Edirne -1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Vefa”nın Yazılı Örneği - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Recep Duymaz
Recep Duymaz Recep Duymaz
rduymaz@gmail.com
“Vefa”nın Yazılı Örneği 29.11.2019 - 10:06:28
Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim elemanları, son zamanlarda büyük bir vefa örneği gösterdiler. Öğretim elemanları, Edebiyat Fakültesi’nin bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü 1985 yılında kurmuş olan, hocamız Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu için bir hatıra kitabı çıkardılar. Necmettin Hacıeminoğlu’nun hem öğrencisi olmak, hem Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yanında çalışmak imkânını buldum.Necmettin Hacıeminoğlu (10 Kasım 1932 Kahramanmaraş – 26 Haziran 1996 Ankara), çalışma hayatındaki disiplini, bilgi birikimi, bu birikimin uyruğu olmaktan şeref duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti için kullanılması ve bu devletin düşmanlarıyla bilinçli mücadele edilmesi gerektiği düşüncelerini sürekli gündemde tutmasıyla her zaman anılmayı hak eden şahsiyetlerden biridir.

Bu güzel çalışma, Prof. Dr. Ali İhsan Öbek, Doç. Dr. Yüksel Topaloğlu ve Doç. Dr. Oğuzhan Durmuş’un editörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Öbek, Sunuş yazısında Necmettin Hacıeminoğlu’nun Edirne’ye gelişinin “tam da ona uygun bir misyon olduğunu” belirttikten sonra, hocanın bölümde unutulmayan uygulamalar başlattığını söylemiştir:

“Ancak Edirne’ye veda edip gitmeden önce  - öğrencisiyle, hocasıyla – kurduğu bölüme bazı incelikleri de miras bırakarak gitti: Öğrencilerle piknik ve çay sohbetleri, son sınıf öğrencilerine güle güle yemeği ve hele hele – bu satırların yazarının sonradan Son Ders Çanakkale diye isimlendireceği – Çanakkale şehitlerini ziyaret gibi.

Rahmetli Hoca’nın hatırasının Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde ve Edebiyat Fakültesinde yaşatılmadığını söylemek yanlış ve haksızlık olur. Bölümdeki birinci ve büyük dersliğin Rahmetli Hoca’nın adını taşıması ve Edebiyat Fakültesi B Blok girişinin de büstüyle ziynetlenmesi takdire şayandır. Bu vesileyle o dönemde teklifi, oyu, imzasıyla bu kadirşinaslıkta emeği geçen bütün sayın hocalarımıza ve yetkili kişi ve kurullara teşekkür ve minnet borçlu olduğumuzu kayda geçirmeliyiz”.

Bu güzel düşünceler arasında adımın da anılması arzumu yenemeyerek söz konusu büstün açılış kurdelesini kesmek şerefinin bana nasip olduğunu hatırlatmak istiyorum…

Hatıra kitabında bundan sonra Necmettin Hacıeminoğlu’yla ilgili yapılacak araştırmalarda daima başvurulması gereken “Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu Hayatı, İlmî, Edebî Şahsiyeti ve Eserleri” başlıklı yazıyı Yüksel Toplaoğlu yazmıştır. Bu yazı hazırlanırken harcanan emeğe ve gösterilen titizliğe saygı duymamak mümkün değildir. Hatıra kitabına, az yukarıda adlarını verdiğim editörlerin yanında hocanın çok sayıda meslektaşı ve öğrencisi katkılarda bulunmuştur. Onların adlarını, bu güzel insanın adının yanında anmak uygun olur diye düşündüm:

Hatıra Yazıları: Birol Emil, Recep Duymaz, Sultan Mahmut Kaşgarlı, Hasan Çebi, Cevdet Şanlı, Özcan Aygün, Osman Fikri Sertkaya, Dursun Yıldırım, Ali Çavuşoğlu, Muharrem Dayanç.

Makaleler: Mustafa Argunşah, Ahmet Bican Ercilasun, Osman Fikri Serkaya, Nursel Dinler,Sinan Güzel, Hülya Uzunbaş, Denis Sinor (Çev. Nilay Altunay).

Yeni Türk Dili: Hülya Arslan Erol, Rıdvan Canım, Vahit Türk, Saadettin Yıldız, Beytullah Bekar, E. Serap Bozkurt, Selda Sandalyeci, Melike Somuncu.

Çağdaş Türk Lehçeleri: Ercan Alkaya, Sema Aslan Demir, Salih Demirbilek, İlker Tosun, Lawrence Krader (Çev. Sevgi Öztürk).

Anadolu ve Rumeli Ağızları: Ahmet Günşen, Leyla Karahan, Fatma Sibel Bayraktar, levent Doğan.

Edebiyat – Eski Edebiyat: Ömür Ceylan – Ozan Yılmaz, Ali İhsan Öbek, Gülçiçek Akçay, Kâşif Yılmaz, Halil Karabulut.

Yeni Edebiyat: Hülya Argunşah, Bilge Ercilasun, Abdullah Uçman, Mehmet Güneş, Yüksel Topaloğlu, Özcan Aygün, Esat Can, İsa Kocakaplan, Barış Berhem Acar, Seda Çetin, Ayşe Nur Özdemir.

Halk Edebiyatı: Mehmet Aça, Özkul Çobanoğlu, Bülent Bayram, Oğuzhan Durmuş, Ömer Aksoy, Emin Kalay, Erhan Aktaş, Cemalettin Yavuz.

Tarih Kültür Sanat: Engin Beksaç – Şule Nurengin Beksaç, Mustafa Volkan Çoşkun, Didem Çetin, Perihan Gülce Özkaya, Nevzat Özkan, Suphi Saatçi, Cevdet Şanlı – Ergin Jable.

Öyle görünüyor ki Necmettin Hacıeminoğlu, pamuktan, ketenden ve ipekten yapılmış fani elbiselerini çıkarıp atmıştır… Şimdi onun ruhu, öğrencilerinin ve meslektaşlarının hazırladıkları, (Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu Hatıra kitabı, Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları, İstanbul 2017, 759 s.) hatıra kitabının sayfaları arasında gezinirken,  şairin,

“Bütün giysileri yırtsak yeridir,

Yeter bize vefa elbiseleri”

beytindeki “bize” kelimesini, “bana” şeklinde okuyabilir… Emeği geçenlerin adı, onunla birlikte yaşasın…

   

 Kaynak: Recep Duymaz 364 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Hatıra Kitabından Hatıralar 6.12.2019
“Vefa”nın Yazılı Örneği 29.11.2019
Türkçenin Ses Bayrağı 22.11.2019
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey 15.11.2019
Dışlanan Oyunlar: 1) Reis Bey 8.11.2019
Dışlanan Üç Oyun 1.11.2019
Bilinç Yüklü Metinler 25.10.2019
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3 18.10.2019
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2 11.10.2019
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak 4.10.2019
Güzelliklere Açılış 27.9.2019
Büyüyen Beklentiler 24.5.2019
Yoksulun Yanında Olan Kurum: Vakıf 17.5.2019
Bilgi mi, Duygu mu Daha Etkileyicidir - 2 10.5.2019
Bilgi mi, duygu mu daha etkileyicidir? 3.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kuzuların sessizliği
Murat Savaş

Recep Duymaz
Hatıra Kitabından Hatıralar
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.