Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tarihi belge gibi fotoğraf - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tarihi belge gibi fotoğraf 4.11.2019 - 10:35:14
Doğal, coğrafi ve kültürel değerleri tanıma amacıyla fotoğraf çekerek çok sayıda sergi ve sunum gerçekleştiren fotoğraf sanatçı Ali Çıtak, Trakya Kent Konseyleri Birliği’nin genel kurulu öncesi “Trakya’nın Yaban Hayatına Dokunma” adlı sergisini açtı. Sergide Trakya yaban hayatında yaşamlarını sürdüren çok sayıda canlıya yer verilirken; bölgede ‘Hasancık’ adı da verilen Ağaç Yediuyur’unun fotoğrafı ilgi çekti. Çıtak, fotoğrafın, internetteki fotoğraf paylaşım sitelerinde bir ilk olarak değerlendirildiğini açıkladı.Tarihi belge gibi fotoğraf

Coğrafya ve kültürleri tanıma amacıyla Asya ve Avrupa kıtalarında geziler düzenleyen ve 1960’lı yıllardan bugüne sayısız fotoğraf çekerek 22 kişisel fotoğraf sergisi ve binlerce sunum gerçekleştiren sanatçı Ali Çıtak, Trakya Kent Konseyleri Birliği’nin genel kurulu öncesi “Trakya’nın Yaban Hayatına Dokunma” adını verdiği fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Edirne Makine Mühendisleri Odası salonundaki sergiye Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Trakya’daki il ve ilçelerin kent konseyi temsilcileri katılırken; Trakya’nın yaban hayatında hayatlarını sürdüren canlıların fotoğrafları sergilendi. Serginin açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren Belediye Başkanı Gürkan; “Bugün Trakya Kent Konseyleri Birliği’nin Genel Kurulu ile beraber değerli fotoğraf sanatçısı Ali Çıtak’ın Trakya doğası ile ilgili bir sergisinin açılışını yapıyoruz. Sergiyi açıp dolaşacağız ve daha sonra genel kurulu başlatacağız. Katılan herkese hoş geldiniz diyorum” ifadelerine yer verdi.

Gürkan’ın konuşmasının ardından sergi açılış töreninde bir konuşma da fotoğraf sanatçısı Ali Çıtak yaptı. Çıtak, konuşmasında Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’e teşekkür ederken; “Bu serginin hazırlanmasına İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün fotoğrafları bastırarak katkı verdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Büyükçekmece Çevre Derneği’ne de çok teşekkür ediyorum. Bu fotoğraflar onlar tarafından bastırıldı ve ben de Trakyalılar ile paylaşıyorum. Serginin adı; Trakya’nın Yaban Hayatına Dokunma’dır. Tüm fotoğraflar yaban hayatında çekilmiştir ve hiçbiri evcil hayvanlardan oluşmamaktadır. Katıldığınız için çok teşekkür ediyorum” dedi.

“İlk kabul edildi”

Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleştirilirken; Çıtak, tüm katılımcılara fotoğraflarının sunumunu yaptı. Sergide özellikle Çıtak’ın ilk kez Uzunköprü’de fotoğrafladığı Ağaç Yediuyur’u katılımcılardan ilgi gördü. Çıtak, Ağaç Yediuyur’unun Trakya’da yaban hayatında görülen bir canlı olmasına rağmen hiç fotoğrafının bulunmadığını belirtirken; “Trakya’da Ağaç Yediuyur’una aynı zamanda ‘Hasancık’ adı da veriliyor. İnternet sitelerinde yayınlanan ilk fotoğraf benim çektiğim fotoğraftı. Fotoğrafı Uzunköprü’de çekmiştim. Ağaç Yediuyurları, nesli tükenmekte olan canlılardır. Boyutları da çok küçüktür ve kuyrukları kendilerinden büyüktür. Fotoğrafı paylaştıktan sonra internet sitelerinde bu türü ilk defa benim fotoğrafladığımı söylediler. Belki başta biri de fotoğraflamıştır ama sergideki bu fotoğraf ilk kabul edildi” sözlerine yer verdi. Sergi, gün boyunca Edirne Makine Mühendisleri Odası salonunda sergilendi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 190 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çakırlar tren seferlerini sordu Çakırlar tren seferlerini sordu 20.11.2019
Edirne’de öğretmenlere kutlama yok Edirne’de öğretmenlere kutlama yok 20.11.2019
Erdoğan’a eğitimde şiddet mektubu Erdoğan’a eğitimde şiddet mektubu 20.11.2019
Edirne’de korkutan yangın Edirne’de korkutan yangın 20.11.2019
Sınırsız ticaret forumu Sınırsız ticaret forumu 20.11.2019
Umurbey’de liste delindi Umurbey’de liste delindi 20.11.2019
Dört okeyci, iki yancı Dört okeyci, iki yancı 20.11.2019
Ara tatilde trafik dersi Ara tatilde trafik dersi 19.11.2019
Konut satışında 43’ncü sıradayız Konut satışında 43’ncü sıradayız 19.11.2019
CHP’de seçime devam CHP’de seçime devam 19.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 106
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 269 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu kiralarla esnaf batırırsınız
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.