Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Muhabirimiz ‘engelli’ gibi dolaştı - 1 - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Muhabirimiz ‘engelli’ gibi dolaştı - 1 3.12.2019 - 09:58:10
Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Erkenciler’den gelen bir telefon araması ile başladı her şey. GÜNDEM olarak 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü kapsamında engellenenlerin yaşadıklarını deneyimlemek ve satırlara dökmek amacıyla elektrikli araç ile Edirne’de birkaç saat geçirdik. Acı tatlı olayların yaşandığı birkaç saatte hayatın tam ortasında ‘Bakmak’ ile ‘Görmek’ arasındaki ince çizgiyi takip ettik. Resmiyete kavuşturduğumuzu düşünürken ‘Özürlü’, Engelli’, ‘Özel Gereksinimli Birey’ gibi tanımlarla adlandırdığımız ama ‘Biz’ olmamız gerekliliğini her an hissettiğimiz bir deneyime imza attık.Muhabirimiz ‘engelli’ gibi dolaştı - 1

Günümüzde Edirne, Türkiye ya da dünyanın herhangi bir yerinde kurulan, belirli gün ve haftalar başta olmak üzere farklı zamanlarda çeşitli projeler gerçekleştiren ve hayata yeni bir dokunuş için çabalayan sivil toplum örgütleri varlıklarını sürdüre dursun; insanoğlunun bugün ve her gün ‘bakması’ değil ‘görmesi’ gereken hayatlar var. Normal sınırları içinde yaşadığımızı hissettiğimiz hayatın içinde bireyselliğimizle sürüklenirken, farkında olmadığımız ama çeşitli adlar vererek resmiyete büründürdüğümüz insanlar ‘Onlar’. ‘Özürlü’, ‘Engelli’, ‘Özel Gereksinimli Birey’ gibi tanımlamalarla sorunlarının çözüleceğine inandığımız, 1992 yılının 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Uluslararası Engelliler Günü’nün kabul edilmesiyle birlikte yılda bir gün hatırlamayı görev bildiğimiz insanlar.

GÜNDEM olarak 2019 yılının son günlerine doğru adım atarken, Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Erkenciler’den gelen bir telefon araması ile farklı bir deneyimi kabul etmenin gururunu yaşadık. Erkenciler, dernek olarak bu yıl farkındalık yaratmak amacıyla bir muhabirin, elektrikli araç ile Edirne’yi gezmesini ve yaşadığı deneyimleri yazmasını teklif etti. GÜNDEM Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Savaş’ın da projeye olur vermesiyle başlayan süreçte yaşadıklarımı ve hissettiklerimi bu satırlarda okuyacaksınız. Erkenciler ile gerçekleştirdiğim telefon görüşmesinin ardından her ne kadar elektrikli araca binmemiş olsam da deneyim süreci başlamıştı. Çuvaldızı kendime batırmaya karar vermişçesine yaptığım ilk empatide ne iş yerimin bulunduğu binaya, ne de evimin yer aldığı apartmana giremeyeceğimi fark edince aslında sorunun düşündüğümden çok daha büyük olduğunu hissettim. Bugün ‘engelli’ diye tanımladığımız bireylerin önündeki en önemli engel, ‘Biz’ olmamamız, ortak kullandığımız hayatı yaratırken kendimize 1-0 avans vermemizdir. İşine, evine ya da herhangi bir sosyal ortama hiçbir yardım almaksızın gidemeyen bir birey ‘engelli’ değil, engellenmiştir.

Elektrikli araç deneyimimi ise 23 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirmeye karar verdiğimizde hislerimde büyüyen heyecan ile birlikte tedirginliği unutamam. Aracı nasıl kullanmam gerektiğinden yolda karşılaşma ihtimalim olan sorunlara kadar birçok soru işareti zihnimde dönerken; ilk aklıma gelen engellenmiş bireylerin aynı zamanda ne tür yollarla sömürüldüğü oldu. Yol ortasında bir anda karşılaştığımız dergi satıcıları mı dersiniz, yoksa sözde destek adı altında kitap ayracı vs. satanlar mı? Engellenmiş bireylerin ve derneklerinin bu tür yollara kesinlikle başvurmadığını bilmekle birlikte insanların, beni tanımasıyla ortaya çıkabilecek sorunların verdiği tedirginlik, iç dünyamda tartışmalara neden oldu.

Aklımdaki soru işaretleri ise Engelli Gönüllüleri Derneği’ne adım atmamla birlikte yerini huzura bıraktı. Dernekteki insanların umutlu bakışları ve deneyimim sırasında karşılaşabileceğim sorunları nasıl çözebileceğimi detaylarıyla anlatmaları çok yardımcı oldu. Özellikle Serpil Erkenciler, Sabri Kavak, Şaban Ataseven ve Mübessel Yolalmaz’a teşekkürü bir borç bilirim. Elektrikli araçla ilk sürüşümü ise dernek önündeki kaldırımda gerçekleştirdim. İlk deneyimin bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştim. Kaldırımların araç sürüşüne bu derecede elverişsiz olduğunu fark etmemle birlikte artık yola çıkmamın vakti geldiğine karar verdim. Erkenciler’den araç sürüş talimatlarını da aldıktan sonra ilk durağım tarihi Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda gerçekleştirilen açılışıyla birlikte Edirnelilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Edirne Devlet Tiyatrosu oldu.

