Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Soykırım iddiasına tablolu cevap - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Soykırım iddiasına tablolu cevap 6.11.2019 - 10:01:40
Edirne Belediye Meclisi, ABD Temsilciler Meclisi ile Fransa parlamentosunda sözde Ermeni soykırımını tanıması kınandı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Amerika ve Fransa Türkiye’nin sözde soykırım yaptığını karar altına almışlardır. Onlara soykırım yapılmadığına en güzel örnek Edirne Belediyesi’nde bulunan 1902 yılına ait meclis tablosudur. 1902 yılı meclisi 6'sı Müslüman, 6'sı gayrimüslim ve tabloda o dönemde Edirne'de yaşayan 1 Bulgar,1 Rumen,1 Ermeni,1 Musevi,1 Rum ve 1 İtalyan belediye meclis üyesi bulunmaktadır” diye konuştu.Soykırım iddiasına tablolu cevap

Edirne Belediye Meclisi’nde Amerika ve Fransa’nın sözde Ermeni soykırımı ile ilgili aldıkları karar Kasım ayı olağan toplantısında kınandı. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda tüm partilerin temsilcileriyle görüşen Başkan Gürkan, bir önerge verdi.   Önergeye ilişkin açıklamalarda bulunan Gürkan, “Biliyorsunuz Türkiye’nin ulusal birliğini, bütünlüğünü ve vatanını korumak adına teröre karşı Türkiye’nin dışında Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı ile ilgili uluslararası camia, başka bir ifade ile emperyalist devletler Türkiye’nin harekât kararından sonra Türkiye’nin aleyhine üst üste bugüne kadar emsali görülmemiş bir şekilde kendi parlamentolarında ya da kendi meclislerinde kararlar almaktalar” diye konuştu.

Bu kararlardan birinin de 1915 yılında Türkiye’nin bir bölgesinde gerçekleşen ve sözde Ermeni soykırımı ile ilgili alınan karar olduğunu belirten Gürkan, “Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi tarihi yazmaya kalkarak, burada Türklerin Ermenilere karşı bir sözde soykırım yaptığı iddialarını karar haline getirmiştir. Hepimizin yüzyıllardır, söylediği gibi tarih yazmak tarihçilerin işidir. Parlamentoların, siyasilerin görevi değildir. Kaldı ki Türkiye Cumhuriyet’i Ermeniler ile ilgili olan olaylarla ilgili olarak, bütün devlet arşivlerini her zaman açık tutmuş ve tarihçilerin her zaman gelip bunları inceleme önerisinde bulunmuş ve bu konuda her zaman açık davranmıştır” dedi.

Tarihi tabloyu gösterdi

Türk Milleti’nin herhangi bir millete karşı ne bugün ne de geçmişte bir soykırım girişimde bulunmadığını belirten Gürkan, “Yine Amerika Birleşik Devletleri Meclisi Barış Pınarı Harekâtı’nı gerekçe göstererek aynı 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda olduğu gibi Türkiye’ye karşı; Türkiye Cumhuriyet’ine karşı bir dizi yaptırımlar kararını da onaylamıştır. Bunların hepsinin Türkiye Cumhuriyet’inin bölünmez bütünlüğü ve birliği aleyhine davranışlar olduğunu biliyoruz. Bunun ardından Fransız Parlamentosu Sözde Ermeni Soykırımını bir kanun tasarısı haline getirerek kabul etmiştir. Bu hem devletimizi hem milletimiz tarafından kabul edilemez. Edirne Belediyesi 152 yıllık bir belediyedir. Geçmişte Osmanlı İmparatorluğuna 92 yıl başkentlik yapmış bir şehirdir Edirne. Belediye Meclisi Salonumuzda asılı olan bir tablo var. O tablo 1902 yılı belediye başkanı ve 12 belediye meclis üyesini resmeden bir tablodur. Amerika ve Fransa’da bu kararı alanları Edirne’ye bu tabloyu görmeye davet ediyorum. Bu tabloya baktıklarında 1902 yılında Edirne’de 12 belediye meclis üyesi bulunmaktadır. Bu 12 belediye meclisi üyesinin 6’sı Türk ve Müslüman’dır. Biri İtalyan, biri Bulgar, biri Romen, biri Yunan,  biri Ermeni ve biri de Yahudi’dir. 1902 yılında dünyanın hiçbir ülkesinde demokrasi kurumu yerleşmemişken Edirne Belediye Meclisi’nin 6’sının Türk ve Müslüman; 6’sının da o döneminde Edirne’de yaşayan yurttaşlardan oluşması Fransa ve Amerika’ya sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili iddialara yönelik verilecek en güzel cevap sanırım bu tablodur.   Bu vesile ile Türk Milleti’nin bölünmez bütünlüğü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı adına birazdan okuyacağımız öneriyi sizlerin oylarına takdim edeceğim” diyerek, 30 Ekim 2019 tarihinde TBMM’de dört partinin de ortak önergesi ile alınan kararın Edirne Belediye Meclis Kararı olarak da alınmasını istedi ve kararı belediye meclis üyelerine okudu. Başkan Gürkan’ın bu önergesi oy birliği ile kabul edildi.

