Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Vakıf kiracılarına sahip çıktı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Vakıf kiracılarına sahip çıktı 16.12.2019 - 10:36:51
MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, Edirne Belediyesini eleştirdi, Eskişehir Belediyesini örnek gösterdi. Vakıf kiralarında adaletin sağlanması gerektiğini söyleyen Tercan, “Yerel yönetim ve iktidar mensupları kısır çekişmeler içerisinde, birbirleriyle uğraşmaktan Edirne’ye yeterince sahip çıkmıyorlar” diyen Tercan, son yüksek kira artışları karşısında esnafın yanında olduklarını söyledi.Vakıf kiracılarına sahip çıktı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, düzenlediği basın toplantısında Edirne gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Açıklamalarına yerel yönetimin eksiklikleriyle başlayan Tercan, “Edirne’de birçok noksanlık olduğu aşikâr. Bu hususta söylemim çok net olacak: Eğer Edirne’ye yararı olacağına inandığımız bir proje gelirse, bizden herhangi bir proje hususunda yardım talep edilirse bunu öncelikle Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’ye ve daha sonra da parti teşkilatımıza sunarak elimizden gelen gayreti gösteririz. Keza aynı durum Ak Parti için de geçerlidir. Cumhur İttifak ortağımız da bize Edirne ile alakalı projelerle gelirse bunu değerlendirmek ve taşın altına elimizi sokmak noktasında tereddüt etmeyiz. Elbette Edirne’de hatırı sayılır sıkıntılar var. Bunlar yıllardır herkesin diline pelesenk olmuş ve çözümlenemeyen belki de çözümlenmesi istenmeyen sorunlar. Burada da başa altyapı problemini koymak gerekiyor, kanaatimce. Daha sonra da elbette trafik ve otopark sorununu söyleyebiliriz. Özellikle yabancı turistlerin şehrimize geldiği günlerde trafikte bir kaos meydana geldiğini söylemek gerekiyor. Bunun yanında Edirne merkezde, misafirlerimizin otopark ihtiyacını karşılayamıyor olmak da çok üzücü” dedi.

Belediyeye Eskişehir örneğini verdi

Tercan “92 yıl boyunca Osmanlıya başkentlik yapmış, padişahlara ev sahipliği yapmış, İstanbul’u fethedecek kutlu komutan Fatih Sultan Mehmet’in doğduğu bu mübarek şehir, İstanbul’un da alınmasının anahtarıdır. Bu şehrin her tarafından tarih fışkırıyor. Selimiye’nin gölgesi olmadan Osmanlı tarihi ve medeniyeti anlatılabilir mi? Gelin görün ki yerel yönetim ve iktidar mensupları kısır çekişmeler içerisinde, birbirleriyle uğraşmaktan Edirne’ye yeterince sahip çıkmıyorlar. Şehirdeki fiziksel problemlerden bir parça bahsettim. Sosyal sıkıntılar da en az onlar kadar fazla. Şehirde istihdam alanı üretilemediği gibi gençler işsizlik sıkıntısı yaşıyor ve Edirne devamlı surette göç veriyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil ve her yıl artarak devam ediyor. Halkımız yerel seçimlerde keşke bizi mağdur etmese, teveccüh gösterse. İnanın bizler, rahmetli başbuğumuz Türkeş Bey’in ‘Dokuz Işık Doktrini’ çalışmasını esas alarak, bu şehirde işsiz insan da bırakmayız, göç hadisesinin de önüne geçeriz. Bunun da yollarından birisi şehirdeki üniversite hocalarıyla istişare etmekten geçer. Şehrin iç ve dış yapısını bilen; tarihini, kültürünü, iklimini, edebiyatını, mimarisini bilen üniversite hocalarıyla, ilim insanlarıyla bir araya gelerek şehrin sorunlarına dair kâğıt üzerinde kalmayan, icraata dökülen projeler üretmek en büyük hedeflerimiz arasında. Bakın, bu işlerde temel doğru tektir. Edirne’de de CHP yerel yönetimin başında, Eskişehir’de de CHP yerel yönetimin başında. Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, az evvel söylemeye çalıştığım gibi ilim insanlarıyla istişareler yaparak, projeler üreterek Eskişehir’i bir dünya şehri haline getirdi. Hem de ‘ödenek yok, hazine muslukları kapattı’ diye ağlamadan, Avrupa Birliği fonlarından istifade ederek yaptı bunu. Demek ki isteyince oluyor” diye konuştu.

