Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Genel kurulda bayrak krizi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Genel kurulda bayrak krizi 4.11.2019 - 10:02:24
CKD Edirne Şubesi’nin 4’üncü olağan genel kurulu gerçekleştirildi. Mevcut şube başkanı Mine Hepgüllü ve yönetiminin 4’üncü kez seçildiği genel kurulda, kürsüde bulunan bayrak, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın uyarısı ile kaldırıldı. Gürkan bayrağın, Türk Bayrağı Kanununa uygun olmadığına dikkat çekerken; “Bu salondaki hiç kimsenin, hiçbir niyetinden şüphemiz olamaz ama şöyle bir şey vardır; İstiklal marşı, Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk hiçbir zaman böyle kullanılmaz” dedi.Genel kurulda bayrak krizi

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Edirne Şubesi, 4’üncü olağan kongresini gerçekleştirdi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Trakya Şubesi salonunda düzenlenen kongreye Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CKD Genel Başkan Yardımcısı Pınar Gül, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Edirne İl Kadın Kolları Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi Çiğdem Gegeoğlu, CHP Edirne İl Gençlik Kolları Başkanı Korcan Tuna, CHP Edirne Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Trakya Bölge Sorumlusu Melek Esmer, Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Faruk Çiftçi, ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Edirne Şubesi Başkanı Mustafa Aytekin, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Edirne Şubesi Başkanı Aydın Bildiş, Edirne Tüketiciler Derneği Başkanı Murat Kocabaş, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (Tüm-Yerel-Sen) Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez ve dernek mevcut yönetimi ve üyeleri katıldılar.

CKD Genel Başkan Yardımcısı Pınar Gül, Necibe Yıldız ve Nuran Dilgöz’ün divan kuruluna seçimi ile başlayan genel kurulda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Genel kurul gündeminin oy birliğiyle onaylanmasının ardından konuşma yapan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Edirne İl Örgütü ve Edirne Belediyesi’nin, CKD Edirne Şubesi’ne yeni bir dernek binası kazandırılması için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

Pekcanlı’nın konuşmasının ardından genel kurulda bir konuşma da ADD Trakya Bölge Sorumlusu Melek Esmer yaptı. Esmer, Cumhuriyet’in kadın ile başlayan bir mücadele olduğu ve kadın ile devam ettiğini ifade etti. Toplumu ayakta tutanın kadınlar olduğunu belirten Esmer, Cumhuriyet meşalesinin kadınlar var oldukça yanmaya devam edeceğini söyledi. Esmer’in konuşmasının ardından genel kurulda CHP Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu yaptı. Gegeoğlu, kadın olarak mücadele etmenin zorluğuna dikkat çekerek; kadınların mücadelelerini artırarak sahada olması gerektiğini söyledi. Gegeoğlu, Cumhuriyet’in kadın devrimi olduğunu ifade etti.

İmamoğlu eleştirilerine cevap verdi

Gegeoğlu’nun konuşmasının ardından genel kurulda bir konuşma da CKD Genel Başkan Yardımcısı Pınar Gül yaptı. Gül, konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu’nun, Cumhuriyet Bayramı etkinliğinde giydiği kıyafet nedeniyle sosyal medyada yer alan tartışmalarla ilgili açıklamalarda bulunurken; “Ulusal egemenliğe, tam bağımsızlığa ve Cumhuriyet devrimlerine gönül vermiş insanlara Cumhuriyet insanı, bunun dişisine de Cumhuriyet kadını denir. Bizi Cumhuriyet kadını yapan ya da yapmayan kılık kıyafetimiz, davranış biçimimiz değildir. Bizleri Cumhuriyet kadını yapan bu ülkenin bağımsızlığına verdiğimiz gönül, ulusal egemenliğine duyduğumuz inanç ve Cumhuriyet devrimlerini yaşatmaya dönük azmimizdir. Son zamanlarda belki de Cumhuriyet kadını olan arkadaşlarımızda şöyle bir kibir olduğunu düşünüyorum; ‘Bu topraklara sanki bu halktan adam olmaz duygusu yerleşti. Biz, ülkemizde yaşayan 80 milyonun hepsine kucak açan, hepsiyle bütünleşen ve Cumhuriyet değerlerini her biriyle paylaşan insanlar olalım. Halkımıza hizmet etmek, Cumhuriyet’in esas felsefesidir. Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir. Bu halkın her zaman yanı başında ve içinde olmayı sürdürmek durumundayız. Bize düşen görev, insanları başıyla, saçıyla, kıyafetiyle değil; samimiyetle kucaklamak ve Cumhuriyet değerlerini ölümsüz kılmaktır. Bizim kapımız açık. Kapımız bir tek bölücülüğe açık değil” dedi.

Hepgüllü 4’üncü kez aday

Gül’ün konuşmasının ardından genel kurulda CKD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mine Hepgüllü konuştu. Hepgüllü, 4’üncü genel kurulun düzenlendiğini belirtirken; son 3 yılda ses getiren çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Hepgüllü, konuşmasında genel kuruldaki seçimlerde yönetim olarak yeniden adaylığını açıkladı. Hepgüllü’nün adaylık konuşmasının ardından genel kurulda yönetim kurulu faaliyet raporu, mali rapor ve denetim raporu okunarak oy birliğiyle ibra edildi. Tahmini bütçenin görüşülerek onaylanmasının ardından genel kurulda bir konuşma da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı.

Kürsüdeki bayrağı kaldırdı

Gürkan, konuşmasından önce genel kurul kürsüsünde bulunan ve üzerinde İstiklal Marşı, Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bulunduğu bayrağı kaldırdı. Gürkan, Türk bayrağı kanununa dikkat çekerek; “Bu salondaki hiç kimsenin, hiçbir niyetinden şüphemiz olamaz ama şöyle bir şey vardır; İstiklal marşı, Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk hiçbir zaman böyle kullanılmaz. Ben bunu kaldırarak sözlerime başlıyorum” ifadelerine yer verdi.

“Türk kadınının eseridir”

Gürkan, bayrağın kaldırılmasının ardından yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet devrimlerinin bir kadın devrimi olduğunu belirtirken; “Ulusal Kurtuluş Savaşı’ndaki mücadeleye bakarsanız; başında Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Paşa, Kazım Karabekir, generaller, subaylar, Mehmetçikler vardır ama bütün savaş tarihçileri şunu söyler; lojistiği olmayan hiçbir savaşı kazanamazsınız. O yüzden o günlerde her tarafı işgale uğramış bir yurtta ulusal Kurtuluş Savaşı’nın lojistiğini sağlayan, mermisini ve çarığını yapan, kağnılarla cepheye taşıyan Türk kadınıdır. Ulusal Kurtuluş Savaşı da, Cumhuriyet devrimleri de Türk kadınının eseri ve desteklemesiyle olabilmiştir. CKD’ye en derin saygılarımı sunuyorum” dedi.

Yeni yönetim seçildi

Gürkan’ın konuşmasının ardından CKD Edirne Şubesi yeni yönetimi ve organlarının seçimi gerçekleştirildi. Seçimin sonucunda Yönetim Kurulu Asil üyeliklerine Mine Hepgüllü, Tülin Kutlu, Ezel Bilgi, Özden Erol, Gülşen Kırça, Ayşe Nilgün Altuğ ve Gülnihal Özdemir; Denetleme Kurulu Asil Üyeliklerine Fatma Çalışkan, Nazira Genç ve Özlem Uçar; Genel Merkez Kongre Delegeliklerine ise Çiğdem Gegeoğlu, Melahat Şener ve Fatma Ger seçildiler.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 961 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.