Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Fikirleri yarıştıran proje - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Fikirleri yarıştıran proje 11.12.2019 - 10:40:33
Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Trakya Kalkınma Ajansı’nın işbirliğinde Edirne’deki resmi ve özel ortaöğretim okullarındaki öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda proje geliştirmeleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen ‘Bir Fikrim Var Proje Yarışması’nın tanıtımı yapıldı. 2018 / 2019 eğitim öğretim yılında 173 projenin katıldığı yarışmanın kriterlerinin açıklandığı toplantı ile projenin Edirne ili genelinde 3’üncü kez gerçekleştirileceği belirtildi.Fikirleri yarıştıran proje

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Trakya Kalkınma Ajansı’nın işbirliğinde Edirne’deki resmi ve özel ortaöğretim okullarındaki öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda edindikleri bilgi, beceri ve kazanımları kullanarak girişimcilik, yaratıcı zekâ, bilimsel düşünme, rekabet edebilme bilinciyle araştırmaya yöneltilmesini ve teşvik edilmesini sağlamak amacıyla 2019/2020 eğitim öğretim yılında 3’üncüsü düzenlenen ‘Bir Fikrim Var Proje Yarışması’nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Edirne Lisesi konferans salonunda düzenlenen toplantıya Edirne Valisi Ekrem Canalp, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, kamu kurum müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldılar. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantının açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı yaptı. Arpacı, konuşmasında ‘Bir Fikrim Var Proje Yarışması’ ile ilgili bilgi verirken; “Proje, Trakya Kalkınma Ajansı ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan bir projedir. 2 yıldır devam etmektedir. Geçen sene Tekirdağ’ın yanında Kırklareli ve Edirne de dâhil olmak üzere Trakya’daki 3 ilimizde başlayan bir projedir. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’müz, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’müz ve Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’müze bağlı tüm liselerde okuyan çocuklarımızı kapsamaktadır. Onların özellikle ilgi ve yetenekleri doğrultusunda edindikleri bilgi, beceri ve kazanımları kullanarak girişimcilik, yaratıcı zekâ, bilimsel düşünme, rekabet edebilme bilinciyle araştırmaya yöneltilmesi ve teşvik edilmesini sağlamak amacıyla bu proje başlatılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Projenin hedeflerini açıkladı

2017/2018 eğitim öğretim yılında Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan projenin Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de katılımıyla uygulanmaya başladığını belirten Arpacı; “Bu sene 3’üncüsü yapılacaktır. Biz, bu yarışmayla öğrencilerin bilişsel yeteneklerinin geliştirilmesini, proje tasarlama, geliştirme, oluşturma ve uygulama deneyimlerini edinmelerini, ulusal ve uluslararası düzeyde yeterli özgüvene sahip olmaları, araştırma, problem çözme becerilerini geliştirme, bilimsel düşünme yeteneğinin kazandırılması, ekip halinde çalışma deneyimi kazanmaları, bilgi teknolojilerini kullanmalarını, kalite ve verimlilik bilincini geliştirmelerini hedeflemekteyiz” dedi.

“173 proje başvurdu”

2018/2019 eğitim öğretim yılında projeye Edirne genelinden 173 projenin başvurduğunu açıklayan Arpacı; “Bunlardan 103 proje ön elemeyi geçmeyi başardı. 12 kişilik bir komisyon marifetiyle bir hafta çok detaylı bir değerlendirme yapıldı ve bunların sonunda 103 projeden 50 proje sergilenmeye hak kazandı. Bunlardan da en fazla puan alan 8 proje, finalde mücadele etmişlerdir. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda 17 Nisan 2019 tarihinde final programını yaptık. Çocuklarımız, sahnede kendilerine ayrılan sürede performanslarını gösterdiler. Jüri üyelerinin sorularını cevaplandırdılar ve 8 tane sergiye hak kazanan okulumuzdan ilk 3 dereceye giren projelerimiz; Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi güneş enerjisi ile çalışabilen internetten kontrollü evcil hayvan kulübesi (birinci), Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi atık deyip geçme (ikinci), Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi yaşam kafesi (üçüncü) olarak değerlendirilmiş oldu” sözlerine yer verdi.

Trakya yarışacak

Arpacı’nın konuşmasının ardından toplantıda bir konuşma da Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin yaptı. Şahin, konuşmasında öğrencilerin teorik eğitimlerle birlikte okul atölyelerinde hayata dair çözümler üretebilmesi için projeyi hazırladıklarını belirtirken; “Tekirdağ’da bir pilot uygulama yaptık. Çok başarılı oldu. Kırklareli ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüklerimizle paylaştık. Çok güzel sonuçlar aldık. Yüzlerce başvuru oldu. Her ilden 8 tane yarışmacı çıkartıp, bunların arasından da dereceye girenleri belirliyoruz. Bundan sonraki süreçte de 8 tane öğrencimizi, diğer illerle birleştirerek, o fikirleri yarıştırarak ve maddi ve manevi destekler vererek projelerin daha da gelişmesi ve Trakya’nın dereceye girenlerini belirleyeceğiz. Çözüme yönelik projelerin hayata geçeceğine inanıyoruz” dedi.

Sunum ile sona erdi

Şahin’in konuşmasının ardından AB Proje Koordinatörü Arif Şafak Erceylan, ‘Bir Fikrim Var Proje Yarışması’nın tanıtım sunumu gerçekleştirildi. Erceylan’ın sunumunun ardından toplantı sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 331 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
7’nci etabın sonu Selimiye önünde 7’nci etabın sonu Selimiye önünde 22.1.2020
Çamura ayağınız basmalı Çamura ayağınız basmalı 22.1.2020
Türkiye rekoru Edirne’de Türkiye rekoru Edirne’de 22.1.2020
Tabiplerden eylem açıklaması Tabiplerden eylem açıklaması 22.1.2020
MHP’nin rotası 2023 MHP’nin rotası 2023 22.1.2020
Kış ortasında yağmur duası Kış ortasında yağmur duası 22.1.2020
FET֒nün arsa davasında mütalaa FET֒nün arsa davasında mütalaa 22.1.2020
Kızanlar çeyrek finalde Kızanlar çeyrek finalde 22.1.2020
İstinaf kararında direnmeli İstinaf kararında direnmeli 22.1.2020
Kütüphaneci Muhtar Kütüphaneci Muhtar 22.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 92
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 280 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Saçlımüsellim ve kırık vazo
Murat Savaş

Recep Duymaz
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.