Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
2 milyon Balkanlı yer değiştirdi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
2 milyon Balkanlı yer değiştirdi 27.11.2019 - 10:57:02
Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Milli Mücadele’nin 100’üncü yılında Doğu Trakya panelinde Doğu Trakya’da demografik değişim konusunda sunum yapan Prof. Dr. Elçin Macar, 1912-1924 yıllarında Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan arasında 17 göç dalgası yaşandığını açıkladı. Macar, Balkan Savaşları’ndan itibaren, mübadeleler de dahil olmak üzere Balkanlar’da yaklaşık 2 milyon insanın yer değiştirdiğini söyledi. Macar; “Ortaçağ’dan bu tarihe kadar bu ölçekte bir nüfus hareketi görülmedi” dedi.2 milyon Balkanlı yer değiştirdi

Trakya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Milli Mücadele’nin 100’üncü yılında Doğu Trakya panelini gerçekleştirdi. Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen panele İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nden Prof. Dr. Mustafa Budak ve Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Elçin Macar konuşmacı olarak katıldılar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan panelde, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Gençlik Senfoni Orkestrası da konser verdi. Konserin ardından panelin açılış konuşmasını Trakya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nurten Çetin yaptı. Çetin, konuşmasında 24 Haziran 1920 tarihinde işgal edilen Edirne’nin, 1922 yılında Mudanya Mütarekesi’nin imzalanmasından sonra bağımsızlığına kavuştuğunu söylerken; “Edirne Valiliği’ne tayin edilen Şakir Kesebir de 25 Kasım 1922 yılında Edirne’de idareyi ele almıştır. 1920’den 1922’ye kadar geçen süreçte Trakya’da bir mücadele yaşanmıştır. Bu mücadele boyunca elbette ki Edirne’nin Yunanlıların eline geçmesinden sonraki dönemde de buradaki Trakya Paşaeli Cemiyeti’nin ileri gelenleri başta olmak üzere milli mücadele uğrunda çaba sarf edenlerin bir kısmı Bulgaristan’a giderek örgütlenmelerini sürdürmüşlerdir. Edirne’nin kurtuluşunun 97’nci yılı nedeniyle kendilerini rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Edirne, Doğu Trakya’nın merkezidir”

Çetin’in konuşmasının ardından panel, Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan’ın moderatörlüğünde Prof. Dr. Mustafa Budak ve Prof. Dr. Elçin Macar’ın sunumları ile devam etti. Prof. Dr. Beyhan, panelin açılış konuşmasında Edirne’nin, 658 yıllık Türk yurdu olduğunu söylerken; “Osmanlı Devleti’nin ikinci başkenti ve Avrupa’ya açılış kapısı. Cumhuriyet döneminin de önemli bir serhat kentidir. Doğu Trakya’nın da merkezidir. Bu özelliklerinden dolayı insanların geçiş noktası, askeri işgallerin ilk uğrak yeridir. Acı, tatlı günleri vardır. 4 kez işgale uğramış. Son işgalinin yıldönümü 25 Kasım 2019’du. Biz de bunun için buradayız” dedi.

