Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kavacık’a destek çağrısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kavacık’a destek çağrısı 23.12.2019 - 10:52:10
Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık Köyü Muhtarı Aziz Kurt, köyde kurulması planlanan Karma OSB’ye karşı açtıkları dava sonucunda mahkemenin 13 Mart 2020 tarihinde keşif ve bilirkişi incelemesi kararı verdiğini açıkladı. Kurt, açıklamasında tüm çevre mücadelecilerini Kavacık köyüleri ile dayanışmaya davet etti. Proje ile ilgili Trakya Platformu dönem sözcüsü Av. Bülent Kaçar da açıklamalarda bulunurken; Prof. Dr. Ahmet Yaraş ise Kavacık köyünde OSB projesi yanında bulunan tümülüs ve demografik yapı nedeniyle köy müze projesi yapılmasını önerdi.Kavacık’a destek çağrısı

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyünde kurulması planlanan Karma Organize Sanayi Bölgesi’ne karşı çıkan köylülerin Danıştay 6’ncı Dairesi’ne başvurmasının ardından mahkemenin bölgede keşif ve inceleme yapılması kararı açıklanırken; Kavacık Köyü Muhtarı Aziz Kurt, proje ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kurt, genel kurulda yaptığı konuşmada keşif ve bilirkişi incelemesinin 13 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirileceğini açıkladı. Genel kurulda Kavacık Karma OSB ile ilgili açıklamalarda bulunan Trakya Platformu dönem sözcüsü Av. Bülent Kaçar da bölgede algı yaratmak amacıyla projenin ‘Çevreye duyarlı OSB’ olarak anıldığını söyledi. Genel kurula katılan bilim insanlarından Prof. Dr. Ahmet Yaraş ise Kavacık köyünde bulunan tümülüs ve demografik yapı nedeniyle köy müze projesinin başlatılması gerektiğini ifade etti.

Trakya Platformu 4’üncü Olağan Genel Kurulu’na katılan Kurt, Kavacık Karma OSB Proje ile ilgili konuşma yaptı. Kurt, bölgede keşif ve inceleme yapılması kararını açıklarken; “280 haneli, 730 nüfuslu, bin 500 küçükbaş, 800 büyükbaş hayvan bulunan toplam 14 bin dönüm arazinin bulunduğu Uzunköprü’nün Kavacık köyü halkının selamlarını getirdim. Tüm köy halkının karşı çıktığı halde ısrarla Kavacık köyüne kurulmak istenen Uzunköprü Karma OSB’ye karşı Danıştay 6’ncı Dairesi’ne açtığımız davada mahkeme 13 Mart 2020 günü keşif ve bilirkişi incelemesine karar vermiştir. Tüm değerli dostlarımızı, köyümüzün tam bir birlik halinde mücadele ettiği OSB projesine karşı dayanışmada bulunmaya davet ediyoruz. Kavacık köylüleri adına sizleri saygıyla selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

“Mevzuatı kanunda yok”

Kurt’un konuşmasının ardından Kavacık Karma OSB projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Trakya Platformu dönem sözcüsü Av. Bülent Kaçar ise projenin Kavacık köylüleri tarafından istenmediğine dikkat çekerken; “Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyünde köylülerin hiçbirisinin istememesine rağmen Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) ile Edirne İl Genel Meclisi ısrarlarıyla kurulmak istenen bir karma OSB projesi var. Türkiye’de OSB mevzuatına göre 2 tip OSB kurulabiliyor; birisi karma OSB, diğeri ihtisas OSB’dir. Fakat 2 yıldan beri UTSO, basın açıklamaları ile bir algı yaratmaya çalıştı. Adına; ‘Çevreye duyarlı OSB’ dedi. Karmadan hiç bahsetmediler ve kanunda bile olmayan bir mevzuat uydurdular. Hafızalarımıza kazımak için sürekli bunu kullandılar” dedi.

“Köy müze projesi yapılmalı”

Genel kurula katılan bilim insanlarından Prof. Dr. Ahmet Yaraş ise Kavacık köyünü ziyaret ettiğini açıklarken; “Gerçekten çok özel bir köy. Kavacık’ta somut bir örnek var ki OSB projesine kadar oradaki tümülüs tescillenmemişti. OSB’nin yapıldığı yerde bir tümülüs var ki 1974’lü yıllarda kaçak bir kazı ile açılmış ve içindeki eserler yok edilmiş. Ancak o tümülüs şu anda tescilli ve yapılacak OSB projesinin hemen yanında yer alıyor. Dolayısıyla 2863 sayılı yasanın burada işletilmesi gerekiyor. Ayrıca köyde mutlaka köy müze projesi yapılması gerekiyor. Çünkü köyün demografik yapısı çok farklı ve ilginç. 3 farklı ülkeden gelmiş insanlar bir arada yaşıyorlar. Getirdikleri kültürel mirasa dair küçük eserlerin köyde sergilenmesi halinde hem bir kültür projesi olarak kalır, hem de orası bir istasyon olarak kullanılır” sözlerine yer verdi. Kavacık Karma OSB ile ilgili konuşmaların ardından toplantı devam etti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 782 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Belgeyi aldı, yola çıkamadı Belgeyi aldı, yola çıkamadı 28.3.2020
Eczacıdan pencereli önlem Eczacıdan pencereli önlem 28.3.2020
Edirne'de Seyahat İzin Kurulu oluşturuldu Edirne'de Seyahat İzin Kurulu oluşturuldu 28.3.2020
Soylu’dan açıkladı: Göçmenler yeniden gelebilir Soylu’dan açıkladı: Göçmenler yeniden gelebilir 28.3.2020
Korona’ya karşı emniyet Korona’ya karşı emniyet 28.3.2020
Validen sınırdaki personele teşekkür Validen sınırdaki personele teşekkür 27.3.2020
Sigarayı bırakmak için uygun zaman Sigarayı bırakmak için uygun zaman 27.3.2020
Dezenfekte edilip alınıyor Dezenfekte edilip alınıyor 27.3.2020
Pazarkule boşaltıldı Pazarkule boşaltıldı 27.3.2020
Ceviz için erken uyarı sistemi Ceviz için erken uyarı sistemi 27.3.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 62
Web Siteleri 99
Facebook 113
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 292 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Biraz daha ciddiyet
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.