Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Altyapıya ikinci kazma - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Altyapıya ikinci kazma 10.12.2019 - 09:45:50
Edirne’nin en büyük sorunlarından birisi olan altyapı için bu yıl Şubat ayında içme suyu için vurulan ilk kazmanın ardından İller Bankası’ndan belediyeye kredi çıkmasıyla birlikte dün ikinci kazma yağmur suyu toplama ve kanalizasyon projesi için vuruldu. Daha önce İller Bankası’nda altyapı için kredi talebinde bulunan Edirne Belediyesi’ne bu kredi çıkmayınca, belediye kendi olanaklarıyla altyapı için çalışmalara başlamıştı.Altyapıya ikinci kazma

Edirne Belediyesi’nin Şubat 2019 tarihinde kendi imkanlarıyla başladığı altyapı çalışmalarına İller Bankası’ndan kredi onayı çıkmasıyla birlikte hız verildi. Altyapı çalışmaları için ikinci kazma dün Şükrüpaşa Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nde vuruldu.

Altyapı çalışmaları için düzenlenen tören Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, siyasi partilerin il başkanları, sivil toplum kuruluşları, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Edirne Belediye Başkanı Gürkan, “İller Bankası’yla, altyapı kredisinin temini için görüşmelerimiz başladı. Zor ve sıkıntılı bir dönemdi. Çünkü, çeşitli nedenlerle dış güçlerin baskısıyla, ülkemizin üzerinde gözü olanların girişimleriyle ekonomimiz bir dar boğaza girmişti. Tabi ki; İller Bankasından bu finansı sağlamada da ciddi bir zorluk yaşadık. Akabinde 31 Mart seçimlerinden sonra Edirne Milletvekilimiz Fatma Aksal’la sohbet ederken kendisi dedi ki; ‘Başkanım Edirne için ne yapmalıyız? Ben ne gerekiyorsa yapmaya hazırım’ dedi. Ben sevgili Fatma Aksal’ı, değerli milletvekilimizi, siyaset üstü bu anlayışından dolayı hepinizin huzurunda bir kez daha canı gönülden tebrik ediyor, kutluyorum. Ardından değerli vekilimle ziyaretlerde değerlendirmeye başladık ve kendisinin yaptığı girişimlerle, açtığı kapılarla, o kapılardan yürüyerek bugün bu noktadayız. İller Bankası tarafından kredimizin çok büyük bir bölümü onaylanmış ve şehrimizin çok uzun yıllardır kanayan yarası olan, kangren haline gelmiş olan altyapı çalışmalarının tümüne başlama noktasındayız” diye konuştu.

İçme suyu için ‘uzayacaktı’ itirafı

İçme suyu şebekesi için belediyenin kendi imkanlarıyla çalışmalara başladıklarını hatırlatan Başkan Gürkan,  “Biz geçtiğimiz Şubat ayında içme suyu gecikince ve en acil konu da içme suyu olunca, kendi imkanlarımızla içme suyu şebekemizin yapımına Koca Sinan Mahallemizden başladık. Ama şunu da samimiyetle söylemem lazım ki, eğer İller Bankasının kredi onayı olmasa o içme suyu şebekesinin yapımı da, kuşkusuz sözleşmede öngörülenden çok daha uzun sürelerde gerçekleştirilecekti. Şimdi, vekilimizin de katkılarıyla onaylanmış olan kredimizle, sözleşmemiz gereği 3 yıl içerisinde şehrimizin 2050 yılına kadar olan ihtiyacını giderecek, vatandaşlarımızın hijyenik, kaliteli, patlamayan, temiz borulardan, asbest kökenli olmayan, yeni teknoloji borulardan su teminini sağlayacak 380 kilometre içme suyu şebekemizi, yeni imara açılan alanlardaki yeni kanalizasyon ve yağmur suyu hatları da dahil olmak üzere 110 km kanalizasyon hattımızı ve 30 kilometre yağmur suyu toplama hattımızı, üst yapısıyla beraber 3 yılda tamamlayarak Edirnelilerin artık bu sorunlarla uğraşmamasını sağlayacağız” dedi. Başkan Gürkan, altyapı çalışmalarının 3 yıl süreceğini de hatırlatarak, vatandaşların aksaklıklar konusunda takipçi olmalarını talep etti.

