Edirne -1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tribün gibi söyleşi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tribün gibi söyleşi 30.11.2019 - 15:23:53
Trakya Üniversitesi Beşiktaşlılar Topluluğu, Beşiktaş JK tribünlerinin efsane liderlerinden ve spor yazarı Alen Markaryan ile söyleşi ve imza gününde bir araya geldi. Markaryan, söyleşi öncesi topluluk üyeleri tarafından Balkan Kongre Merkezi’nin önünde Beşiktaş bayrakları ve tribün marşları ile karşılanırken; söyleşinin gerçekleştirildiği salon da Beşiktaş tribünlerini andırırcasına bayraklar ve pankartlarla donatıldı. Markaryan, salona marşlar eşliğinde girerken; söyleşide öğrencilerin sorularını yanıtladı. Markaryan, tribünlerin eskisi gibi olmamasının nedenlerinin sorulması üzerine cevap vererek; Beşiktaş’ın yeni stadında yaşanan sorunları anlattı.Tribün gibi söyleşi

             Trakya Üniversitesi Beşiktaşlılar Topluluğu, Beşiktaş JK tribünlerinin efsane liderlerinden ve spor yazarı Alen Markaryan ile söyleşi ve imza gününde bir araya geldi. Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen söyleşi ve imza gününde Markaryan, hem kitaplarını öğrenciler için imzaladı, hem de öğrencilerin sorularını yanıtladı. Markaryan, söyleşi öncesi topluluk üyeleri tarafından Balkan Kongre Merkezi’nin önünde Beşiktaş bayrakları ve tribün marşları ile karşılandı. Söyleşide Balkan Kongre Merkezi’ndeki salonun tribünü andırırcasına bayraklar ve pankartlarla süslenmesi dikkat çekerken; Markaryan da salona tribün marşları eşliğinde giriş yaptı.

                Söyleşiye Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin, Beşiktaşlılar Topluluğu Akademik Danışmanı Arş. Gör. Jale Aylin Çelik, Başkanı Berat Üzülmez ve yönetimi, topluluk üyesi öğrenciler ve Edirneliler katıldılar. Topluluk Başkanı Berat Üzülmez ve Arş. Gör. Jale Aylin Çelik’in açılış konuşmalarıyla başlayan söyleşide Alen Markaryan, katılımcıların telefonları ile ‘Whatsapp’ uygulaması üzerinden bağlantı kurarak sorduğu soruları cevaplandırdı. Söyleşinin moderatörlüğünü ise spor yazarı Erdem Ulus yaptı.

                Markaryan, söyleşide Beşiktaş tribünündeki anılarını paylaşırken; son kitabı ‘Kitap Aklın Santraforudur’ ile ilgili de bilgiler verdi. ‘Kitap Aklın Santraforudur’ adlı kitabında 15 adet anı bulunduğunu açıklarken; “Bu anıları özellikle seçtik. Kitap çıkalı 15 gün oldu ve neredeyse ilk baskı bitti. Bu bağlamda en çok tribün hikâyeleri dikkat çekiyor ve insanlar onlarla ilgili yorum bekliyor ve yapıyor. Beşiktaş tribünlerinde ciddi aksiyonların olduğu bir olayın içerisindeyiz” ifadelerine yer verdi.

“Yeni stad sınıfta kalıyor”

                Beşiktaş JK’de yönetici olarak görev alıp almayacağı ve tribünlerin eskisi gibi olmamasının nedenleri sorulması üzerine cevap veren Markaryan; “Tribünlerin eskisi gibi olmamasının sebebi 3-4 boyutludur. Farklı açılardan bakmak gerekiyor. Ama en önemlisi, İnönü Stadı’nın yıkılmasıdır. Eski dönemlerde videolar olmadığı için eskiyi ancak büyüklerimizden anlatılarak dinliyoruz. Ama artık videolar olduğu için eskiyi gören, şimdiki ile orantı yapıyor. Orantı yaptığı zaman da maalesef yeni stad sınıfta kalıyor. Herkes eskiyi mumla arıyor. Bunlardan birinci neden, stadı yapanların tamamen tribün kültüründen uzak olmasıdır. Israrla, ‘Bazı noktaları böyle yapmayın’ dememize rağmen kendi bildikleri gibi yaptılar. Stad çok güzel olmasına rağmen, tribün ve tribüncüler açısından kullanışlı değil. Dolayısıyla her ne kadar dışarıdan bakan gözler; ‘Size göre bir stad yapacağız’ dese de yeri geldiğinde; ‘Nerede o eski tribünler’ diyorlar. Stad, tribün ve tribüncüler için vardır. İnsanlar koltukta oturarak maç izledikleri zaman şu anki durum ortaya çıkıyor. Bu da zaten kimsenin hoşuna gitmiyor” dedi.

