Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kimlikleri INTERPOL’e sorulacak - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kimlikleri INTERPOL’e sorulacak 29.11.2019 - 10:09:27
Edirne’de geçen yıl askeri yasak bölgede yakalanarak tutuklanan iki Yunan askerinin yargılanmasına başlandı. “Askeri yasak bölgeye girme” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi istenen askerler duruşmaya katılmazken, avukatları askerlerin sınırı yanlışlıkla geçtiklerini savundu. Mahkeme, henüz savunmaları alınamayan iki askerin kimlik bilgilerinin saptanması için Interpol’e yazılmasına karar vererek yargılamayı ileri bir tarihe erteledi.Kimlikleri INTERPOL’e sorulacak

Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan teğmen Angelos Mitretodis ile astsubay çavuş Dimitris Kouklazis katılmazken, Edirne Barosu’na kayıtlı avukatları Hakan Yalçıntuğ ve Selin Özel duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmayı Yunanistan Edirne Konsolosu Sotiria Theocharidi de takip etti. Duruşmada ilk olarak mahkemeye ulaşan yazı ve cevapları, ardından iddianame okundu. Sanıkların savunmalarının henüz tespit edilmediğini belirten mahkeme, iddianamenin okunmasının ardından sanık avukatlarına söz verdi.

“Suç işleme kastı yok” 

Sanık Mitretodis’in avukatı Hakan Yalçıntuğ, iddianamede yer alan suçlamaları kabul etmediklerini ifade ederek, müvekkilinin sınırı yanlışlıkla geçtiğini ileri sürdü. Müvekkilinin üzerindeki askeri kıyafetlerin ve malzemelerin askeri bölgeye girmek için uygun olmadığını savunan Yalçıntuğ, “Olay yerinde devriye atmalarının sebebi olay yerinin göçmen kaçakçılığına uygun bir yer olmasıdır. Olay yerinde bulunan ayak izlerini takip etmek suretiyle müvekkil sınırı geçmiştir. Burada suç işleme kastı yoktur” dedi. Yalçıntuğ, Mitretodis’in beyanları alındıktan sonra daha ayrıntılı savunma yapacağını belirterek, Mitretodis’in beraatını talep etti.

İlk görenin ifadelerine yer verdi

Sanık Kouklazis’in avukatı Selin Özel de suçun unsurlarının oluşmadığını ifade etti. Hile ve kastın suçun unsurları olduğunu ifade eden Özel, savunmasında Yunan askerlerini Türk sınırında ilk gören kişi A. H. B.’nin soruşturma aşamasında alınan beyanlarına yer verdi. B.’nin müvekkilini gören ilk kişi olması nedeniyle beyanına göre eylemin kasıtla gerçekleşmediğinin sabit olduğunu savundu.

“İşaret varsa dahi kar kaplı”

İki askerin olay günü yerlerin karla kaplı olmasından dolayı sınırı geçtiklerini fark etmediklerini savunan Özel, “Olay gündüz saati gerçekleşmiştir. Gerçekleştiği gün kar vardı. Bu kar dolayısıyla orada sınırın ayrıldığını gösteren bir işaret de yoktur. Varsa dahi bunu kar kaplamaktadır. Sınırı geçtiklerini fark etmemişlerdir. Üzerlerinde askeri kamuflaj, askeri malzemeler bulunmaktadır. Yunan askeri birimlerine ait telefon, kendi şahsi telefonları tespit edilmiştir. Bu suçu bilerek isteyerek işleyen kişiler yanlarında bunları taşımazIar. Yerler karla kaplı iken müvekkillerin üzerinde bulunan kıyafetleri giymez, zemin uygun beyaz kıyafetler giyerler. Aralarında konuşarak ses çıkartarak bu olay gerçekleşmez” dedi.

Keşif ve iade talebi

Olay yerinde keşif yapılmasını talep eden Özel ve Yalçıntuğ ayrıca, müvekkillerinin üzerlerindeki tüm askeri ve şahsi eşyaların iadesini talebinde bulundu.

Interpol’e sorulacak

Mahkeme, olayın görgü tanığı olan sınır birliğinde görev yapan askerlerin tanık olarak dinlenmesine,  sanıkların kimlik bilgilerine ulaşılması için Interpol Daire Başkanlığı’na yazılan müzekkerenin akıbetinin sorulmasına karar vererek yargılamayı ileri bir tarihe erteledi.

İade talebi hükümle değerlendirilecek

Mahkeme ayrıca sanık avukatlarının el konulan eşyalara ilişkin iade taleplerinin hükümle birlikte değerlendirilmesine karar verdi.

Ne olmuştu?

Geçen yıl 1 Mart’ta sınır birliği ekipleri tarafından devriye sırasında Pazarkule yakınlarında askeri yasak bölgede yakalanarak,“1. Derece askeri bölgeye girme” suçundan tutuklanan iki Yunan askeri hakkında “Askeri casusluk” ve “Askeri yasak bölgeye girme” suçlarından soruşturma başlatılmıştı.  Yaklaşık 5,5 ay tutuklu kalan askerler, geçen yıl Ağustos ayında savcılığın talebi üzerine adli kontrol şartı uygulanmaksızın tahliye edilmişlerdi. Soruşturmayı tamamlayan savcılık iki asker hakkında “Askeri yasak bölgeye girme” suçundan iddianame düzenlemiş, askerlere iki yıldan beş yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 373 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Özyılmaz yeniden il başkanı Özyılmaz yeniden il başkanı 9.12.2019
Yerli tohumun önü açılmalı Yerli tohumun önü açılmalı 9.12.2019
Depo yangını korkuttu Depo yangını korkuttu 9.12.2019
Siyasette özlenen tablo Siyasette özlenen tablo 9.12.2019
Yeşil sahada kadın farkındalığı Yeşil sahada kadın farkındalığı 9.12.2019
Bravo hayvan dostlarına Bravo hayvan dostlarına 9.12.2019
Şef Burak, gururla sunar Şef Burak, gururla sunar 9.12.2019
Nehirler dolu kuyular boş Nehirler dolu kuyular boş 7.12.2019
SP’den derneklere ziyaret SP’den derneklere ziyaret 7.12.2019
Güle güle Özlem Güle güle Özlem 7.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kuzuların sessizliği
Murat Savaş

Recep Duymaz
Hatıra Kitabından Hatıralar
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.