Edirne -2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Asıl tepki ne zaman? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Recep Duymaz
Recep Duymaz Recep Duymaz
rduymaz@gmail.com
Asıl tepki ne zaman? 13.12.2019 - 10:33:31
Nobel Edebiyat Ödülü dünyanın en itibarlı edebiyat ödülüdür. Bunu bu ödülü almış ülkeler ile almamış ülkeler de, açıktan söylemeseler de, kabul etmektedirler. Bu ödülün dünyada en itibarlı edebiyat ödülü olmasının kanaatime göre iki sebebi vardır: Birincisi, ödül miktarının büyüklüğüdür. Bu yılki miktar yaklaşık dört milyon liradır. İkincisi de ödülü alan şahsiyet ile ülkesinin başta Avrupa olmak üzere dünyada yeniden gündeme gelmesi ve tanılırlığının, bir ölçüde, artmasıdır.Alfred Bernard Nobel, dinamiti bulan bir kimyacıdır. Bu icadın asıl amacı, katı maddeleri ayrıştırmak ve patlatarak parçalamaktır. Başlangıçtaki bu bilimsel amacına rağmen, çok geçmeden dinamit, başta insanları öldürmek olmak üzere başka amaçlarla da kullanılmaya başlanmıştır. Öyle ki birkaç yıl içinde yirmi ülkede, doksan şirket kurulmuş, bunun ticaretini yapanlar büyük servetler kazanmış, daha da önemlisi, çeşitli anlaşmazlıklarda ve savaşlarda hemen bu yola başvurularak binlerce kişi kısa zamanda kolayca öldürülmüştür. Bunları gören mucit, bir vicdan azabı duymaya başlamıştır. 

Aynı soyadı taşıyan kardeşi ölünce bazı Fransız gazeteleri, dinamitin mucidi öldü sanarak “ölüm taciri öldü” başlığını atmışlardır. Bütün bunları gören Alfred Nobel, daha fazla dayanamamış ve vicdanını rahatlatmak için, dinamit vasıtasıyla kazandığı muazzam servetini, bu sefer insanlığın hayrına kullanmak istediğini ortaya koyan vasiyetnamesini yazmıştır:

Alfred Nobel’in vasiyeti;

“Ardımdan bıraktığım gayrimenkulümün ve servetimin tamamı, aşağıdaki şekilde dağıtılacaktır. Kapital, emniyetli bir şekilde Fon’da toplanmalıdır. Bu Fon’un geliri her yıl insanlığa en büyük hizmeti yapan kişilere dağıtılmalıdır. Bu gelir beş ana bölüme ayrılmalı ve aşağıdaki şekilde dağıtılmalıdır. Bir kısım fizik sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısım kimya sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısmı fizyoloji ya da tıp alanında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısım edebiyat sahasında en büyük eseri yazan kişiye verilmelidir. Bir kısım Milletlerarası barış ve kardeşlik için en büyük çalışmayı yapan kişiye verilmelidir. Fizik ve kimya konusundaki keşifler, İsveç ilim konseyince değerlendirilmelidir. Tıp konusundaki çalışmalar Stokholm’deki Caroline Enstitüsü tarafından değerlendirilmelidir. Edebiyat ve barış konusundaki mükâfatlar İsveç Parlamentosu tarafından seçilen beş kişilik bir heyet tarafından değerlendirilmelidir. En büyük ve kesin arzum mükâfatlar adaylara dağıtılırken kesinlikle milliyet tefrika yapılmamasıdır. En mühimi, mükâfatı alacak şahıs bir İskandinavyalı da olabilir, olmayabilir de…”

2019 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’nün Avusturyalı yazar Peter Handke’ye verileceğinin 10 Ekim 2019 tarihinde açıklanmasından itibaren, başta ülkemizde olmak üzere bazı İslam ülkelerinde, ölçüsü gittikçe artan tepkiler gösterilmeye başlandı. Bu tepkiler, ödülün verildiği İsveç Kraliyet Akademisi’nde 10 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen törende doruk noktaya çıktı. Bu tepkilerde benim dikkatimi çeken nokta başta Türkiye olmak üzere Bosna-Hersek ve Arnavutluk Devlet Başkanlarının bu törene katılmayacaklarını açıklamalarıydı.

