Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Engellere karşı birlik - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Engellere karşı birlik 3.12.2019 - 11:10:13
Edirne’de engelli bireyler için çeşitli çalışmalar gerçekleştiren toplam 9 sivil toplum örgütü, 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü kapsamında bir araya gelerek ortak basın açıklaması düzenlediler. Engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm üretme çabalarına destek olmak amacıyla çeşitli taleplerin açıklandığı toplantıda, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına Dair Uluslararası Sözleşmeyi imzalanmasının ardından yasal mevzuatta düzenlemeler ve engelli hakları konusunda farkındalık artmış olmasına rağmen henüz istenilen seviyede olmadığı açıklandı.Engellere karşı birlik

Edirne’de engelliler ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren sivil toplum örgütleri, 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü kapsamında ortak basın açıklaması düzenlediler. Meydan Kafe’de düzenlenen basın açıklamasına Edirne Zihin ve Hareket Engelli Çocukları Koruma Derneği, Trakya Roman ve Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Dünyam Zihinsel Engellileri Yetiştirme ve Koruma Derneği, Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği, Edirne Otizm Derneği, Edirne Gençlik ve Engellileri Destekleme Derneği, Edirne Bedensel Engelliler Derneği, Edirne Kent Konseyi Engelli Çalışma Grubu ve Edirne Çocuk Hakları Derneği destek verdi.

Basın açıklamasını tüm sivil toplum örgütleri adına Edirne Kent Konseyi Engelli Çalışma Grubu sözcüsü Nilüfer Sivrikaya Tokgöz okudu. Tokgöz, engelliliğin, toplumun bireye bakış açısından kaynaklanan sosyolojik bir olgu olduğunu belirtirken; “Bireyin zihinsel veya fiziksel sınırlılığı tek başına engel durumunu oluşturmazken, toplumun sahip olduğu sosyal, ekonomik, dini ve kültürel altyapılar engelliliğe yönelik yaklaşımları belirler. Bu bağlamda, sosyal devlet anlayışı ve fırsat eşitliği çerçevesinde engelli bireyin kamusal alanda görünürlülüğünü artırmak ve sosyal yaşam içinde dezavantajlı bir grup olmalarını engellemenin tek yolu ise yaşam haklarını korumaktır” ifadelerine yer verdi.

Engelliliğe yönelik hak temelli mücadelede en kapsamlı sözleşmenin Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına Dair Uluslararası Sözleşme olduğunu söyleyen Tokgöz; “Bu sözleşme, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 13 Aralık 2006 tarihli ve A/RES/61/106 tarihli kararıyla kabul edilmiş. İmzaya açıldığı 30 Mart 2007 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin de aralarında bulunduğu 81 ülke tarafından imzalanmıştır. Sözleşme, Türkiye’de 2009/15137 karar sayısıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak iç hukukun bir parçası haline gelmiştir. Bu sözleşme engelli bireylerin toplumsal hayata katılımlarının ve ayrımcılık konusunda korunmalarının sağlanması, topluma sunulan hizmetlerin engelliler için erişilebilir kılınması hususlarında taraf devletlere yükümlülükler getirmiştir” dedi.

“İstenilen seviyede değil”

Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına Dair Uluslararası Sözleşme’nin amacına dikkat çeken Tokgöz; “Sözleşmenin amacı; engelli bireylerin, diğer bireylerle herhangi bir ayrım olmaksızın, tüm temel insan hakları ve özgürlüklerinden eksiksiz şekilde ve tam bir eşitliğe uyarak yararlanmasını desteklemek, garanti altına almak ve her insanın doğuştan sahip olduğu onuruna saygıyı daha ileri bir düzeye taşımaktır. Ülkemizde bu sözleşmenin imzalanmasından sonra yasal mevzuatta düzenlemeler ve engelli hakları konusunda farkındalık artmış olmasına rağmen henüz istenilen seviyede değildir. Türkiye’de engellilik alanında çalışan sivil toplum örgütleri yapıcı, işbirlikçi, katılımcı, demokratik, toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeterek engelli haklarının geliştirilmesine katkı sağlamak amacı güden ‘Türkiye Engelliler Meclisi’ni oluşturma çabası içindedir” sözlerine yer verdi.

Çözüm için taleplerini açıkladı

Edirne Engelli Meclisi ve Edirne Kent Konseyi Engelli Çalışma Grubu’nu oluşturan üyelerin, 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü kapsamında engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm üretme çabalarına destek olmak amacıyla çeşitli talepler açıklayan Tokgöz; “Engellilik olgusu tek bir eylem planıyla çözümlenemeyecek derecede ağır ve acil olduğundan kapsamlı, sistematik ve takvime bağlı politika ve programlar geliştirilmeli. STK’lar tüm bu sürecin içinde aktif rol almalı. Baskı gücü oluşturmalı. Tüm iç mevzuat gözden geçirilmeli ve Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına Dair Uluslararası Sözleşme ile uyumlu hale getirilmeli. Türk Standartları Enstitüsü standartları güncellenmeli, standartlar belirlenirken, engelli bireylerin çeşitliliği (yaş, toplumsal cinsiyet, engel durumları) dikkate alınmalı. Sistematik biçimde sürekli izleme ve değerlendirme yapılmalı. Erişilebilirlik alanında yapılan her türlü çalışmanın takibi yapılmalı, cezalar etkin bir şekilde uygulanmalı ve cezalar caydırıcı olmalı. Tüm yeni yapılar evrensel tasarım ile inşa edilmeli. Toplumun her kesimi, tüm bu konularda bilinçlendirilmeli. Erişilebilirlik, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin ayrılmaz bir parçası olmalı. TCK 122 yeniden düzenlenmeli, sözleşmeye uyumlu hale getirilmeli. Engelli çocuk ve gençlerin eğitime eşit katılımları sağlanmalı ve eğitim kazanımları artırılmalı. Engelli çocuk ve gençlere yönelik politikalarda bu çocuk ve gençlerin içinde yaşadıkları toplumsal koşulları hesaba katan bütüncül bir sosyal politika yaklaşımı hayata geçirilmeli” dedi.

Toplumsal davet

Tokgöz, açıklamada Edirne’deki engellilik alanında çalışmalar sürdüren sivil toplum örgütleri başta olmak üzere toplumun her kesiminden destek beklediklerini söyledi. Tokgöz’ün basın açıklamasını okumasının ardından Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Erkenciler ise derneğin engelliler ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmaları paylaştı. Erkenciler’in açıklamalarının ardından toplantı sona erdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 470 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Ekmeği oyun havası ile sattı Ekmeği oyun havası ile sattı 25.5.2020
Şehit babasından teşekkür Şehit babasından teşekkür 25.5.2020
Dijital bayramlaşma Dijital bayramlaşma 24.5.2020
TÜ öğrencileri o orkestrada TÜ öğrencileri o orkestrada 23.5.2020
Hukuk ve demokrasi ön şartımız Hukuk ve demokrasi ön şartımız 23.5.2020
Bayram buruk geçecek Bayram buruk geçecek 23.5.2020
Sağlıklı bir bayram olsun Sağlıklı bir bayram olsun 23.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.