Edirne’de yaşayan her bireyin sosyal hayatına yenilik katan Edirne Devlet Tiyatrosu’nun bulunduğu kervansarayın kapısından bilet satış bölümüne kadar rahatlıkla ulaşabilmekten mutlu olsam da önemli olan süreç sahnelenecek oyunu seyredebilmektir. Tam da burada sorunlar başlıyor. Seyircilerin bulunduğu salona girmek ve yer almak için ya bir görevliden yardım istemek ya da sahnelenecek oyuna yalnız gitmemek gerekiyor. Oysa her insanın özgürce tiyatro oyunu izleyebilme hakkı olmalı.

Edirne Devlet Tiyatrosu’ndan çıkış yaptıktan sonra Eski İstanbul Caddesi üzerinden Saraçlar Caddesi’ne gitmeye karar verdim. Cadde üzerinde benim de her ziyaretçisi gibi tarihi binasını hayranlıkla incelediği Edirne’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Edirne Lisesi yer alıyordu. Fakat Edirne Lisesi’ne ulaşmak için uzun bir süre kaldırımdan değil de trafik akışının olduğu yoldan devam etmem gerekti. Burada da elektrikli araçla kaldırım dışında sürüşün ne kadar korkulu bir süreç olduğu anladım. Yol boyunca ilerlerken kolayca göremediğin arka tarafından araçlar geliyor ve seni fark etmemeleri demek, bir kazaya davetiye çıkarmak demek. Kaldırımların dar ve elektrikli aracın çıkabilmesi için uygun şartların sağlanmaması da başka bir sorundu. Edirne Lisesi’ne kısa bir mesafe kala kaldırıma çıkabileceğim bir bölge görmemle birlikte ilk kez özgür irademle kendimi kaldırımda buldum. Fakat burada da çöp konteynerlerinin kaldırımı ne kadar daralttığını gördüm. Konteyner ile duvar arasından elektrikli araçla geçmek o kadar zordu ki ya araç tekerleği kaldırım dışına çıkacak ve yere düşecektim ya da arada sıkışıp kalacaktım. Yavaş ve tedbirli hareketlerle aradan geçmeyi başardım ve soluğu Edirne Lisesi’nin önünde aldım. Burada hem lisenin bahçesine girebileceğimi, hem de Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi’nin de girişinin bulunduğu kaldırıma geçebileceğimi fark ettim. Trafiğin de yoğun olmadığını görünce rahatlıkla karşıya geçebildim. Şimdilik kaldırımdan yoluma devam edebiliyordum ama bir süre sonra yeniden trafik akışının olduğu yola çıkmak zorunda kaldım. Hedefim Saraçlar Caddesi’ydi.

Eski İstanbul Caddesi’nden Saray Otel’in bulunduğu bölgeye giden yol üzerinde ise ciddi oranda trafik akıyordu. Burada karşıdan karşıya geçmek için şoförlerin duyarlı tavırlarına ihtiyaç var. Neyse ki trafikteki araç şoförleri yol verdi ve rahatlıkla karşıya geçip Saraçlar Caddesi’ne giriş yapabileceğim sokağa ulaştım. Burada ise karşıma ilk olarak caddenin trafiğe kapalı olduğunu belirtmek amacıyla belirli aralıklarla konan taşlarla karşılaştım. Aralarında bırakılan mesafe elektrikli aracın geçebilmesi için uygun değildi. Yine dikkatli bir şekilde geçtim ve Saraçlar Caddesi’nin kalabalığına karıştım. Saraçlar Caddesi’nde elektrikli araçlar için en büyük sorunlarından birisi caddenin parke taş ile döşenmiş olması. Yol boyunca elektrikli araçtaki insan için ciddi sarsıntı yaratıyor. Bir an duraksayıp; ‘Bu nasıl yol? İçim dışıma çıktı!’ diye haykıracakken fark ettim ki birçok insanla göz temasında bile değilim. (Devamı Yarın)Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1104 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 17 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor 4.6.2020
Mavi yumurtaya ilgi büyük Mavi yumurtaya ilgi büyük 4.6.2020
Saros bizim geleceğimiz Saros bizim geleceğimiz 4.6.2020
Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi 4.6.2020
65 yaş üstü özgürlük istedi 65 yaş üstü özgürlük istedi 4.6.2020
Gazi İlkokulu yıkılacak Gazi İlkokulu yıkılacak 4.6.2020
AK Parti’den beldelere çıkarma AK Parti’den beldelere çıkarma 4.6.2020
Kent Ormanı faaliyette Kent Ormanı faaliyette 4.6.2020
Esnafın yerel yönetimden beklentisi var Esnafın yerel yönetimden beklentisi var 4.6.2020
Vakıf kiracıları için soru önergesi Vakıf kiracıları için soru önergesi 3.6.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu rapor çok can yakar
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Turuncu Yelekliler Meydanlarda
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.