Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
TKKB’de yeni dönem - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
TKKB’de yeni dönem 4.11.2019 - 10:47:15
Trakya Kent Konseyleri Birliği’nin olağan genel kurulu, Edirne Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Trakya’daki 19 kent konseyinin temsilcilerinin bir araya geldiği genel kurulda TKKB’nin yeni dönem başkanı ve yürütme kurulu seçildi. Tekirdağ Büyükşehir Kent Konseyi Başkanı Yücel Ayaz ve Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Ali Çakır’ın aday olduğu seçimleri 14 oy alan Ayaz kazanırken; Çakır, 12 oyda kaldı. Yürütme kuruluna ise Edirne, Uzunköprü, Keşan, Malkara, Şarköy, Lüleburgaz, Çorlu ve Saray Kent Konseyleri seçildi.TKKB’de yeni dönem

Trakya Kent Konseyleri Birliği’nin olağan genel kurulu, Edirne Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. TMMOB Edirne Makine Mühendisleri Odası konferans salonunda düzenlenen genel kurula Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Başkan Yardımcıları Selçuk Çakır ve Yaver Tetik, Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük ve yürütme kurulu üyeleri, Babaeski, Çatalca, Çerkezköy, Çorlu, Ergene, Gelibolu, Havsa, Kapaklı, Keşan, Kırklareli, Lüleburgaz, Malkara, Saray, Silivri, Süleymanpaşa, Şarköy, Tekirdağ ve Uzunköprü kent konseylerinin temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.

Kayıtların tamamlanmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan genel kurulda Edirne, Çorlu ve Keşan kent konseyi başkanlarından divan heyeti oluşturuldu. Genel kurulun açılış konuşmasını gerçekleştiren Ziya Gökerküçük, Trakya’nın doğasına, kentlerine ve insanlarına saldırılar olduğunu belirtirken; “Biz, bu hayâsız saldırılara karşı koymaya çalışan örgütlü insanlarız. Her yerde ve bir aradayız. Bu nedenle güçlüyüz, gücümüze güç katan örgütlerimize teşekkür ederiz. Bu toplantılar bize, yalnız olmadığımızı hatırlatıyor. Bu toplantılar sayesinde Trakya’nın her tarafında kentlere ve doğamıza yapılan saldırılara karşı bizler önderlik yapma gücünü elde ediyoruz. Ülkede tek el ve tek ses yönetimi her gün kendisini gösterirken, son seçimlerin ana vaatleri arasında birlikte yönetim, katılım, mahalle meclisleri, kooperatifleşme ve dayanışma gibi sözcükler öne çıkmıştır. Bir çelişki gibi görünse de bizim yıllardır taleplerimiz bunlardı. Toplum bunu istiyor. Bu talepleri hayata geçirmek elbette ki iktidarların işine gelmez. Onlar, doğru olan bu taleplerimizi dillendirerek oylarını toplar, sonra kendi anlayışlarına uygun kişileri görevlendirerek, ‘Yaptık’ derler. Biz, gerçek katılımcılığın hayata geçmesinde etkin olan insanlar olmalıyız” ifadelerine yer verdi.

Ekoloji, kent, katılım mücadelesi veren kişilerin mücadelesinin, siyasi partilerin arka bahçesi olmaması gerektiğini söyleyen Gökerküçük; “Doğamızı korumak yurttaşlık haklarımızı bilmekle, kentlerimizi korumak da kentlilerin kentli haklarını bilmesiyle sağlanacaktır. Bu bilincimiz de örgütlü olduğumuzda bizlere güç verecektir. Bu nedenle kent konseyleri yerellerde çok önemli işlevler yapabilecek konumdadır. Yeter ki amaçlarımızı iyi saptayalım ve evrensel örnekleri irdeleyerek birlikte doğru kararlar alalım. Bugün tekleşmeye giden ülke ve dünyamızda kenti yöneten yerel idarelerin de merkeze bağlanmak istediğini biliyoruz. Tek el ve tek ses olmak isteyen iktidar hevesine karşı kentlilerin susturulmak istendiğini de biliyoruz. Bu durumda yerel idarelerin demokratikleşmesine kent konseyleri olarak katkı sunabilir ve sunmalıyız” dedi.

“Demokrasinin özü katılımdır”

Tekçi bir demokrasinin olamayacağını söyleyen Gökerküçük; “Geçen hafta kutladığımız Cumhuriyet, demokrasi olmazsa halkın padişahını seçtiği idare biçimine dönüşür. Demokrasinin de özü katılımdır. Katılım ise bizlerin haklarımızı bilmesiyle olacaktır. İktidarlar yerel yönetimler hakkında yeni düzenlemeler düşünüyor. Bugünkü ortamda bu düşüncenin hayırlı sonuç vermeyeceğini bilmeliyiz. Bu nedenle kazanılmış haklarımızı korurken, örgütlü olarak daha demokratik haklarımızı da almanın mücadelesini vermeliyiz. İktidar, yerel yönetimleri daha da kıskaca almayı hedeflerken bunun içinde kent konseyleri de vardır, unutmayalım. Karanlık baki değildir ve toplum beka sorununu örgütlerle aşabilecektir. Bizler, yerellerden başlayarak demokratik yaşamı güçlendirmeliyiz. Biliyoruz ki krallar hep çıplaktır ve onu söylemek de bizim görevimizdir" sözlerine yer verdi.

