Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Herkes şiddete DUR demeli - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Herkes şiddete DUR demeli 28.11.2019 - 09:52:02
Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında ‘şiddetin dili’ ve ‘hukukumuzda kadına yönelik şiddetle ilgili düzenlemeler’ konulu panel gerçekleştirdi. Panelde sunumların yanı sıra Tianka Sanat Topluluğu oyuncuları Bekir Can Akyıldız ve Betül Özcan, kadına yönelik şiddet konusunda hazırladıkları tiyatro oyununu sahneledi. Eşi tarafından 15 yerinden bıçaklanan Öznur Sazlar’ı canlandırıldığı oyunda, toplumun her kesiminden insanın kadına yönelik şiddete karşı dur demesi gerektiği vurgulandı.Herkes şiddete DUR demeli

Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında ‘şiddetin dili’ ve ‘hukukumuzda kadına yönelik şiddetle ilgili düzenlemeler’ konulu panel gerçekleştirdi. Edirne Barosu konferans salonunda düzenlenen panele Edirne Valisi Ekrem Canalp’in eşi Ayten Canalp, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak’ın eşi Zehra Karabacak,  Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar, Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu yönetimi ve üyeleri ile öğrenciler katıldılar.

Şiddet mağduru kadınlar ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan panelde Uzman Psikolog Işıl Altıntaş Uçar, ‘şiddetin dili’ konusunda ve Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Avukat Nurten Kasapoğlu, ‘hukukumuzda kadına yönelik şiddetle ilgili düzenlemeler’ konularında sunum gerçekleştirdiler. Panelde ayrıca Tianka Sanat Topluluğu, kadına yönelik şiddet konusunda hazırladığı tiyatro oyununu sahneledi.

Panelin açılış konuşmasını Baro Başkanı Av. Alper Pınar yaptı. Pınar, konuşmasında 25 Kasım tarihinin Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kabul edilmesinin nedenlerine dikkat çekerken; “Kadınlar çok şey istemiyorlardı. Güzel bir hayat, güzel bir gelecek, özgürlükler içerisinde bir ülke, ifadelerini özgürce ifade edebilecekleri bir ortam, çocuklarını özgürce yetiştirebilecekleri bir ortam istiyorlardı. Bugünün simge olmasında kadınlar; ‘Biz cesuruz. Kadın olmamız bir şey değiştirmez. Biz; hakkımız, hukukumuz için kadın olarak mücadele ederiz ve her türlü baskıya karşı ifadelerimizi özgürce söyleriz. Hayatlarımız pahasına da olsa bundan vazgeçmeyiz’ diyorlardı. Bugünün BM tarafından Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak tespit edilmesindeki anlamını böyle buluyorum” ifadelerine yer verdi.

“Cinsel istismar yüzde 3”

Pınar’ın konuşmasının ardından şiddete maruz kalmış kadınların yer aldığı video gösterimi gerçekleştirildi. Video gösteriminin ardından panelde Uzman Psikolog Işıl Altıntaş Uçar, ‘şiddetin dili’ konusunda sunum yaptı. Uçar, sunumunda kadına ve çocuğa yönelik şiddetin, tüm dünyada en yaygın insan hakları ihlallerinden biri olduğunu söylerken; “Şiddet; acizlik, tükenmişlik ve çaresizliği ifade eder. Şiddetin kaynağında, toplumun her yanından işlerini, izlerini görebileceğimiz erkek egemenliği, cehalet ve toplumun ikiyüzlülüğü yatmaktadır. Ülkemizde UNICEF tarafından 2010 yılında yapılan çocuk istismarı ve aile içi şiddet konulu araştırmaya göre; 7-18 yaş grubu çocuklarda duygusal istismarın yüzde 51, fiziksel istismarın yüzde 43 ve cinsel istismarın yüzde 3 oranında görüldüğü saptanmış” dedi.

“Mağdur haberleri katkı sunmuyor”

Şiddet ve medya konusunda da açıklamalarda bulunan Uçar; “Şiddetin görselleştirilmesinde ve sunulmasında kullanılan dil, görüntüler ve fotoğraflar, geniş okuyucu kitlesinde farklı yorum ve algılara sebebiyet vermektedir. Hangi tür medya olursa olsun haberi okutturmak, izlettirmek adına sansasyonel hale getirerek verdiğini, suçu ve faili meşrulaştırarak kadın üzerine korku yarattığını söylemek mümkündür. Şiddet gören kadını mağdur pozisyonda göstermesi, insanlarda acıma duygusu yaratmakla birlikte çözüme ilişkin bir katkı sunmamaktadır” sözlerine yer verdi.

