Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
CKD, Anadolu Kadınları’nın izinde - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
CKD, Anadolu Kadınları’nın izinde 10.12.2019 - 10:10:00
CKD Edirne Şubesi, Türkiye’nin 81 ilinde Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti’nin 100’üncü kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlenen basın açıklamasına katıldı. CKD Edirne Yönetim Kurulu Başkanı Mine Hepgüllü, basın açıklamasında CKD’nin Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti’nden beslendiği ve onların bıraktığı mirasla yoluna devam ettiğini söylerken; “Şikâyet etmek yerine mücadele etmek, bizim atalarımızdan, kuruluş felsefemizden edindiğimiz tecrübedir” dedi.CKD, Anadolu Kadınları’nın izinde

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Edirne Şubesi, 9 Aralık 1919’da Sivas’ta kurulan Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti’nin 100’üncü kuruluş yıldönümü kapsamında Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı gerçekleştirilen basın açıklamasına katıldı. Açıklamada; CKD’nin Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti’nden beslendiği ve onların bıraktığı mirasla yoluna devam ettiği belirtildi.

CKD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mine Hepgüllü tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında, Türkiye’de her gün yeni bir kadına şiddet vakasının yaşandığı söylenirken; “Kadına yönelik şiddetin artması kadar, görünür olması da kadına yönelik şiddet ile mücadeleyi sürekli kılmak, bu yöndeki çabaları arttırmak mecburiyetini gözler önüne seriyor. Polis Akademisi Başkanlığı 2016 yılında 301, 2017 yılında 350, 2018 yılında ise 281 kadının yaşam hakkının elinden alındığını açıklamıştır.2019 yılında ise neredeyse her gün şiddetin vahşileşmiş haliyle yaşamaya zorlanıyoruz. 20’nci kattan atılıyor, öldükten sonra kurtarılmayı bekliyor, çığlık çığlığa ölüyoruz. Kapımızın önünde, evimizin içinde öldürülüp sevdiklerimizi çaresiz, kimsesiz bırakmak istemiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Hepgüllü, açıklamasında kadınların haklarının bilincinde olduğunu ve mücadelelerini sürdüreceklerini belirtirken; “Kadınlarımıza yasalardaki haklarımızı, koruma tedbirlerini hiç ara vermeden anlatacağız. 6284 sayılı yasanın varlığını, Bakanlık ve Emniyet Müdürlüğü’nün birlikte yürüttüğü KADES uygulamasını kadın ve çocukların şiddetten korunması için önemli araçlar olarak görüyoruz. Cumhuriyet devrimlerinin geliştiren, bilgilendiren, özgür kılan felsefesinden uzak kalındıkça, emperyalizmin medya, diziler, moda, tüketim alışkanlıkları ve benzeri şeylerin aracılığı ile ataerkil kültürü yeniden biçimlendirmesi kadın ve çocukların hayatı zorlaşmaktadır. Eğitimden başlayarak medyaya kadar her alanda kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetin önlenmesi için üzerimize düşen takibi yapacağız” dedi.

“Bu tutumları doğru bulmuyoruz”

Toplumda kadına yönelik şiddet ile birlikte karamsarlığın da yayıldığına dikkat çeken Hepgüllü; “Yargıya, kolluk kuvvetlerine olan güvenin zedelenmesi sıradanlaşmış, ülkemizin yaşanmaya değer bir yer olmadığını ilan eden kişiler çoğalmıştır. Bu tutumları doğru bulmuyoruz. Hukuk sistemi içindeki aksaklıkların tespiti ile bunların giderilmesini istemek, kolluk kuvvetlerinin bu konudaki duyarlılığının artmasını sağlamak biz cumhuriyet kadınlarının görevleri arasındadır. Bu ülkeyi yaşamaya değer bulmayanların ise yaptıkları haksızlığı anlamaları için kadına yönelik şiddet açısından diğer ülkelerdeki rakamları incelemeleri gerekmektedir. Dünyada 2017 yılının verilerine göre kasten öldürülen kadın sayısı 87 bindir. Şikâyet etmek yerine mücadele etmek, bizim atalarımızdan, kuruluş felsefemizden edindiğimiz tecrübedir. Cumhuriyet Kadınları Derneği, Ulusal Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet devrimleri ile kazanılmış olan ekonomik ve siyasal bağımsızlığın, özgürlük, demokrasi ve aydınlanmanın korunması, savunulması, ülke ve halk yararına geliştirilmesi için çalışır” sözlerine yer verdi.

“Bıraktıkları yerden devam ediyoruz”

Hepgüllü, açıklamasında Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti Başkanı Melek Reşit’in de sözlerine yer verirken; “Mirasını sahiplenerek bugün bile onlardan öğrenmeyi sürdürdüğümüz Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti Başkanı Melek Reşit Hanımefendi ise ‘Derneğimizin amacı, memleketimizi parçalamak isteyen düşmanlara kadın ve erkek vatanın savunması için birleşmiş olduğumuzu ispat etmek ve aynı zamanda Türk kadınına yakışacak bir surette memleketimize hizmet etmekten ibarettir” demiştir. Derneklerimizin amacı ele alındığında Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin, Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti’nin mirasından beslendiği, onların bıraktığı yerden devam ettiği anlaşılmaktadır. Derneğin isimsiz kahraman kadınları, Kurtuluş Savaşı boyunca Türk kadınının gurur duyacağı pek çok hizmet yapmıştır. Kadınların milli mücadeleye etkin bir şekilde katılmalarını sağlamış, orduya para ve mal yardımları için kampanyalar düzenlemiş, mahalle mahalle gezmiş, konuşma, müsamere, mitingler düzenleyerek milli mücadelenin önemini anlatmışlardır” dedi.

“Bizlere çözüm ve miras bıraktılar”

Hepgüllü, Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti’nin 100’üncü kuruluş yılını kutlarken; “9 Aralık 2019 tarihinde kuruluşlarının 100’üncü yılını kutladığımız, Ulusal Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet devrimleri ile kazanılmış olan ekonomik ve siyasal bağımsızlığın, özgürlüğün bedelini ödemiş Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti, ülkemiz insanlarının kadın erkek, genç yaşlı demeden birlikte ve memleketimize hizmet ederek, vatan sevgisinin kutsallığını yüreklerde taşıyarak, bağımsız ve başı dik olmanın kadınlar için önemini belirterek bizlere kocaman bir çözüm ve miras bırakmışlardır. Mücadelemize ışık olan Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılında aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz” ifadelerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 570 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gaytancıoğlu’dan ithalat şampiyonluğu tepkisi Gaytancıoğlu’dan ithalat şampiyonluğu tepkisi 5.8.2020
Kent Konseyi’nden Kent raporu Kent Konseyi’nden Kent raporu 5.8.2020
Ayçiçeği hasadı başladı Ayçiçeği hasadı başladı 5.8.2020
Radyo Günebakan yayında Radyo Günebakan yayında 5.8.2020
Tunca bataklığa döndü Tunca bataklığa döndü 5.8.2020
DEVA’ya Merkez İlçe Başkanı atandı DEVA’ya Merkez İlçe Başkanı atandı 5.8.2020
Çevre planına hayvancılık ilavesi Çevre planına hayvancılık ilavesi 5.8.2020
Altyapıya 40 milyon TL’lik ek kredi Altyapıya 40 milyon TL’lik ek kredi 5.8.2020
İnce’nin partisinde Bircan! İnce’nin partisinde Bircan! 5.8.2020
Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması 4.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 324 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Muharrem İnce buralarda ne yapar?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Kışa Hazırlık
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.