Edirne 26°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İriş: Orta yol bulunmalı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İriş: Orta yol bulunmalı 2.12.2019 - 10:09:55
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Vakıf kiracılarına yapılan zamları eleştirdi. İriş, orta yolun bulunması gerektiğine işaret ederek, “Yüksek orandaki artışlar kabul edilebilir bir durum değil. Büyük bir mağduriyet söz konusu. Bir Edirneli olarak söylüyorum siyasi olmaktan ziyade bir de ticaret yapan biri insan olarak söylüyorum, bir orta yolun bulunması lazım” dedi.İriş: Orta yol bulunmalı

Edirne’de ticaret ile uğraşan ve aynı zamanda Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait tarihi çarşılardaki kiracılara yeni yıl için uygulanacak kiraların yüksek olmasını eleştirdi. Konuya ekonomik olarak yaşanan durgunluktan bahsederek başlayan İriş,  “1980’li yıllardan bu yana esnafımız veya orta direk dediğimiz kesim sürekli aşınma içinde. Bunu iki cümle ile izah etmek biraz zor. Aslında büyük fotoğrafa bakılmalı. Ülkemiz 1980’li yıllardan bu yana adım adım vahşi kapitalizme, küresel finans sistemine eklemleniyor. Bu eklemlenme arttıkça yük tabana biniyor. Gelir dağılımı arasındaki dengeler sürekli bozuluyor, üstle altla iki grup arasında mesafe açılıyor. Bunun çok nedenleri var. Esnafımızın hiçbir koruma altında olmaması, tamamen kendi kaderine terk edilmiş olması, pazarların piyasaların belli tekellerin eline geçmiş olması ve benzer konulara baktığımızda milyonlarla ifade edilen esnaf ve aileleri gerçekten ülkemizde en mağdur en sıkıntı çeken gruplardan bir tanesini oluşturuyor” dedi.

Devralan kimse yok

Edirne’deki tarihi çarşılarda işyerlerinin bir bir devir edildiğine değinen İriş, devralan kimselerin de bulunmadığına işaret etti. Yapılan kira zamlarında orta yolun bulunabileceğini ifade eden SP Genel Başkan Yardımcısı İriş, “Edirne deyince akla vakıf eserleri geliyor. Diğer taraftan da esnafımız toplumun orta direğini oluşturuyor. Ama orta direk çatırdarsa Allah korusun topyekûn bir sıkıntıya gireriz. Vakıf dükkân kiraları konusuna gelince, vakıf eserleri ecdadımızın bize yadigârı. Onların bakılması, korunması lazım. Ama diğer taraftan da Arasta, Bedesten ve Alipaşa çarşılarımızın bir müze olmadığını düşünelim. Oraları iş yeridir. Oraların varlığının devamı orada esnafın ayakta durmasına bağlıdır. Orada çalışan esnafımız varlığını sürdürebilirlerse ancak oraları değer ifade eder, hayat bulur. Yoksa terk edildiğini düşündüğümüzde oraları Allah göstermesin bir müzeye bir taş yığınına dönüşür. Son yıllarda dükkân devirlerine rastlıyoruz aylarca dükkânlar boş duruyor. Devralan yok. Demek ki sıkıntı var. Yüksek orandaki artışlar kabul edilebilir bir durum değil. Esnaflarımızla ben de görüştüm büyük bir mağduriyet söz konusu. Bir Edirneli olarak söylüyorum siyasi olmaktan ziyade bir de ticaret yapan biri insan olarak söylüyorum bir orta yolun bulunması lazım. Bu konuda esnaf kuruluşları, çarşı temsilcilerinin, vakıfların katıldığı bir platform oluşturarak makul hesaplamalar yapılabilir. Esnafımızın günlük kazançları, ciroları piyasanın durumu, diğer bireysel kiralar hepsi göz önüne alındığında ortalama değerler yakalanabilir. Vakıf çarşılarımızın eserlerimizin yaşamasının birinci şartı orada neşeli hareketli insanların bulunmasına bağlı. Orada hareket olması için de kazanmaları lazım. Kazanmalarına olumsuz etkileyen faktörlerden masraflardan bir tanesi de kiradır. Kira faktörünün çok dengeli olması lazım. Vakıf eseridir, emanettir, korunması lazım, bakımının yapılması lazım. Ama diğer taraftan o esnaflarımızın varlıklarını sürdürebilmeleri için en ağır masraf yükü olan kira kalemlerinin piyasaya göre makul ölçülerde olması lazım” ifadelerini kullandı. Kaynak: Ercan BİTTİ 566 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda DEVA’nın il başkanı Kerem Arda 9.7.2020
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
Edirne’de bir dönem AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı gör..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.