Bunların yanında Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Hulusi Akar da ödülün Peter Handke’ye verilmesini kınadılar. Gazetelerimiz, “Nobel tarihinde kara leke”, “Boşnak soykırımcısı artık Nobelli”, “Katliamın tanıkları öfkeli”, “Hiçbir vicdan kabul etmez”, “Ahlak yoksa sanat da olmaz”, “Nobel’in üzerinde eli kanlı bir gölge”, “Bu Nobel insan kasaplarına”… yolunda başlıklarıyla olayı ayrıntılı bir şekilde kınadılar, protesto ettiler…

Sadece siyasetçilerimiz mi? Onların yanında ünlü edebiyatçılarımızdan Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Pınar Kür, Selim İleri, Beşir Ayvazoğlu, Metin Celal ve Haydar Ergülen de benzer cümlelerle Nobel Edebiyat Ödülü’nün bir Müslüman Boşnak soykırım suçlusu olan Milosoviç’i destekleyen Avusturyalı yazar Peter Handke, verilmesini eleştirdiler, kınadılar ve protesto ettiler.

Bütün bu kınamaları, protestoları yerden göğe kadar haklı buluyorum…1992 – 1995 yılları arasında Sırpların saldırılarıyla başlayan Bosna savaşında, Sırp kasapları Miloseviç, Miladiç ve Karadziç’in öncülüğündeki Sırp ordusu yüz bini aşkın Boşnak Müslümanı şehit etti. Hele 11Temmuz 1995’te Bosna Hersek’in doğusundaki Sreprenitsa’da sekiz bin silahsız Boşnak sivil, aynı anda Sırp ordusunun saldırıları altında can verdi.  Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı, 2007 yılında Sreprenitsa’da yaşananları soykırım olarak kabul etti. Peter Handke, bütün bunları görmezlikten geldi, üstelik bunların uygulayıcılarını destekledi, bu davranışlarıyla ırkçı, faşist, kültür ve medeniyet düşmanı bir kimse olduğunu gösterdi.

Nobel edebiyat ödülünün Peter Handke’ye verilmesinin tepkilerini, başından beri takip ediyorum. Tepkilerin ortak özelliği, bir karşı duruşu, Necip Fazıl’ın deyişiyle, bir “anti tezi” ortaya koymaktır. Bir Batılı bilim ve sanat kurumunun, bir Batılı sanatçıya verdiği ödülün yanlışlığını kınamaya, anlatmaya çalışıyoruz… Tepkilerde bir yenilik arıyorum… Asıl tepkiyi bulmaya çalışıyorum… Alfred Nobel, İsveç, Nobel Akademisi… Bilim ödülü, edebiyat ödülü… Batı bilimi, kültürü sanatı ve medeniyeti…  Bütün bu kurumlar ve kavramlar kendi içinde, Batı dünyasında bir uyum ve  bütünlük arz ediyor….  Bütün bunlar bizim için farklı bir dünyanın kavramları…

Biz de kalkmışız şimdi bu kurum ve kavramların bizim arzumuza göre karar vermeleri gerektiğini düşünebiliyor, hatta isteyebiliyoruz….

İnsan sormazlar mı? Senin dünyanın, İslam dünyasının Nobel’i nerede? Yine, Necip Fazıl’ın deyişiyle, senin “tez”in nerede? Bilimin, sanatın nerede? Servetin mi yok? Bilim adamın, sanatkârın mı yok? Yok ise niçin hala yetiştirmiyorsun?...

Nobel edebiyat ödülünün Peter Handke’ye verilmesini kınayanlara çağırımdır: Yarından tezi yok. Geliniz. “Tez”imizi ortaya koymaya başlayalım… İslam ülkelerinin siyasetçilerini, üniversite rektörlerini, büyük şirketlerin siyolarını ve büyük bankaların müdürlerini bizim dünyamızın “Nobel”ini kurmaya çağıralım… Edebiyat ödülünün ne olduğunu ve nasıl verileceğini dünyaya uygulamalı olarak gösterelim… Asıl tepkiyi göstermenin zamanı gelmedi mi?..

 

    Kaynak: Recep Duymaz 2767 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4 27.3.2020
İstiklal Marşı’mız TBMM’de – 3 20.3.2020
İstiklal Marşı’mız TBMM’de – 2 13.3.2020
İstiklal Marşı’mız TBMM’nin Gündeminde - 1 6.3.2020
İstiklal Marşı’mızı anlamanın başlangıcı 28.2.2020
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz 21.2.2020
Bomba etkisi yapan yazı 14.2.2020
Devamı Eden Güzellik 7.2.2020
Gece Gözlü Kız 24.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 4 17.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri – 3 10.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 2 3.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 1 27.12.2019
Mevlana’nın Yaşayan Yönü: Hoşgörü 20.12.2019
Asıl tepki ne zaman? 13.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Şansını ıskalama
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Bu aşılar neden araştırılmaz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.