecek, başvuru sahipleri arasında  “Hak sahibi belirleme” kurası çekilecek. Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati İdarenin web sayfasında duyurulacak. Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecek. Konutların,  adet, brüt metrekare,  net metrekare ve fiyat bilgileri ihale sonrası kesinlik kazanacak.

Ödeme

Hak sahiplerine konutlar; Satış fiyatının yüzde 10’u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar), kalan tutarın tamamı aylık yüzde 0.49 oran ve 240 ay vade ile sabit taksit ile ödenecek. Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak. Projenin yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecektir.

Başvuru şartları

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin; T.C. vatandaşı olması, proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması, konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine Türkiye sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç). Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5 bin 500 TL olması gerekiyor. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.  Başvuruları yapacak vatandaşların; 25 yaşını tamamlamaları gerekiyor. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “Hak Sahipliği Belgesi” ile projenin bulunduğu il sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecek.

Bankadan yapılacak başvuru işlemleri

Başvuru sahipleri; Nüfus Cüzdanı ile birlikte; Şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “belgeyi”, Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az yüzde 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”

yetkili banka şubelerinde “Başvuru ve satın alma taahhütnamesi” imzalayacak.

E-Devlet üzerinden yapılacak başvuru işlemleri

Başvuru sahibi; E-devlet üzerinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan "Konut İşyeri Başvuru" hizmeti ile başvuru yapabiliyor. Başvuru ekranında, bilgilendirme ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer alıyor. E-Devlet üzerinden yapılan başvurunun tamamlanması için ilgili banka tarafından SMS ile tarafınıza iletilen hesap numarasına başvuru bedelinin yatırılması gerekiyor. Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz. İnternet Bankacılığı üzerinden gerçekleştirilecek başvuru bedeli ödemelerinde sahte SMS bilgilendirmesine karşı dikkatli olunması ve hesabın adınıza başvuru işlemi için açılmış hesap olduğundan emin olunması önemle duyuruldu.

Kura çekilişi

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının yüzde 10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak. “En az yüzde 40 engelli vatandaşlara” konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak. Diğer konut alıcı adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek. Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacak. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın yetkili şubelerinden geri alabilecek. Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecek.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecek.

Sözleşme imzalanması

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar idarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde bankada (Sözleşme imzalanacak Şubeler daha sonra ilan edilecek) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştirecekler. Sözleşme imzalama aşamasında;

Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan proje bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge, Hane halkı gelirinin en fazla net 5 bin 500 TL (İstanbul için 6 bin TL) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklar.

KDV ödemesi

Konutların teslimi öncesinde Katma değer Vergisi Kanunu uyarınca, yüzde 1 oranında KDV konut alıcılarından tahsil edilecek. 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 1306 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 2 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Belgeyi aldı, yola çıkamadı Belgeyi aldı, yola çıkamadı 28.3.2020
Eczacıdan pencereli önlem Eczacıdan pencereli önlem 28.3.2020
Edirne'de Seyahat İzin Kurulu oluşturuldu Edirne'de Seyahat İzin Kurulu oluşturuldu 28.3.2020
Soylu’dan açıkladı: Göçmenler yeniden gelebilir Soylu’dan açıkladı: Göçmenler yeniden gelebilir 28.3.2020
Korona’ya karşı emniyet Korona’ya karşı emniyet 28.3.2020
Validen sınırdaki personele teşekkür Validen sınırdaki personele teşekkür 27.3.2020
Sigarayı bırakmak için uygun zaman Sigarayı bırakmak için uygun zaman 27.3.2020
Dezenfekte edilip alınıyor Dezenfekte edilip alınıyor 27.3.2020
Pazarkule boşaltıldı Pazarkule boşaltıldı 27.3.2020
Ceviz için erken uyarı sistemi Ceviz için erken uyarı sistemi 27.3.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 62
Web Siteleri 99
Facebook 113
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 292 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Biraz daha ciddiyet
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.