“Göz teması sıfır”

                Vodafone Park Beşiktaş Stadı’nın yapılmadan önce maketinin kendisiyle paylaşıldığını açıklayan Markaryan; “Kapalı tribünü, yeni stadta kale arkasına almak istiyorlarsa, kale arkasındaki tribüncüleri de dizayn etmeleri gerektiğini söyledim. O yüzden en alttan en üste kadar yekpare bir model olması gerektiğini, o zaman insanlara artık tribünün orası olduğundan bahsedebileceğimizi söyledim. Önüme 2-3 tane olmaz bağlamında sebep koydular. Bunlardan bir tanesi kapalıdan gelen stat çizgisinin kirişlerinin yeni açık ile denk gelmemesiydi. Stat mimarisi olarak ortaya bizim açımızdan istediğimiz bir tablo çıkmadı. Çok dik, tribünü üst tarafa kurduğunuz zaman yukarıdaki taraftar bağırdığında alttaki ancak 3 ya da 4’üncüsünde duyabiliyor. Alttaki duyup eşlik edene kadar üstteki yoruluyor. Tek ses çıkmıyor. Göz teması sıfır. İnsanların birbirine bakarak anlaşabildiği ortamlarda artık birbirlerini görememeye başladılar. Göz teması olmayınca reaksiyon da sıfır oluyor. Sonuçta ortaya çok absürt bir durum çıkıyor” sözlerine yer verdi

“Tribünün sırt bölümleri açık”

                Tribünün toparlanması için küçük ama nokta atışların yapılması gerektiğini söyleyen Markaryan; “Bazı yerlerde mimari konumların değişmesi gerekiyor. Özellikle tribünün sırtlarındaki bölümler açık. Açık olan bölümlerden ses dağılıyor. Bunların kapanması gerekiyor. Bunu Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne sorduk ama hem yeni açık, hem de kapalı tribünün aynı anda kapatılması imkânsız gibi. Bunun nedeni de stadın inanılmaz rüzgâr sirkülasyonunun olmasından kaynaklanıyor. İkisini aynı anda kapatırsak, çatıyı ertesi sabah sahada bulacağımızı söylediler. Ancak bir tanesini kapatabiliyorsunuz. Tribünün ana damarı kesildikten sonra da tribünsel aktivite olarak sıkıntılar yaşamaya başladık” dedi.

“Tribün bütünlüğü sağlanamadı”

                Spor ve siyasetin iç içe girmemesi gerektiğini söyleyen Markaryan; “Sporu sporcular, tribünü tribüncüler, siyaseti de siyasetçiler yapar. Tamamen ayrıdır ve ikisinin asla yan yana gelmemesi gerekiyor. Tribünler artık gruplara ayrıldı, bölündü. Beşiktaş aynı zamanda 2013 ile 2015 yılları arasında statsız maçlar yaptı. Bu statsız maçlar, tribündeki gençliğin önünü kesti. Bir genç, 16-17 yaşında tribüncü olmaya başlıyor. Ona da ağabeyliği 19-20 yaşındaki insanlar yapıyor. Adı yok ama hiyerarşik bir sistem içerisindedir. O çocuk 2-3 sene sonra altından gelenlere ağabeylik yapmaya başlıyor. Beşiktaş tribünleri, 2013 ile 2015 yılları arasında farklı statlarda oynayarak bunu kaybetti. Tribün bütünlüğü sağlanamadı, hiyerarşik düzen bozuldu. Dolayısıyla çökmeler yaşandı ve hâlâ da yaşanıyor. Bazı şeyler kayboluyor” ifadelerine yer verdi.

“40 senelik tribünü 3 günde bozup yapamazsın”

                Markaryan, Beşiktaş tribününü toparlaması için kendisine psikolojik ve manevi baskı yapıldığını da açıklarken; “Ama önce anlattığım konuların revize edilmesi gerekiyor. Ellerinde büyüttüğün, üzerine titreyerek birçok şeyi kanıksayarak yaptığın o tribün, 2013 yılında kepçeyle bir dakikada yıkıldı. Yıkmak kolay ama o tribün, o stat nasıl yapılmış? Maça geldik, bağırdık ve tribün bitti mi yani? Tribün böyle mi oluyor? Böyle değil ki. 1979 yılından beri o tribüne her sene bir tuğla konmuş. 40 senede o tribün, o hale gelmiş. En az 30 tane beste söylüyorduk. Binlerce kişi söylüyordu. Maça gelip mi öğreniyorsun? Whatsapp’tan birbirine marş mı atıyorsun? Hayır, herkes birbirini tamamlıyor. Öyle bir döngü ki farkına varamıyorsun. Şu anki stattaki maçlara, eski maçlara gelen hiçbir çocuk gelmiyor ki. O yüzden tribün bu haldedir. Kimi geçmiş yönetimi protesto etti ve gelmedi, kimi pasoligi protesto ediyor ve gelmiyor. İşin dışarıdan görünmeyen boyutları var. Hayat, her zaman size gözüktüğü gibi değil. Kimsenin bilmediği konular var. 40 senelik tribünü 3 günde bozup tekrar yapılmasını istiyorlar ama olmaz. Amigo da, yönetici de senin istemenle olmaz. Seni isteyecekler” dedi. Söyleşinin ardından Markaryan, katılımcılar için Alen-i ve Kitap Aklın Santraforudur adlı kitaplarını imzaladı.

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 150 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Özyılmaz yeniden il başkanı Özyılmaz yeniden il başkanı 9.12.2019
Yerli tohumun önü açılmalı Yerli tohumun önü açılmalı 9.12.2019
Depo yangını korkuttu Depo yangını korkuttu 9.12.2019
Siyasette özlenen tablo Siyasette özlenen tablo 9.12.2019
Yeşil sahada kadın farkındalığı Yeşil sahada kadın farkındalığı 9.12.2019
Bravo hayvan dostlarına Bravo hayvan dostlarına 9.12.2019
Şef Burak, gururla sunar Şef Burak, gururla sunar 9.12.2019
Nehirler dolu kuyular boş Nehirler dolu kuyular boş 7.12.2019
SP’den derneklere ziyaret SP’den derneklere ziyaret 7.12.2019
Güle güle Özlem Güle güle Özlem 7.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kuzuların sessizliği
Murat Savaş

Recep Duymaz
Hatıra Kitabından Hatıralar
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.