Edirne 4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Lağım deresi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Lağım deresi 14.11.2019 - 10:12:45
Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Necatiye köyünde akıllara durgunluk veren bir halk sağlığı tehlikesi yaşanıyor. Köyün hasarlı kanalizasyonu, başta Necatiye olmak üzere toplam 5 köyden öğrencilerin eğitim gördüğü Şehit Engin Şahin İlkokulu ve Ortaokulu’nun yanında bulunan köy deresine akıyor. Üç köyün sınırları içinde bulunan Necatiye Deresi’nde yağmur yağışlarının düşük seviyede olması nedeniyle adeta kuraklık yaşanırken; köy içme suyu borusunun da lağım sularının yanında bulunması dikkat çekiyor. Köy halkı, özellikle öğrencilerde yaşanabilecek sağlık sorunlarından tedirgin olurken; sorunun bir an önce çözülmesini istiyor.Lağım deresi

Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Necatiye köyü, kanalizasyon problemi yaşıyor. Köseömer, Necatiye ve Naipyusuf köylerinin sınırları içinden geçen Necatiye Deresi’ne, kanalizasyonda meydana gelen hasar nedeniyle akan lağım suları, halk sağlığını tehdit ediyor. Köyün merkezinde bulunan dere, yağmur yağışlarının düşük seviyelerde olduğu özellikle yaz aylarında adeta kururken; hasarlı kanalizasyondan yayılan kirlilik, köyde hem kötü kokuların yükselmesine, hem de hastalık tehdidinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Köy deresinin yanında ise Necatiye Şehit Engin Şahin İlkokulu ve Ortaokulu yer alıyor. Köy halkı, okula başta Necatiye köyü olmak üzere Yolageldi, Taptık, Kabaağaç ve Naipyusuf köylerinden öğrencilerin eğitim öğretim amacıyla geldiğini belirtirken; derede yaşanan kirlilik nedeniyle öğrencilerin sağlığından endişe duyduklarını ifade ettiler. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın da vefat etmeden önce köy deresinde yaşanan kirlilik problemi ile ilgilendiğini, vefatının ardından ise sorunun çözüme kavuşamadığını söyleyen köy halkı, 3 köyün sınırları içinde bulunan deredeki kanalizasyon sorununun, yoğun yağmur yağışları başlamadan önce çözülmesini istediler.

Köy halkı, dere yatağında bulunan kanalizasyonun her yıl kış aylarında yükselen su seviyesi nedeniyle hasar gördüğünü belirtirken; hasar gören kanalizasyondan akan lağım sularının yanında köy halkının kullandığı içme suyu borusunun geçmesi de sorunun büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Köy halkı, içme suyu borusunun, hasarlı kanalizasyonun yanında bulunması nedeniyle evlerinde içme suyu kullanmamaya özen gösterdiklerini açıklarken; yetkililerden soruna çözüm bulunması amacıyla yardım talep ettiler. Edirne İl Genel Meclisi’nin Kasım ayında bütçe toplantıları gerçekleştirdiğini söyleyen köy sakinleri, kanalizasyon probleminin çözülmesi amacıyla bütçeden pay ayrılması gerektiğini ifade ettiler.

“Beton kanal istiyoruz”

Necatiye Deresi’nde yaşanan kanalizasyon sorunu ile ilgili GÜNDEM’e açıklamalarda bulunan Köy Muhtarı Semih Aktan, köy deresinde sıkıntılar yaşandığını belirtirken; “5 köyden öğrenciler, derenin yanındaki okulda eğitim görüyorlar. Kanalizasyonu bir önceki dönem yaptırmıştım ama kış aylarında yükselen su ile birlikte yeniden zarar gördü. Bu nedenle derenin ıslah edilmesindense beton kanal yapılmasını istiyoruz. 2 tarafına kanalizasyon borularını koyacağız ve arıtmamıza ileteceğiz. Başka türlü bu sorun çözülmez. Şu anda kanalizasyon tamamen dereye akıyor. Kanalizasyonun yanından da köyün içme suyu borusu geçiyor. O yüzden çok büyük sıkıntı var” dedi. Aktan, sorunun çözüme kavuşması için yetkililerden yardım talep etti. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1186 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 8 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Bu köye korkmaya geliyorlar Bu köye korkmaya geliyorlar 17.1.2020
Okulda davul evde bidon çalıyor Okulda davul evde bidon çalıyor 17.1.2020
Güngörmedi mazbatasını aldı Güngörmedi mazbatasını aldı 17.1.2020
Doğu Akdeniz’den soyutlanmamalıyız Doğu Akdeniz’den soyutlanmamalıyız 17.1.2020
Ünlü oyuncu hayranlarıyla buluştu Ünlü oyuncu hayranlarıyla buluştu 17.1.2020
Kaderine terk edilmesin! Kaderine terk edilmesin! 17.1.2020
Hava kalitesi sağlıksız Hava kalitesi sağlıksız 17.1.2020
Projelere 562 milyon ödenek Projelere 562 milyon ödenek 16.1.2020
Demir’den MHP’li başkana tepki Demir’den MHP’li başkana tepki 16.1.2020
Kamu çalışanı bordro yaktı Kamu çalışanı bordro yaktı 16.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 92
Facebook 111
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 279 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu maç döner mi?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Karanlıkta Yürümek
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.