Edirne -3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Köylünün dere boyu itirazı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Köylünün dere boyu itirazı 12.12.2019 - 09:49:10
DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından Edirne’nin Lalapaşa, Süloğlu ve Havsa ilçelerinde yürüttüğü tarla toplulaştırmalarına itiraz geldi. İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı heyeti, toplulaştırma kapsamındaki köyleri ziyaret etti. Heyet, toplulaştırma konusunda köylülerin şikayetleriyle karşılaştı. İl Başkanı Ekrem Demir, köylülerin dere boyundaki arazilerin toplulaştırma kapsamı dışı tutulmasını istediklerini belirtti.Köylünün dere boyu itirazı

İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü tarafından Edirne’nin Lalapaşa, Süloğlu ve Havsa ilçelerinde yürüttüğü tarla toplulaştırmaları kapsamında oluşturduğu heyet ile köyleri ziyaret ediyor. İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir başta olmak üzere heyet üyeleri ile ilçelere bağlı köylerdeki vatandaşlar ziyaret edilirken; köy kahvelerinde düzenlenen toplantılarda vatandaşların toplulaştırma çalışmaları ile ilgili dilek ve temennileri öğrenilerek, DSİ Bölge Müdürlüğü’nün ilgili birimleriyle paylaşılıyor.

İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı toplulaştırma heyeti, Süloğlu ilçesine bağlı köylerdeki ziyaretlerini tamamlarken; ziyaretlerin ikinci durağı ise Havsa ilçesine bağlı Yolageldi ve Oğulpaşa köyleri oldu. Köy kahvelerinde vatandaşlarla bir araya gelen heyet, vatandaşların toplulaştırma çalışmalarıyla ilgili isteklerini öğrenirken; Oğulpaşa köyünde 2018 yılında meydana gelen sel felaketi sonrası gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili de bilgi aldı.

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, Yolageldi ve Oğulpaşa köylerinde gerçekleştirdikleri ziyaretlerle ilgili GÜNDEM’e yaptığı açıklamada, köy sakinlerinin toplulaştırma çalışmalarının yanı sıra Oğulpaşa köyünde sel felaketi sonrası ortaya çıkan maddi ve manevi zararın giderilmesi çalışmalarına da dikkat çekti. Demir, açıklamasında Süloğlu ilçesi ziyaretlerinin ardından Havsa ilçesindeki ziyaretleri de tamamladıklarını belirtirken; “Programımızda bundan sonraki durağımız Lalapaşa ilçemiz olacak” dedi.

“İtiraz alındı belgesi verilecek”

Köy ziyaretlerinde bir araya geldikleri çiftçilerin toplulaştırma çalışmalarıyla ilgili tedirgin olduklarını açıklayan Demir; “Vatandaşta sanki arazileri ellerinden alınarak gasp ediliyormuş gibi bir algı oluşmuş. Biz de vatandaşlarımızla bire bir görüşüyoruz, dertlerini ve sıkıntılarını Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nün ilgili birimine iletiyoruz ve yapılması gerekenlerle ilgili bir yol haritası belirliyoruz. Vatandaşlarımızın toplulaştırmalarla ilgili itiraz hakları vardır. Fakat vatandaşlarımızda itirazlarının değerlendirilip değerlendirilmeyeceği ile ilgili şüpheler var. İtiraz dilekçesi veriyorlar ama kendilerine alındı belgesi verilmiyor. Böylece dilekçesinin işleme koyulup koyulmayacağı ile ilgili kafalarında soru işaretleri oluşuyor. Bu durumu ilgili kurumla görüştük ve aşılmasını sağladık. Vatandaşımız tek dilekçe ile başvuru yapıyordu. Bu konuda da onları uyardık ve çift dilekçe yapmalarını söyledik. Bundan sonra alındı belgesinin verilmesine dair bir talebimiz oldu. Ziyaretlerimizde bunları vatandaşlarımızla paylaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Dere boyundaki araziler kapsam dışı tutulabilir”

