Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yeni Ergeneler oluşmasın - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yeni Ergeneler oluşmasın 30.11.2019 - 15:44:32
Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av. Bülent Kaçar, Hasanağa Köyü Muhtarı Mehmet Üstün ve köylülerin, derenin kirletildiği şikâyetlerinin ardından ortaya çıkan çevre kirliliği skandalı ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Kaçar, derenin 2019 yılı Mayıs ve Kasım aylarında en az iki ayrı zamanda kirletildiğini hatırlatırken; Edirne’deki tüm sorumlu kurumları dereyi kirletenleri açıklamaya ve şikayette bulunmaya davet etti. Kaçar, dereden alınan numune sonuçlarının da açıklanması gerektiğini söylerken; “Yeni Ergeneler oluşmasın” dedi.Yeni Ergeneler oluşmasın

Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av. Bülent Kaçar, Edirne merkeze bağlı Hasanağa Köyü deresinin kirletildiği iddialarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Hasanağa Köyü Muhtarı Mehmet Üstün ve köylülerin, derenin kirletildiği şikâyetlerinin ardından Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’nün numune alması ile devam eden kirlilik skandalı ile ilgili Av. Kaçar da açıklama yaparak yetkilileri, Edirne kamuoyunu bilgilendirmeye davet etti. Kaçar, Edirne merkeze bağlı Hasanağa Köyü deresinin 2019 yılı Mayıs ve Kasım aylarında en az iki ayrı zamanda kirletildiğini hatırlatırken; “İnternet araştırmasında görülüyor ki 2019 Mayıs ayında da Hasanağa deresi kirletilmiş, doğa büyük zarar görmüş ve çok sayıda balık ölmüştür. O zamanda Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ ve Jandarma görevlileri gelip su numuneleri almışlar. Kasım ayındaki kirletme olayında da Hasanağa Köy muhtarının ısrarlı çabaları ile numuneler alındığı basına yansımıştır. Edirne Belediyesi, Edirne İl Özel İdaresi, Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Edirne Katı Atık Yönetim Birliği, Hasanağa köy deresinde tüm kirliliklerin kaynağı ve sorumlusu hakkında açıklama yapmalı ve savcılık şikâyetlerinin yapılıp yapılmadığı konusunda Edirne kamuoyunu bilgilendirmelidirler. Çünkü bu kurumların internet sitelerinde Mayıs ve Kasım aylarında oluşan kirletme ve sonuçlarına dair bir açıklamaya rastlanmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Çevre yasasının 8’inci maddesine dikkat çeken Kaçar; “Çevre Yasasının 8. maddesine göre; ‘...ilgililer kirlenmeyi önlemekle; kirlenmenin meydana geldiği hallerde kirleten, kirlenmeyi durdurmak, kirlenmenin etkilerini gidermek veya azaltmak için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdürler.’ demektedir. Hasanağa köyü deresinin iki ayrı defa kirletildiği sabit olduğuna göre Edirne İl Özel İdaresi, Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Edirne Belediyesinin inceleme ve su analizi yapıp yapmadıklarını, hangi sonuca ulaştıklarını, hangi tedbirlerin alındığını bilmek hakkımızdır. Tedbir alındıysa neden ikinci kirletme yaşandığı da ayrıca yanıtlanmak zorundadır. Çevre Yasasının 30. maddesine göre kirletici faaliyetin derhal durdurulması ve Hasanağa köyü deresinin kirletilmesinin önüne geçilmesi başta Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Edirne İl Özel İdaresi olmak üzere ilgili kamu kurumlarının asli görevidir. Mesele çevre gününde kutlama yapmak değil kirliliği kaynağında engellemek ve kirleten hakkında idari işlemler yapmak ve adli olarak ta yargılatmaktır” dedi.

“Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirilmeli”

Kaçar, Türk Ceza Kanunu’nun ‘Çevrenin Kasten Kirletilmesi’ başlıklı 181’inci maddesini de açıklarken; “Keza Türk Ceza Kanununun Çevrenin Kasten Kirletilmesi başlıklı 181. maddesinde ‘... İlgili kanunlarla belirlenen teknik usullere aykırı olarak ve çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkları toprağa, suya veya havaya kasten veren kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Atık veya artıkların toprakta, suda veya havada kalıcı özellik göstermesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza iki katı kadar artırılır.’ dediğine göre ilgili kurumların inceleme yapıp tutanak tutarak vakıf oldukları bu suçu Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirme görevleri bulunmaktadır” sözlerine yer verdi.

Kaçar, yeni Ergenelerin oluşmaması için Hasanağa Köyü deresini kirletenlerin ve varsa göz yumanların yargılanması gerektiğini söyledi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 511 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda DEVA’nın il başkanı Kerem Arda 9.7.2020
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
Edirne’de bir dönem AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı gör..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.