“Yüzde 68,3’ü dini nikâhlı”

2017 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde, medyada kadına yönelik şiddet haberlerinin içerik ve sunumunun, sorunun çözümüne katkı sağlayıp sağlamadığı ile ilgili yapılan araştırmayı açıklayan Uçar; “6 ayda 104 haberin 41’inin kadına yönelik şiddet haberi içerdiği, 20’sinin kadına yönelik şiddete protesto eylemlerini içerdiği, bu haberlerden yüzde 58,5’inin eşi tarafından uygulandığı görülmüş. Uygulama nedenleri arasında kadının kolluk kuvvetlerine ve adli mercilere şikâyet etmesi yüzde 19,5, evi terk etmesi yüzde 14,6, ekonomik sıkıntılar yüzde 7,3, boşanma, aldatma ve alkol olduğu görülmüş; yüzde 68,3’ünün dini nikâhlı birliktelikte olduğu tespit edilmiş. 41 haberin yüzde 53,8’inde şiddete uğrayan kadının yaşıyla ilgili vurgu yapılmazken, yüzde 46,2’sinde genç kadın vurgusu yapılarak orta yaşlı ve yaşlı kadınların şiddet görmesini normalleştirmekte olduğu görülmüş. Haberi kızgın ve üzgün sunan spikerlerin daha çok kadın spikerler olduğu, erkek spikerlerin ise ciddi sundukları gözlemlenmiş” dedi.

Öznur Sazlar’ı oynadı

Uçar’ın sunumunun ardından panelde Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Av. Nurten Kasapoğlu, ‘hukukumuzda kadına yönelik şiddetle ilgili düzenlemeler’ konusunda sunum yaptı. Kasapoğlu’nun sunumunun ardından Tianka Sanat Topluluğu oyuncuları Bekir Can Akyıldız ve Betül Özcan, kadına yönelik şiddet konusunda hazırladıkları tiyatro oyununu sahneledi. Tiyatro oyununda toplumun her kesiminden insanın kadına yönelik şiddete karşı dur demesi gerektiği vurgulanırken; oyuncu Betül Özcan, eşi tarafından 15 yerinden bıçaklanan Öznur Sazlar’ı canlandırdı.

Öğrencilerden notlu farkındalık

Tiyatro gösterisinin ardından panel sona ererken; Vali Ekrem Canalp’in eşi Dr. Ayten Canalp Psikolog Işıl Altıntaş Uçar’a teşekkür plaketi ve çiçeğini, Başsavcı eşi Zehra Karabacak Av. Nurten Kasapoğlu’na, Baro Başkanı Av. Alper Pınar da Tianka Sanat Topluluğu oyuncuları Bekir Can Akyıldız, Betül Özcan ve çalıştırıcıları Kenan Horoz’a çiçek takdim etti. Panelin ardından öğrenciler ise konferans salonunun dışında hazırlanan panoya, kadına yönelik şiddete karşı yazdıkları notları bıraktılar. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 486 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Özçakır’dan acı haber Özçakır’dan acı haber 24.1.2021
Denetimlerden kaçamadılar Denetimlerden kaçamadılar 23.1.2021
Vaka sayısında büyük düşüş Vaka sayısında büyük düşüş 23.1.2021
Yağı fiyatlarında düşüş bekleniyor Yağı fiyatlarında düşüş bekleniyor 22.1.2021
İlaçla uyutup kaçırmak istemiş İlaçla uyutup kaçırmak istemiş 22.1.2021
SOL’dan “Aşı nerede?” dilekçesi SOL’dan “Aşı nerede?” dilekçesi 22.1.2021
Köy kadınlarına KADES eğitimi Köy kadınlarına KADES eğitimi 22.1.2021
Üniversitelerarası dostluk köprüsü Üniversitelerarası dostluk köprüsü 22.1.2021
Edirne’deki imkanlar anlatıldı Edirne’deki imkanlar anlatıldı 22.1.2021
FSRU’ya dev yatırım FSRU’ya dev yatırım 22.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Memleket Partisi’nin memleketimizde durumu ne..
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Özçakır’dan acı haber
Özçakır’dan acı haber
S.S. Edirne Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yön..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.