Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Komşuda organik ürün tanıtımı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Komşuda organik ürün tanıtımı 8.11.2019 - 10:16:19
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Bulgaristan Yambol Ticaret ve Sanayi odaları iş birliğiyle hayata geçirilecek olan "Eco Woman-Güvenli Yaşam İçin Doğal Kaynakları Yönetme Girişimi” projesiyle Edirne’nin organik ürünleri Bulgaristan’da tanıtılacak.Komşuda organik ürün tanıtımı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ile Bulgaristan Yambol Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklığında yürütülecek "Eco Woman-Güvenli Yaşam İçin Doğal Kaynakları Yönetme Girişimi” projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, proje sayesinde Edirne’de yetişen organik ürünlerin Nisan ayında Bulgaristan’da tanıtılacağını belirterek, "Gastronomi projeleri turizme katkı sunarak, ekonomik anlamda dönüşler oluşturacak" dedi.

Organik pazarın dünyada önemli bir yer bulduğunu anlatan Zıpkınkurt, "Birçok organik ürünümüz var. Organik ürünler Bulgaristan'da tanıtılacak. Bu ürünler arasında cevizi önemsiyor ve çeşitli çalışmalar yapıyoruz. İnsanlar artık marketlere gittiğinde bio ürünlere bakmaya başlıyor. Bu daha fazla artar ve fiyatı daha uygun olursa, Edirne'de ciddi bir yol almayı planlıyoruz" diye konuştu.

Zıpkınkurt “Amaç organik ürünlerle ilgili farkındalık yaratmak. Odamız daha önce Haskova Ticaret ve Sanayi Odası ile geçen yıllarda gastronomi ile ilgili AB Projesi yürütmüştü. Bizim ve Bulgaristan'ın yöresel yemeklerini birbirimize tanıtmak amacıyla yaptığımız bir projeydi. Bugün de organik ürünlerle ilgili hem üreticimizi bilinçlendirme hem de gerek Edirne'de gerek Bulgaristan'ın Yambol şehrinde üretilen organik ürünleri kendi ülkemizde ve Bulgaristan'da tüketiciyle buluşturmak için bir çalışma yapıyoruz. Bir yıllık projenin bütçesi yaklaşık 114 bin Euro. Şehrimize gelecek bu paradan da hem bir katkı sağlayacağız hem de üreticimizi yaptığımız çalışmalarla eğitimlerle bilinçlendireceğiz. Edirne bilindiği gibi ciddi anlamda turist alan bir kent. Bu anlamda gastronomiyi de yerine getiriyoruz. Tarihi eserlerimizle dolduruyoruz. Bir de buna bio ürünleri eklersek çok daha farkındalık yaratmış oluruz” ifadelerini kullandı.

Eğitimler düzenlenecek

Proje koordinatörü Nuray Pehlivan ise Bulgaristan ile üreticilere ve organik ürünlere yönelik eğitimler düzenleneceğini dile getirdi. Pehlivan, projenin içeriğini detaylandırdı ve "Projemizin ana amacı ekolojik ve organik çiftçiliği yaygınlaştırmak için kaynak oluşturma ve kapasite yaratmaya ilişkin bir farkındalık yaratmak ve buna yönelik çalışmalar gerçekleştirmek. Bu amaca dönük olarak gerçekleştireceğimiz faaliyetler de öncelikle bu alanda ilgi ve faaliyet gösteren kişi ve firmaları, bölge halkını bilinçlendirmek ve bilgilendirmek adına bazı eğitim seminerleri yapacağız. İlkinin başlığı hava, su, toprağın ekolojisi, canlılar üzerindeki önemi ve etkisi üzerine olacak. 5 gün sürecek seminerle kişileri hem bilgilendiriyor hem de eğitiyor olacağız. Bir sonraki seminerimiz de 5 gün sürecek ve başlığı ‘Tarımsal Ürün ve Gıdaların Ekolojik ve Organik Üretiminin Organizasyonu ve Uygulanmasına dönük olacak. Projenin en ses getirecek etkinliklerinden biri olan organik ürünler sergisi olacak. Haskova Projesinde bu tarz bir etkinlik yapmış ve bir gastronomi festivali gerçekleştirmiştik. Yine odamızın çatısı altındaki kadın girişimcilerin kurduğu ve Pazar günü kurulan Kırsalın Doğal Pazarı’nda bunu da yine orada gerçekleştirerek oradaki ürünlere biraz daha katkı sağlayacak bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Yine bir festival havasında bu organik ürün üretimi ve bilincinin yaygınlaşmasını sağlayacağız. Bu etkinliğe Yambol'dan da 40 kadar kişinin katılımı ön görülüyor. Aynı etkinlik Yambol'da da yapılacak ve Türkiye'den de bizler bölge halkı oraya gidip o etkinliği görerek onların organik ürünlerini, bu konuda neler yaptığını, çalışmalarını yerinde inceleyebileceğiz. Eş zamanlı olarak bir de ekoloji ve bio ürünlerle ilgili forum gerçekleşecek. İnsanlar hem görsel hem de işitsel olarak her şekilde bu konuya vakıf olsunlar diye böyle bir kombinasyon yapmak istedik. Bir anket çalışması da yapıldı ve toplanan sonuçlar diğer araştırma raporları proje için oluşturulan web sitesinde kamuoyu ile paylaşılacak. Sergiyi de Nisan ayı gibi planlıyoruz. Etkinliklerimizi tamamlayarak bu bilincin oluşmasına katkı sağlamak istiyoruz. Temmuz 2020'ye kadar projemizin etkinlikleri faaliyetleri dönem dönem devam edecek” dedi. 

 

 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 247 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çakırlar tren seferlerini sordu Çakırlar tren seferlerini sordu 20.11.2019
Edirne’de öğretmenlere kutlama yok Edirne’de öğretmenlere kutlama yok 20.11.2019
Erdoğan’a eğitimde şiddet mektubu Erdoğan’a eğitimde şiddet mektubu 20.11.2019
Edirne’de korkutan yangın Edirne’de korkutan yangın 20.11.2019
Sınırsız ticaret forumu Sınırsız ticaret forumu 20.11.2019
Umurbey’de liste delindi Umurbey’de liste delindi 20.11.2019
Dört okeyci, iki yancı Dört okeyci, iki yancı 20.11.2019
Ara tatilde trafik dersi Ara tatilde trafik dersi 19.11.2019
Konut satışında 43’ncü sıradayız Konut satışında 43’ncü sıradayız 19.11.2019
CHP’de seçime devam CHP’de seçime devam 19.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 106
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 269 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu kiralarla esnaf batırırsınız
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.