“Demokrasi ve çevre mücadelesi bitmeyecek”

Gökerküçük’ün konuşmasının ardından genel kurulda bir konuşma da Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan, konuşmasında demokrasi, çevre, ekoloji ve insan hakları mücadelelerinin, insanlık tarihi kadar eski mücadeleler olduğunu belirtirken; “Bizden önce çok insanlar vardı, bizden sonra da çok insan olacak. Çünkü insanın olduğu yerde demokrasi mücadelesi bitmeyecek. Kapitalizm ve emperyalizmin olduğu yerde de doğa, çevre ve ekoloji mücadelesi bitmeyecek. Kuşkusuz burada ne kadar örgütlü davranılabiliyor en temel kriterlerden, geleceği sunacağımız en önemli çıktılardan birisi bu olacak. Bu bağlamda Trakya Platformu’nu yürekten kutluyorum. Çok uzun yıllardır hiçbir karşılık beklemeden, çok özel bir şekilde, bunu neredeyse yaşamının merkezine koyarak mücadele veriyorlar ve bu mücadeleler sonucunda da önemli kazanımlar elde edildi. İnanıyorum ki bundan sonraki süreçlerde de mutlak surette kent ve çevre adına önemli kazanımlar elde etmeye devam edecek” dedi.

“Kenti yönetmek kolay değil”

Kentlerin, kentlilerin ortak alanları olduğunu belirten Gürkan; “Kentteki diğer canlıların da ortak yaşam alanlarıdır. Bir kenti yönetmek kolay bir iş değil çünkü çok sayıda paydaşınız var ve siz öyle bir kent düzenlemesi yaşama geçirmeli, öyle bir kent yönetimi sergilemelisiniz ki her noktadaki paydaşlar bundan maksimum derecede memnun olmalı. Bu kolay bir iş değil. Bunun için kent yönetimlerine zamanında yapılan doğru eleştirilerin, doğru önermelerin, yeni vizyonların sunulması emin olun ki kentteki tüm bakış açılarının elde edebileceği optimum çıktılar elde edilmesini sağlayacaktır. Bu süreci çok önemsiyorum” ifadelerine yer verdi.

“Mahalle meclisleri kurulma aşamasında”

Gürkan, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde, demokratik örgütlerin dayatmaları sonucunda ‘Birlikte Yönetelim’ mottosunun öne çıktığını söylerken; “Kuşkusuz kendiliğinden çıkmadı. Uzun süre mücadelenin sonucunda ortaya çıkan bir anlayıştır. Kimisi bunu oy toplamak için kullandı, kimisi gerçekten samimi olarak söyledi, kimisi de söyleyip ne yapacağına ileride karar vereceğini düşündü. Edirne’ye baktığınızda bu noktada son yerel seçimlerden önceki en önemli vaatlerimizden birisi mahalle meclisleriydi. Mahalle meclislerinin kurulma aşaması belediye, muhtarlar ve kent konseyinin başını çektiği oluşumlarla yavaş yavaş örgütleniyor. Bunlar kolay süreçler değil. Çok aceleye getirilmemesi gereken süreçler olduğunu da düşünüyorum. Demokrasi mücadelesi uzun bir mücadeledir. İktidar bütün yönetim sistemlerinde var. Demokrasiyi demokrasi yapan iktidarın olması değil, muhalefetin olması. Doğru, örgütlü bir muhalefet aslında iktidarlar içinde en yararlı örgütlü yapılardan biridir. Kent konseylerinin çoklu yapısı, kent bileşenlerinden oluşan farklı yapıları kentteki yönetişimi de kolaylaştırmaya doğru adım atmalı, kent yönetimini de buraya doğru sürüklemeli. Eğer bunu yapabilirsek ki birçok yerde yapılabildiğini biliyorum, emin olun o özlediğimiz, gerçek anlamdaki çoğulcu demokrasiyi kendi kentlerimizde de kurmuş ve yaşatmış olacağız” dedi.

TKKB başkanı seçildi

Gürkan’ın konuşmasının ardından genel kurul Trakya’daki çevre, sağlık, gıda soruları ve çeşitli örgütlenme teorileri ile ilgili sunumlarla devam ederken; genel kurulun sonuç bildirisi oluşturuldu. Genel kurulun sonunda seçimler gerçekleştirildi. Trakya Kent Konseyleri Birliği Başkanlığı’na Tekirdağ Büyükşehir Kent Konseyi Başkanı Yücel Ayaz ve Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Ali Çakır aday olurken; seçimlerin sonucunda 14 oy almayı başaran Yücel Ayaz, TKKB’nin yeni dönem başkanı oldu. Çakır ise 12 oyda kaldı. Ayaz’ın yürütme kurulu ise Edirne, Uzunköprü, Keşan, Malkara, Şarköy, Lüleburgaz, Çorlu ve Saray Kent Konseylerinden oluştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 761 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor 4.6.2020
Mavi yumurtaya ilgi büyük Mavi yumurtaya ilgi büyük 4.6.2020
Saros bizim geleceğimiz Saros bizim geleceğimiz 4.6.2020
Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi 4.6.2020
65 yaş üstü özgürlük istedi 65 yaş üstü özgürlük istedi 4.6.2020
Gazi İlkokulu yıkılacak Gazi İlkokulu yıkılacak 4.6.2020
AK Parti’den beldelere çıkarma AK Parti’den beldelere çıkarma 4.6.2020
Kent Ormanı faaliyette Kent Ormanı faaliyette 4.6.2020
Esnafın yerel yönetimden beklentisi var Esnafın yerel yönetimden beklentisi var 4.6.2020
Vakıf kiracıları için soru önergesi Vakıf kiracıları için soru önergesi 3.6.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu rapor çok can yakar
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Turuncu Yelekliler Meydanlarda
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.