Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yerli tohumun önü açılmalı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yerli tohumun önü açılmalı 9.12.2019 - 09:36:27
Tarım, Gıda ve Kır Sosyolojisi alanında çalışmalar yürüten Sosyolog Dr. Atakan Büke, son zamanlarda yerli tohuma ilginin arttığını belirterek “Yerli tohumun araştırma ve geliştirmesi kamu eliyle yürütülmeli, satışının önü açılmalı, ulusal olarak korunmalı” dedi. Büke, yerli tohumdan az verim alındığı yönündeki eleştirilere karşı, kanser ve obezite için harcanan tedavi masraflarının hesaba katılmadığını belirterek bunun yapılması durumunda yerli tohum çok daha ucuza mal olacağını ileri sürdü.Yerli tohumun önü açılmalı

Bir toplantı için Edirne gelen Tarım, Gıda ve Kır Sosyolojisi alanında çalışmalar yürüten Sosyolog Dr. Atakan Büke, son zamanlarda yerli tohuma ilginin arttığını belirterek “Yerli tohumun araştırma ve geliştirmesi kamu eliyle yürütülmeli, satışının önü açılmalı, ulusal olarak korunmalı” dedi.

Belediyeler ve sivil inisiyatiflerin tohum takas etkinlikleri düzenlediklerini, yerli tohum bankası kurma girişimlerinde bulunduklarını belirten Büke “Edirne’de de belediye tarafından bu kapsamda çalışmalar yapıldığını biliyorum. Bu çok kıymetli bir çaba çünkü o tohum bulunulan yerin ekolojisine, doğal yapısına uygun olan tohum oluyor. Ayrıca bunun sadece ekolojik olarak değil, kültürel bir yapısı da var. O yapıyı korumak bakımından da çok önemli bir durum” ifadelerini kullandı.

“Hesapta sorun var”

Yerel tohumda sadece takasa açık bir yapının olduğunu kaydeden Büke daha sonra şunları söyledi: “Orada da hep hem üreticiler tarafından kamu politikaları bakımından da (hibrit tohum daha fazla verim veriyor) deniliyor. Bu hesapta şöyle bir sorun var. Birincisi; o tohumların verimini geliştirmek için çok ciddi bir yatırımla AR-GE çalışmaları yapılıyor. O yatırımlar bizim ekolojik ve kültürel olarak daha önemli gördüğümüz ata tohumlarına yapılsa, o tohumlardan da yüksek miktarda verim alınabilir diyen çok sayıda araştırma var. İkincisi; burada maliyet hesaplarında diyabetin artması, obezite artması, kanser vakalarının artması gündeme getirilmiyor. Sadece toprağın değil, insanın sağlığını da bozan çok ciddi tehlikelerle karşı karşıyayız. Burada harcanan tedavi maliyetlerini de içine soktuğunuz zaman aslında bizim yerli tohumumuzun daha ucuza mal olduğunu görürüz. Fakat endüstriyel üretimde maliyet hesapları maalesef öyle yapılmıyor. Sadece günlük politikalarda daha fazla verim alabilme üzerinden yapılıyor. Oysa bunun ardında kocaman bir sistem var.”

Sistem küresel

Dr. Büke, küresel sisteme karşı üretici ve belediyelerin çabalarıyla karşı konulmasının zor olduğunu belirterek “Tabi bu sistemin oluşması sadece üreticilerin ve belediyelerin çabasıyla olacak bir şey değil. Çok ciddi sorumlulukları var ancak kapasiteleri bir noktada tıkanıyor. Çünkü tarım - gıda sistemi dediğimiz şey, küresel bir sistem ve Türkiye’de ulusal düzeyde kamu politikalarının da yön verdiği bir şey. Çabalamak gerekiyor tabi ama girdi maliyetlerinin bu kadar arttığı, tarımsal ürünlerin fiyatının düştüğü bir ortamda; üretici kısa vadede en fazla parayı kazanmak için hibrit tohuma yönelmek zorunda kalıyor. Yerli tohumun araştırma ve geliştirmesi kamu eliyle yürütülmeli, satışının önü açılmalı, ulusal olarak korunmalı” ifadelerini kullandı.Kaynak: Murat SAVAŞ 350 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
7’nci etabın sonu Selimiye önünde 7’nci etabın sonu Selimiye önünde 22.1.2020
Çamura ayağınız basmalı Çamura ayağınız basmalı 22.1.2020
Türkiye rekoru Edirne’de Türkiye rekoru Edirne’de 22.1.2020
Tabiplerden eylem açıklaması Tabiplerden eylem açıklaması 22.1.2020
MHP’nin rotası 2023 MHP’nin rotası 2023 22.1.2020
Kış ortasında yağmur duası Kış ortasında yağmur duası 22.1.2020
FET֒nün arsa davasında mütalaa FET֒nün arsa davasında mütalaa 22.1.2020
Kızanlar çeyrek finalde Kızanlar çeyrek finalde 22.1.2020
İstinaf kararında direnmeli İstinaf kararında direnmeli 22.1.2020
Kütüphaneci Muhtar Kütüphaneci Muhtar 22.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 92
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 280 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Saçlımüsellim ve kırık vazo
Murat Savaş

Recep Duymaz
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.