Metinde neler var?

Tüm belediye meclis üyeleri tarafından kabul edilen önerge metni ise şöyle; “ABD Temsilciler Meclisi’nin ve Fransa Parlamentosu’nun bir kısım çevrelerin sözde Ermeni soykırım iddiaları bağlamında gündeme getirdiği tezleri sahiplenmesini, akıl ve vicdan sahibi üyelerin itirazına rağmen bir karara dönüştürmesini Edirne Belediye Meclisi olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz. Daha önceki yıllarda da benzeri girişimler olmuş, Temsilciler Meclisindeki oylamalara bu şekilde düşmanca yansımamıştı. Geçen süre içinde değişen, tarihin belgeleri değil, bugünün küçük çıkar hesaplarında boğulmuş utanç verici bir siyasi zihniyettir. Alınan karar açıkça, tarihi gerçeklerin karartılması girişimidir. Türkiye her zaman bu tür iddialar karşısında arşivlerin açılmasını savunmuş, görevin tarihçilerde olduğunu belirtmiş, siyaseti soysuzlaştıran girişimlerin anlamsızlığını, kin ve nefret doğurucu potansiyelini vurgulamıştır. Ne yazık ki Meclisler bu kararları ile aynı zamanda, ‘kölelik karşıtı, insan hakları bildirgeleri’ çizgisinde değil, aksine köleci, sömürgeci, çıkarcı, emperyal siyaset istikametindeki mirasa bir katkıda daha bulunmuştur. Türkiye’yi, her bir satırı ahlak, akıl ve tarihi bilgiler ışığında suç olan satırlarla yargılamayı cüret eden bu tavrın kaynağı hiç şüphesiz sadece kirli vicdan yüklüdür. Ayrıca Edirne Belediye Meclisi tarihi olaylarla ve iddialarla alakalı kararlar almanın parlamentoların işi olmadığına ilkesel olarak inanmaktadır. Öte yandan Türkiye ye yaptırım uygulanması tehdidiyle alınan Meclislerin bu kararlarını nezdimizdeki anlamı sadece şantaj girişimidir. Türkiye hiçbir zaman şantaja boyun eğmemiştir, bu kararları tek vücut olarak şiddetle reddettiğimizi ilgili siyasetin sahiplerine bildiririz. ABD ve Fransa ile Türkiye arasındaki uzun yıllara dayalı stratejik müttefikliğin, dostluğun, teröre karşı işbirliğinin kimi siyasetçiler eliyle sistematik bi şekilde tahrip ve yok edilme girişimlerine karşı Türkiye olarak artık bıçağın kemiğe dayandığını kuvvetle ifade ediyor, iki ülke arasındaki dostluğa katkı sunmak bir yana düşmanlığı körükleyecek bu türden kararları ucuz çıkar hesapları ile alan zihniyeti ve siyaseti şiddetle kınıyor yok hükmünde sayıyoruz.”

Asker selamı verdiler

Bu arada 15 gündem ve 1 gündem dışı maddenin karara bağlandığı meclisten toplantısından sonra söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Mehmet Çapoğlu’nun önerisiyle Barış Pınarı Harekatı’na destek vermek için belediye binası önünde Başkan Gürkan ve meclis üyeleri asker selamı verdi. 

 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 536 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.