Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Ya benimsin ya toprağın istatistiği - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Filiz Mandacı
Filiz Mandacı Filiz Mandacı
filizy63@hotmail.com
Ya benimsin ya toprağın istatistiği 8.1.2018 - 11:07:21
Sevgili okur, büyük acıların istatistiği yapılabilir mi? Yapıyoruz, durmadan, her yıl. Ülkemizdeki kadın cinayetleri istatistiğine baktım.Sağ olsun yapanlar kadınların neden öldürüldüğüne, hangi ilde ne kadar olduğuna kadar her bir ayrıntıyı vermiş. İstatistik için başlık atmak gerekse “Ya benimsin, ya kara toprağın” olması gerekir. Bununla ilgili metne bağlı soru olarak “bu istatistikten çıkardığınız sonuç nedir” diye sorsalar: “Erkekler kadınları kendileri gibi irade sahibi bir insan olarak değil, aldıkları araba gibi bir çeşit mülk olarak görüyorlar” diye cevap verirdim. Çünkü hakikaten sözde sevdikleri kadınları öldürme nedenleri arasında kendilerince “namus” kabul ettikleri “terk edilme, boşanma davasıyla yüz yüze gelme” gibi nedenler başı çekiyor. Haa bunun yanı sıra, “telefon şifresini vermedi, yemeğe salça koydu” gibi sudan sebepler de var. Kızmayın hemen. Sudan sebep derken “oooo mümkün değil” tip nedenlerden az da olsa ayırabilmek için dedim. Adamlar, oyunu bitiren golü kendileri atmak istemiş. Dolayısıyla ilişkiyi asıl bitiren kendileri, zat-ı rezilleri olmuş, bravo. Kalan vakitlerini hapiste tövbe ederek geçirirlerse bi ihtimal yetmişli yaşlarında çıkıp, katıldıkları izdivaç programlarında, kalan ömürlerinde kendilerine salçasız yemek yapan başka bir “mülkle” tanışıp evlenebilirler.
İstatistikte en ilgimi çeken bölüm, belli şehirlerde bu cinayetlerin yok denecek kadar az olması. Biraz onore etmek için saymak gerekirse Artvin, Tunceli, Karabük, Kırklareli, Bingöl, Gümüşhane gibi şehirlerde bu tip cinayetler yok denecek kazar az. Yok denecek kadarla yok arasındaki acısal farkı yine istatistik bilimi ölçemese gerek. Ben yine de bu gizemli olayı çözmek için ülkemizdeki sosyologları göreve çağırıyorum. Kalan iller delikanlılığın kitabını yazarken bu iller Rönesans dönemine mi girmiş? Bu iller çocuklarını sevgiye boğarken kalan iller ağızlarına acı biber mi sürmüş, bi bakılsın lütfen! 
Peki biz ne yapalım mı dedin? Ben kendi evimde bazılarına göre küçük, önemsiz cinsiyetçi kodları çözmekle uğraşıyorum. Ah, bu içinde yaşadığım zaman diliminde cinayet sayılarına etki eder mi, istatistiklerdeki acıyı azaltır mı? Belki mikro düzeyde uğraşılarla bunu ileriki yıllarda görebiliriz. Misal daha dün akşam arkadaşlarıyla maç yapmaya giden eşim oğlumuza “gelmek istersen sen de gel” derken, kızım “ben de gelicem” deyince, “senin orada canın sıkılır” diye cevap verdi. Oysa daha geçen hafta Amir Khan’ın iki kızını güreşçi olarak yetiştirdiği, Hindistan’daki kadın sorunlarına değinen Dangal adlı sinema filmini izlerken, ona dönüp “sen de yapabilirsin Ayşe” diyen de kendisiydi. Söylemler ve uygulamalar tutarlı bir paralellik izlediği vakit bir şeylerin düzeleceğine inanıyorum. Tüm toplumsal alışkanlıkları, gelenekçi bakışı, yazılan yanlış kodları on beş senede adamın zihninden silmem mümkün değil, aynılarından benim zihnimde de var. Yazılan rolleri ezberleyip oynayanların makbul, kendi kafasından yorum uyduranların aykırı kabul edildiği bir sahne bu. Aaa adama balkon yıkatıyordu, geçen gördüm utanmadan çamaşır serdiriyordu diyen hemcinslerim olduğu sürece, yalnız kalan bir erkeğin aç kalacağını düşünen anneler, eşler olduğu sürece bu cinayetler devam edecek. Bu üstünlük madalyasını biz, bizzat biz takıyoruz onların boyunlarına. Kaldır kafanı yukarı artık kahvenin önünden geçerken, oradan geçiyor olmak utanılacak bir şey değil. Oğluna söyle sofradan tabağını alıp muslukta durulasın, kaşıkları da o koysun. Eşine seslen, kodlardan dolayı kendi aklına gelmiyormuş çünkü, sen çorbayı karıştırırken çamaşırları seriversin. Memlekette yıkanacak epey kirli çamaşır var çünkü…Kaynak: Filiz Mandacı 625 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE 1.8.2018
BUNUN AŞKLA BİR İLGİSİ VAR 25.6.2018
BAZI FARKINDALIK ANLARI 19.6.2018
BABAMA BENZEYEN ADAM 11.6.2018
GEREKTİĞİ KADAR YAŞAMAK 4.6.2018
Hakkını arayamayanlar ülkesi 28.5.2018
AÇ AÇ, YABANCI DEĞİL, BENİM 24.5.2018
Çift Kutuplu Anneme 14.5.2018
FLORENCE NİGHTİNGALE 8.5.2018
Bize dair 30.4.2018
BİR KORSANIN AŞK VE İNTİKAM HİKAYESİ: RODOS’UN FETHİ 23.4.2018
Çılgın kalabalıktan uzak 16.4.2018
Mekan savaşları 9.4.2018
Kimse ve biri 3.4.2018
KEDİ MERAKTAN ÖLÜR MÜ? 26.3.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BİR KEZ DAHA ORTAYA KARIŞIK
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.