Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Su havzalarına yurttaş yaklaşımı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Su havzalarına yurttaş yaklaşımı 7.12.2019 - 16:13:16
Meriç, Ergene, Marmara su havzası ve Susurluk su havzası ile ilgili Avrupa Birliği destekli “Kamu Politikalarında Yurttaşın Sözü” adlı bir proje yürüten merkezi İstanbul’da bulunan Yurttaşlık Derneği, Edirne’de sivil toplum kuruluşlarıyla buluşuyor. İlk olarak basın mensuplarıyla buluşan dernek yönetimi, amaçlarının ortak akıl yürütüp bundan sonraki adımı belirlemek olarak açıkladı.Su havzalarına yurttaş yaklaşımı

Merkezi İstanbul'da bulunan 1993 yılından bu yana faaliyet gösteren Yurttaşlık Derneği temsilcileri Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği finansmanı ile yürütülen “Kamu Politikalarında Yurttaşın Sözü”  adlı projeyi Edirne’de düzenlediği basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı.

Yurttaşlık Derneği'nden Koordinatör Soner Şimşek, Araştırmacı Atakan Büke, İdari Koordinatör Çağrı Kurter, Savunuculuk ve İletişim Koordinatörü Cansu Gürkan, projeyle ilgili bilgiler verdi. Koordinatör Soner Şimşek, çeşitli konularda yurttaşın gündemlerini dinleyip değerlendirmeye çalıştıklarını belirtti. Yurttaşın gıda meselelerini gündeme aldıklarını kaydeden Şimşek, “Derneğimiz, İstanbul merkezli 1993 yılından beri faaliyetlerini sürdüren bir sivil toplum kuruluşu. Daha çok demokratikleşme, temel yurttaşlık hakları, insan haklarının savunulması, çatışma çözümü ve barış süreci gibi konularda çalışmalar yürütüyor. Çalışmamızı 3 su havzasında yürütüyoruz. Meriç, Ergene, Marmara su havzası ve Susurluk su havzası. Bu su havzalarının tam ortasında mega kent var, İstanbul. Yurttaşların dertlerini dinleyip değerlendirmeye çalıştık. Önümüze gıda meselesini aldık. Bizim için yurttaşların gıdaya erişebilmesi, sağlıklı güvenilir gıdaya erişim önemliydi. Yurttaşın gıda gündemlerini ele aldık. Patates,  soğan,  ıspanak,  tanzim satışı gibi. Bu kapsamda İstanbul’da arama toplantısı yaptık. Havzalardan katılımcılar oldu. Edirne’den de oldu. Şimdi Edirne’ye geliş amacımız havzalarda ilk sivil toplum atölyelerini gerçekleştirip beraber akıl yürüterek bundan sonraki adımı belirlemeye çalışacağız. Eski Elektrik Fabrikasında Meriç-Ergene havzası için bu çalışmayı basına kapalı olarak gerçekleştireceğiz. Daha sonraki süreçte gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.

Trakya’yı dert edindik

Tarım ve gıda alanında çalışmalar yürüten Araştırmacı Atakan Büke de, gençlik gündemiyle geldiklerini ve araştırmada neler yaptıklarını anlattı. Çalışmalarında Trakya'yı dert edindiklerini belirten Büke, bu projede Trakya'da gençlik odağında araştırmasını yürütme fırsatı olduğunu kaydetti.  Büke, “Görüşmelerde Genç Çiftçi Projesi çok konuşuldu. Genç Çiftçi Projesi’ne dair bir araştırmaya rastlamadım. Fakat ziraat odaları ve kırsal kalınma örgütlenme birimlerinde çok gündeme geldi. En çok eleştirilenlerden bir tanesi, hedefine ulaşmada güçlük çekmesi. Kıymetli bir çaba olduğu fakat sonuçları itibariyle istenileni üretmekte güçlük çekiyor. Gençlerin karşılayabileceği kriterlerden uzaktı. Tarımsal üretimle uğraşan gençlerin en büyük sorunu bir kere toprağı yok. Toprak mülkiyeti ya babada ya da atada. Finansal kaynakları sınırlı. Bilgiye erişimi kısıtlı. Sözü kamu politikalarında pek fazla dinlenilmiyor. Kraterler de pek uygun değildi. Benim en sık duyduğum eleştiri, ‘Tarımda olanları değil de tarımda olmayanları hedeflediği için.’ Benim duyduğum eleştiri, ‘Tarımda, kırda olanı desteklemek varken, gençleri orada tutmak varken neden İstanbul’dan gelecek bir genci hayvancılığı teşvik etmek adına desteklersiniz?’ Ana eleştiri buydu” ifadelerini kullandı.Kaynak: Murat SAVAŞ 561 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gaytancıoğlu’dan ithalat şampiyonluğu tepkisi Gaytancıoğlu’dan ithalat şampiyonluğu tepkisi 5.8.2020
Kent Konseyi’nden Kent raporu Kent Konseyi’nden Kent raporu 5.8.2020
Ayçiçeği hasadı başladı Ayçiçeği hasadı başladı 5.8.2020
Radyo Günebakan yayında Radyo Günebakan yayında 5.8.2020
Tunca bataklığa döndü Tunca bataklığa döndü 5.8.2020
DEVA’ya Merkez İlçe Başkanı atandı DEVA’ya Merkez İlçe Başkanı atandı 5.8.2020
Çevre planına hayvancılık ilavesi Çevre planına hayvancılık ilavesi 5.8.2020
Altyapıya 40 milyon TL’lik ek kredi Altyapıya 40 milyon TL’lik ek kredi 5.8.2020
İnce’nin partisinde Bircan! İnce’nin partisinde Bircan! 5.8.2020
Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması Aksal’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması 4.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 324 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Muharrem İnce buralarda ne yapar?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Kışa Hazırlık
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Özsaygı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.