Atatürk’ün Batı Trakya düşüncesini açıkladı

Beyhan’ın açılış konuşmasının ardından panelde Prof. Dr. Mustafa Budak, Mondros’tan Lozan’a Türk davası ve Edirne’nin kurtuluşu konusunda sunum yaptı. Budak, sunumunda Edirne tarihi ile birlikte Batı ve Doğu Trakya’nın tarihsel sürecine yer verirken; Mustafa Kemal Atatürk’ün Batı ve Doğu Trakya’da Trakya Birliği konusundaki düşüncelerini açıkladı. Budak, Atatürk’ün Doğu Trakya’yı anavatanın bir parçası olarak gördüğünü söylerken; “Batı Trakya’yı ise Türklerin bir vatanı olarak görmektedir. Batı Trakya davasını ayrı bir kulvarda sürdürülmesi gerektiğini istemektedir. Batı Trakya mücadelesi ile Doğu Trakya’nın anavatana katılmasını ayrı yöntemlerle yürütülmesini savunduğunu görmekteyiz. 1915 yılında yapılan Sofya Anlaşması’nda Türklerin, Meriç’in ötesine geçmesi İtilaf Devletleri tarafından kesinlikle istenmemektedir. Atatürk de bunu çok iyi bilmektedir. Dolayısıyla uluslararası hukuk açısından temin edilmiş kesin hatlara saldırma anlamında bir iddiası bulunmamaktadır. O yüzden Batı Trakya davasını çeşitli platformlarda halk oylaması prensibini kabul etmiştir. ‘Olursa olur, olmazsa onun mücadelesi başka şekilde devam eder’ demiştir. Sonuç itibariyle Batı Trakya, Musul, Batum gibi konuların Türk devleti açısından milli ukde olarak içinde bulunduğunu ama kesinlikle Batı Trakya’da garantör hakkını muhafaza ettiği, oradaki Türklere yardımcı olmaya çalıştığını da tarihi süreç göstermektedir. Batı Trakya’nın yalnız olmadığını ifade etmektedir” sözlerine yer verdi.

“Ortaçağ’dan beri görülen en büyüğü”

Budak’ın sunumunun ardında panelde Prof. Dr. Elçin Macar da Doğu Trakya’da demografik değişim konusunda sunum yaptı. Balkan Savaşları’ndan itibaren, mübadeleler de dahil olmak üzere Balkanlar’da yaklaşık 2 milyon insanın yer değiştirdiğini söyleyen Macar; “Bunların içinde Müslüman, Rum, Bulgar, Ermeni ve diğer topluluklar var. Bu insanlar Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan arasında sınırları geçtiler. Bu göçten 3 bin yerleşim yeri etkilendi. 1920'li yılların hesabıyla 200 milyon pound değerinde mülkiyet el değiştirdi, yıkıma uğradı ve yeniden dağıtıldı. Ortaçağ’dan bu tarihe kadar bu ölçekte bir nüfus hareketi görülmedi” dedi.

“17 göç dalgası yaşandı”

1912-1924 yıllarında Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan arasında 17 göç dalgası yaşandığını açıklayan Macar; “Sınırlar değişmiş, yeni ulus devletler kurulmuş veya var olan devletler milliyetçilik dozajını arttırmış ve beğenmediği nüfus yapısını çeşitli yöntemler kullanarak değiştirmiştir. Bir bölgedeki nüfusu ayrılmaya zorlamak için diğer Balkan ülkesinden gelen muhacirleri o bölgeye yerleştirmek, bütün Balkan ülkelerinin uyguladığı bir yöntemdir. Balkan Savaşları öncesi Osmanlı rakamlarına göre Doğu Trakya’nın nüfusu 569 bindir. Ancak nüfus istatistikleri, ulusal iddiaların birer parçası olması nedeniyle tahrif edilebilen araçlardır” ifadelerine yer verdi. Macar, sunumunda Türk, Bulgar ve Yunan kaynaklarından örnekler verdi. Panel, sunumların ardından sona erdi.

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 174 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yeşil ve gri pasaportluya iyi haber Yeşil ve gri pasaportluya iyi haber 12.12.2019
Aydın Baskak’a son görev Aydın Baskak’a son görev 12.12.2019
İmzalar metruk tarih için İmzalar metruk tarih için 12.12.2019
Nefes Nefese bir hayat Nefes Nefese bir hayat 12.12.2019
Balıkta iklim anormalliği Balıkta iklim anormalliği 12.12.2019
Demirhanlı Camii destek bekliyor Demirhanlı Camii destek bekliyor 12.12.2019
Amacım öldürmek değildi Amacım öldürmek değildi 12.12.2019
Köylünün dere boyu itirazı Köylünün dere boyu itirazı 12.12.2019
Güneren’den esnafa 3 öneri Güneren’den esnafa 3 öneri 11.12.2019
Kes, TEB Merkez Heyeti’nde Kes, TEB Merkez Heyeti’nde 11.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 89
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 273 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sükut
Murat Savaş

Recep Duymaz
Hatıra Kitabından Hatıralar
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye Başkanlığı Kurumu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.