Edirne 6°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Vakıflarda kısmen memnuniyet - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Vakıflarda kısmen memnuniyet 19.12.2019 - 10:08:18
Vakıf kiracılarına önümüzdeki yıl uygulanacak kiralar konusunda önceki akşam AK Parti İl Bakanlığı’nda, Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, Alipaşa, Bedesten ve Arasta çarşılarının dernek başkanlarıyla yapılan toplantıda ortaya çıkan yeni kira oranları kısmen memnuniyet yarattı.Vakıflarda kısmen memnuniyet

Edirne’de bir aydır tartışılan vakıf kiracılarına önümüzdeki yıl uygulanacak zamlar konusunda, AK Parti İl Başkanlığı’nda önceki akşam İl Başkanı Belgin İba, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, Arasta Çarşısı Dernek Başkanı Adem Bayrak ve Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış ile bir araya geldi. Bu yapılan toplantı sonucunda AK Parti İl Başkanı Belgin İba, kira artış oranlarını ve rakamlarını “Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait taşınmazlarda 2020 yılında yapılması planlanan kira artışı ve gerek duyulan kira uyarlamalarının hangi seviyede ve hangi usul ile yapılacağı hususunda Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün hem merkez teşkilatı hem de Edirne Bölge Müdürlüğü ile ayrıntılı bir şekilde istişare edilmiştir. Bu kapsamda; Edirne’de vakıflara ait taşınmazlar her biri ayrı ayrı çalışılmış ve her biri ayrı ayrı ele alınmış çarşıların ve dükkânların lokasyonu, müşteri yoğunluğu, iş hacmi hususlar değerlendirilmek sureti ile eski ve yeni kiracılar arasındaki denge de korunarak kira bedellerinin tespiti yapılmıştır. Buna göre Selimiye Arastası ve Ali Paşa Çarşısı’nda kira bedeli bin 455 liraya kadar olan taşınmazların 2020 yılı kiraları bin 700 liraya çıkarılması uygun görülmüştür. Bin 455 lira ve üzerinde olanların da tüketici fiyat endeksi 12 aylık ortalama artışı dikkat alınarak yüzde 16,81 oranında arttırılması kararına varılmıştır. Bedesten Çarşısı için iç ve dış dükkânlar ayrımı yapılmak sureti ile dış dükkânlarda da müşteri yoğunluğun fazla olduğu cepheler farklı değerlendirildi. Bin 100 lira, bin 300 lira ve bin 700 lira bedeller dikkate alınarak 2020 yılı kira bedelleri belirlenmiştir. İç dükkânlarda ise tüketici fiyat endeksi 12 aylık ortalamalar dikkate alınarak değerlendirme yapılmıştır. Bahsedilen çarşılarda 2019 yılı kirası 3 bin lira ve üzeri taşınmazlarla ilgili olarak ise yüzde 3 ile yüzde 11 arasında artış yapılmasına karar verilmiştir. 2020 yılı için yapılan bu uyarlama 6098 sayılı Borçlar Kanuna göre 5 yıl süre ile yürürlükte olacaktır. Buna göre önümüzdeki 5 yıl boyunca kira artışları tüketici fiyat endeksi 12 aylık ortalaması dikkate alınmak sureti ile gerçekleştirilmesi tasarlanmıştır” şeklinde açıklamıştı.

En iyi gelişme TÜFE oranında artış

Yapılan bu toplantıdan çıkan sonuç bazı esnafı kısmen sevindirirken, bazısını memnun etmedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bedesten Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı Hakan Fındıklı, toplantıda, yapılan artışları esnafın ödeyemeyeceğini yinelediklerini ifade ederek, en sevindirici gelişmenin “5 yıl boyunca kiralara TÜFE oranında zam yapılacak olması” olarak değerlendirdi.

Fındıklı, “AK Parti İl Başkanlığına bizi davet ettiler. Orada Vakıflar Bölge Müdürü’nün olduğunu gördük. Vakıflar Bölge Müdürü, İl Başkanı Belgin İba ve 3 çarşının dernek başkanıyla bir araya geldik. Orada kiraların çok fazla arttığı, kiraların düşmesi gerektiğini, bu esnafın bunları ödeyemeyeceğini yineledik. Çalmadığımız kapı kalmadı. Bugün geldiğimiz noktada 2 bin lira olan kiraların, bin 700 TL, bin 500 lira olan kiraların bin 300 lira, bin 300 lira olan kiraların bin 100 lira, bin 315 lira ve 3 bin liraya kadar olan kiraların 1.68 oranında artacağı, 3 bin lira üzeri olan kiraların da yüzde 3-10 arasında olacağı söylendi. Bu bizde bir nebze memnuniyet yarattı. Ama herkesi memnun etti mi? Etmedi. Burada 800-900 lira kira ödeyen arkadaşların kiraları bin 700 liraya çıktı. Böyle olmasına rağmen emeği geçen vekillerimize, İl Başkanımıza, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanına teşekkür ediyoruz. Bütün kiralar 2020 yılından itibaren 2021 sözleşmelerini yaparken 5 yıl boyunca TÜFE oranında artacağı vakıflar bölge müdürü ve il başkanı tarafından bize söz verildi. Buradaki en iyi gelişme bu. Yani önümüzdeki yıllarda kiramız ne kadar artacak diye düşünmeyeceğiz. Sevindiren tek şey bu” ifadelerine yer verdi.  

Başkanlar açıklama yapmadı

Öte yandan Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış ile Arasta Çarşısı Dernek Başkanı Adem Bayrak, açıklama yapmak istemedi. Her iki başkan, şimdilik beklemede olduklarını ifade ederken, Alipaşa Çarşısı’ndaki kiracıların en memnun olan kesim olduğu değerlendiriliyor. Kaynak: Ercan BİTTİ 303 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
O muhtara ödül O muhtara ödül 22.2.2020
Rapor aldı, duruşmaya gelmedi Rapor aldı, duruşmaya gelmedi 22.2.2020
Yusuf Güney Edirne’den duyurdu Yusuf Güney Edirne’den duyurdu 21.2.2020
Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı 21.2.2020
Yapmadıklarını bırakmadılar Yapmadıklarını bırakmadılar 21.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.