Yuvaya dönün mesajı

Edirne halkının MHP’ye sahip çıkmasını isteyen Tercan, MHP’den ayrılanlara çağrıda bulunarak, “Yuvanız size açık” mesajı verdi.  Edirne için çeşitli projeleri olduğunu dile getiren Tercan, “Projelerimizi gerçekleştirmemiz için halkımız teveccüh göstersin istiyoruz. Bizi zor zamanlarda hatırlamasınlar, zor zamanlarda ‘ülkücüler nerede?’ diye soranlar, rahat günlerde de hatırlasın ve bize projelerimizi gerçekleştirmek için şans versinler. Sadece Edirne’yi değil, ülkeyi de yönetmeye talibiz ve Türkiye’yi şaha kaldıracak ekibin ülkücüler olduğuna inanıyoruz. Bütün bunlarla beraber Karanfiloğlu Caddesi, Eski İstanbul Caddesi ve Kaleiçi semtine dair de projelerimiz var. Yeter ki halkımız bize yetki versin. Amaçlarımızdan birisi ismini zikrettiğim yerleri de turizmin içine aktif olarak katarak Edirne’ye gerçekten turist gelmesini sağlamak. Çünkü Edirne’ye turist gelmiyor. Edirne’ye gelen günübirlikçiler; yemek yemeye gelenler, tarihi eser ziyareti yapıp, ciğerini yedikten sonra gidenler, pazardan alışveriş yapanlar bana göre turist değildir. Bizim amacımız gelen turist sayısını arttırmak ki bu da nitelikli turist demek oluyor. Nitelikli turist Edirne’ye konaklamak için gelen turisttir. Netice itibariyle partimizden ve sayın genel başkanımızdan aldığımız güç ile bir gün projelerimizi çok sevdiğimiz Edirne'mizde hayata geçireceğiz” diye konuştu.                                                                                                            

Vakıf kiralarında adalet istedi

Vakıf kiralarının astronomik rakamlara çıkmasına da değinen Tercan, “Vakıf kiralarında adalet sağlanmalı. Edirne’de tarihi çarşılardaki Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait dükkân kiracılarına uygulanan astronomik zamların ne vicdani, ne de hukuksal olarak kabul edilebilir olmadığı bir gerçektir. Türk Lirası ile döviz arasında ki kur farkını değerlendirmek için Edirne’ye gelen yabancı vatandaş talebini dikkate alarak yapılan zammın hiçbir mantığı yoktur. Komşu ülke vatandaşları ilimize sadece hafta sonları alış – veriş yapmak için geliyorlar. Onların da tercihi daha ziyade büyük AVM’ler oluyor. Sokakta ki kalabalık maalesef özellikle kapalı çarşı esnaflarına yansımıyor. Vakıflar Müdürlüğü bu kriterleri dikkate almadan, yıllık TÜFE’ye göre dahi kira artışı yüzde 18,27 iken, yüzde 268’e varan zam uygulamasını uygun bulmuyoruz. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Vakıf kiracıları arasında tartışma yaratan kira artışı yüzde 18.27 iken, yüzde 268’e varan zam uygulaması kira sözleşmeli esnafımızı mağdur etmiştir. Çünkü esnafımız kira ödüyor, vergi ödüyor, çalıştırdığı işçinin maaşını ödüyor, işçisinin sigortasını ödüyor. Esnaflarımızın mağdur edilmesini MHP olarak esnaflarımızın yanında olduğumuzu bir kes daha ifade ediyorum. Vakıflar Bölge Müdürünü, bu zam fiyatlarını tekrardan gözden geçirmesini ve düşük bir kira bedeli ile esnaflarımızla sözleşme yapmasını arzu ediyoruz. Milletvekillerimiz konu ile ilgili görüşme ve çalışmalar yapıyorlar. Sorunun Yargıtay’a gitmeden çözüm bulmasını istiyoruz. Biz her zaman olduğu gibi mağdurdan yani kiracılardan yanayız” diyerek açıklamalarını tamamladı. Kaynak: Ercan BİTTİ 365 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
O muhtara ödül O muhtara ödül 22.2.2020
Rapor aldı, duruşmaya gelmedi Rapor aldı, duruşmaya gelmedi 22.2.2020
Yusuf Güney Edirne’den duyurdu Yusuf Güney Edirne’den duyurdu 21.2.2020
Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı 21.2.2020
Yapmadıklarını bırakmadılar Yapmadıklarını bırakmadılar 21.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.