Proje çalışmaları 2 yıl sürdü

Proje çalışmalarının 2 yıl sürdüğünü anlatan Gürkan, “2014 yılında göreve geldiğimizde karşımıza maalesef çok iyi bir tablo çıkmadı. Bu sorunların en başında da içme suyu geliyordu. Tabi ardından kanalizasyon ve ardından hepimizin o yağışlarda, sellerde yaşadığımız temel sıkıntı yağmur suyu toplama kanalı. Bunlar bir belediyecilikte hem kolay başlanmayan hem de kolay projelendirilmeyen ve finanse edilemeyen çalışmalardır. Belediyenin ölçeğine göre değişse de yapılan iş, baktığımızda Türkiye’de hiçbir belediyenin bunu tek başına kendisinin başaramadığı bir vakaydı. Bu bağlamda öncelikle yapılması gerekenleri planladık. 2014 yılında iller Bankası’nda görüşerek şehrimizin ilk çekirdeği 1934’te, ikinci kısmı 1966’da  ve üçüncü kısmı 1986’da yapılan içme suyu şebekesinin tümünün yenilenmesi gerektiğini gördük. Çünkü o tarihte günde 20 civarında su patlağı oluyordu. Vatandaş haklı olarak isyan ediyor, kızıyor, bağırıyordu. Şehrimizin tüm su şebekesinin proje çalışması yaklaşık, 2 yıl sürdü. Çünkü büyük bir proje, zor bir projeydi. Bu 2 yıl süren proje sonunda şehrimizde 380 bin metre içme suyu şebekesinin tümünün değişmesi gerektiğini gördük” dedi.

Tüm bunlardan önce şehrin içme suyu kaynağının yenilenmesi gerektiğini ve bu konuyla ilgili 2015 yılında DSİ Genel Müdürlüğü ile bir protokol yapıldığını ifade eden Gürkan, “Parası 30 yılda 30 eşit taksitle Edirne Belediyesi tarafından ödenmesi kaydıyla Kırklareli Kayalı Köy Barajı’ndan 58 kilometre mesafeden yıllık 20 milyon 500 metreküp suyun temin edilmesini sağladık. Ona bağlı olarak da bu yeni gelecek olan suyun arıtılacağı, yeni bir İçme Suyu Arıtma Tesisi yapıldı. Ama sorunlar bitmiyor.  Tarihi bir şehir olan Edirne’de maalesef atık suların arıtılacağı bir arıtma tesisine sahip değildi. En küçük ilçelerimiz, beldelerimiz dahi atık su arıtmalarını ya bitirmiş ya da bitirmek üzereydi. Onun da projesini ve ihalesini İller Bankası’na yaptırdık, 2020 yılında o da bitecek ve Edirne inşallah atıklarını temizleyerek gönderen temiz illerden biri haline gelecek. 380 bin metre içme suyu şebekesi ve 110 bin metre Kanalizasyon Şebekesi ve 30 bin metre yağmur suyu toplama kanalı için 4 Aralık 2017 yılında ihalesini yaptık. İhalemizi 355 milyon lira yaklaşık maliyetle çıktık. Yüzde 38 kırımla yani 140 milyon lira indirimle 215 milyon liraya firma ihaleyi almaya hak kazandı ve sözleşmemizi imzaladık. Daha sonra İller Bankası ile kredinin finansmanı için görüşmelerimiz başladı. Zor bir dönemdi, sıkıntılı bir dönemdi” diye konuştu.

Aksal; “Projenin takipçisi olacağım”

Törende konuşan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da, projenin takipçisi olacağına vurgu yaparak, “Kişiler gelip geçecek ama yapılan işler kalacak. Ben iktidar partisinin milletvekili olarak Edirne’ye yapılacak her hizmete gücüm yettiği oranda destek vermeye hazırım. Bu projeye de bir katkı sunabildiysek ne mutlu bize. İnşallah en kısa zamanda projeyi tamamlarız. Ben de bu projenin takipçisi olacağım” diye konuştu.

Konuşmalarına ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ak Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, siyasi partilerin il başkanları, ilçe belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri ve vatandaşlarla birlikte kanalizasyon ve yağmur suyu projesi için de kazma vurulmuş oldu. 

 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 561 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gaytancıoğlu’dan ithalat şampiyonluğu tepkisi Gaytancıoğlu’dan ithalat şampiyonluğu tepkisi 5.8.2020
Kent Konseyi’nden Kent raporu Kent Konseyi’nden Kent raporu 5.8.2020
Ayçiçeği hasadı başladı Ayçiçeği hasadı başladı 5.8.2020
Radyo Günebakan yayında Radyo Günebakan yayında 5.8.2020
Tunca bataklığa döndü Tunca bataklığa döndü 5.8.2020
DEVA’ya Merkez İlçe Başkanı atandı DEVA’ya Merkez İlçe Başkanı atandı 5.8.2020
Çevre planına hayvancılık ilavesi Çevre planına hayvancılık ilavesi 5.8.2020
Altyapıya 40 milyon TL’lik ek kredi Altyapıya 40 milyon TL’lik ek kredi 5.8.2020
İnce’nin partisinde Bircan! İnce’nin partisinde Bircan! 5.8.2020
Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması 4.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 324 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Muharrem İnce buralarda ne yapar?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Kışa Hazırlık
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.