Demir, açıklamasında köylerde özellikle sulanabilir arazilerin toplulaştırılması konusunda çiftçilerin tepkileri bulunduğuna dikkat çekerken; “Her köyde kaliteli toprak var. Köylünün tabiriyle dere boyu denilen araziler var. Bu araziler sulanabilir ve kıymetli arazilerdir. Köyde çiftçilik ve hayvancılık yapan insanlar, hayvanının yoncasını da buralarda ekiyorlar ve oradan geçiniyorlar. Diğer bölgelerdeki arazilerinden çok fazla verim elde edemiyorlar. Dere boyundaki arazinin elinden alınmasının ardından köyde durmasının bir anlamı olmadığını söyleyen vatandaşlarımız var. Bu konuda köylülerin beraber hareket etmesini sağlıyoruz. Dere boyu denilen yerdeki arazilerin kapsam dışında tutulması noktasında ortak hareket ettiklerinde ilgili kurum da bu konuda yardımcı olacağını söyledi. Sahada böyle bir çalışmamız var. Ziyaretlerimizde vatandaşlarımızla dertleşiyoruz. Onlar da moral buluyorlar, yalnız olmadıklarını hissettiriyoruz. Kendilerine seçim öncesi de vatandaşlarımıza sesleri olacağına dair söz verdik. Önümüzde seçim yok. Böyle ziyaretlerimiz hem vatandaşımızı mutlu ediyor, hem de biz mutlu oluyoruz” dedi.

“Krediler sağlanmadı”

Oğulpaşa köyünde 2018 yılında meydana gelen sel felaketinin ardından yaraların kısmen sarıldığını söyleyen Demir; “AFAD’ın tespitleri doğrultusunda 7 tane ev ve 2 tane ahır yıkılmıştı. Vatandaşlarımıza bunlarla ilgili kredi verilecekti. Fakat hâlâ bu krediler sağlanmadı. Bu konuda çalışmalar yürütüyoruz. Köy muhtarına gerekirse TBMM’de de bu konuda bir soru önergesi verebileceğimizi söyledim. Kendisinden alacağımız geri dönüşe göre hareket edeceğiz” sözlerine yer verdi.

“Vatandaşlarımızın korkuları var”

Demir, Oğulpaşa köyündeki vatandaşların kış mevsimindeki yağışlarla ortaya çıkabilecek yeni bir sel felaketine karşı çekinceleri olduğunu da açıklarken; “Oğulpaşa’daki vatandaşlarımızın, ciddi bir yağmur yağdığında yine aynı sel sıkıntısını yaşayabileceklerine dair korkuları var. Her ne kadar dere yatakları kısmen temizlendiyse bile alüvyonlar yine aynı şekilde dere yataklarını doldurdu. Yoğun bir yağmur yağışında tekrar aynı sıkıntıyı çekebilecekleri noktasında korkuları var. Oğulpaşa’daki sel felaketinde bir vatandaşımızı da kaybetmiştik. Vatandaşımızı kaybettiğimiz bölgede şu anda oturan yok ama ağırlıklı olarak ahırlar ve evlerin bir bölümü dere yatağı üzerindedir. Vatandaşlarımız bu konuda tedirgin ve devamlı dere yatağını takip ediyor. Dere yatağında dolma varsa önümüzdeki kar yağışlarından sonra su seviyesi artacak. Böyle bir korkuları var. Biz de bu konuda yetkilileri uyaracağız. Bizim görevimiz zaten vatandaşımızın sesini ilgili kurumlara duyurmaktır. Biz de bu konuda gayret sarf ediyoruz” dedi. Demir, köy ziyaretlerine Lalapaşa ilçesi ile devam edeceklerini ifade etti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 722 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kırklarelispor’un rakibi Fenerbahçe Kırklarelispor’un rakibi Fenerbahçe 25.1.2020
‘Baba Parası’ oyuncuları Edirne'de ‘Baba Parası’ oyuncuları Edirne'de 25.1.2020
Selimiye’de yağmur duası Selimiye’de yağmur duası 25.1.2020
Edirne’de virüs yok Edirne’de virüs yok 25.1.2020
Hastalık ellerden başlar Hastalık ellerden başlar 25.1.2020
Mumcu anısına heykel Mumcu anısına heykel 25.1.2020
Oltayla balık turizmi Oltayla balık turizmi 25.1.2020
Balkan’daki köpekleri topladılar Balkan’daki köpekleri topladılar 25.1.2020
İnsanları uzun vadeli çekmeliyiz İnsanları uzun vadeli çekmeliyiz 24.1.2020
Ergene nehrinde bulundu Ergene nehrinde bulundu 24.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 93
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 281 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Demedi deme!
Murat Savaş

Recep Duymaz
Gece Gözlü Kız
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.