Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Eğitim Sen’den Ankara çağrısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Eğitim Sen’den Ankara çağrısı 31.10.2019 - 10:59:55
Edirne’de bir dizi temaslarda bulunan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, eğitim camiasını ve velileri 23 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilecek “Haklarımız, Geleceğimiz ve Öğrencilerimizin Eğitim Hakkı İçin Ankara’dayız” etkinliğine davet etti.Eğitim Sen’den Ankara çağrısı

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, 23 Kasım’da gerçekleştirilecek “Haklarımız, Geleceğimiz ve Öğrencilerimizin Eğitim Hakkı İçin Ankara’dayız” adlı etkinliğe öğretmenler, memurlar, hizmetliler, akademisyenler, idari ve teknik personeller ile velilere çağrıda bulunarak etkinliğe davet etti. Edirne’de okulları ziyaret eden Aydoğan, Eğitim Sen Edirne Şubesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Eğitimde yaşanan sorunları anlatan Aydoğan, "Cumhuriyet tarihi görülmedik şekilde eğitim ve bilim emekçilerimizin öğrencilerimizin sorunlarının arttığı günlerden geçiyoruz. Eşit, laik ve demokratik bir Cumhuriyet'i kazanma mücadelemize çağrımızı da yinelemek istiyoruz. Çağrımız; hem memlekete dair hayallerimiz, hem eğitim ve bilim emekçilerinin hakları, öğrencilerimizin eğitim hakkı için birlikte ses çıkarmanın çağrısıdır. Merkez Yürütme Kurulundan arkadaşlarımız memleketin her yerinde geziyorlar. Geleceğimize bugünümüze dair hayalleri, umudu olan ve öğrencilerimizin eğitim hakkı ve ülkemizin eğitim anlamındaki tüm umutlarını hayata geçirmek için herkesi birlikte ses olmaya, 23 Kasım'da Ankara'ya çağırıyoruz. Eğitim ve bilim emekçileri çok ciddi ekonomik kayıplarla karşı karşıyalar. Bir gece de çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile güvencesiz çalışma temel sorunumuz haline getirildi” dedi.

Öğretmenlerin sorunları büyüyor

Öğretmenlerin yaşadığı sorunların büyüdüğünü öne süren Aydoğan, “Mazerete dayalı tayin ve tüm hakları elinden alınmış durumda. 700 bini aşkın ataması yapılmayan öğretmen arkadaşlarımızın sorunları sürüyor. 17 yıl boyunca 20 bine yakın köy okulunun kapatıldığı, 100 binlerce öğrencimizin taşımalı eğitime mahkum edildiği, 1,5 milyonu aşkın öğrencimizin örgün eğitimin dışına çıktığı bir gerçekliği yaşadığımız bugünlerde bütçe yetersizliği nedeniyle ataması yapılmayan arkadaşlarımızın beklentileri karşılanmıyor. Hukuk adalet talebini haykırmayı sürdüreceğiz. Öğrencilerimiz açısından tablo daha da karanlık şekilde ilerliyor. Özetle tüm memleketin çocuklarına diyor ki bizi yönetenler 'Paran varsa o da yetmez paran kadar eğitim'. 23 Kasım'da öğrencilerimizin kamusal parasız ve nitelikli eğitim hakkı için de ses olacağız. Protokollerle kuşatılmış haliyle de laik ve bilimsel eğitimi kaybettik. Zorunlu imam hatipleştirme uygulamalarıyla ve tüm hayata dair eğitime dair bu kuşatmanın yaşandığı noktada biz kamusal eğitimi de öğrencilerimiz açısından laik ve bilimsel eğitimi de kaybetmiş durumdayız. Bu sene 4+4'ün 8'inci yılı. Bu sene LGS'ye girecek öğrenci sayısı yüzde 50 arttı. 500 bini aşkın öğrencimizin eğer Aralık'ta bütçe görüşmelerinde okul yapımına bütçe ayrılmazsa, her öğrencinin istediği okulda eğitim görme hakkıdır temel talebimiz referans alınarak tercih edilmeyen okul türleri akademik liselere dönüştürülemezse yüz binlerce öğrencimiz ya örgün eğitim dışına çıkacak ya da istemediği okul türlerine gitme zorunda bırakılacak.Hem eğitim ve bilim emekçileri hem öğrencilerimiz açısından çok karanlık tablo var. Aynı zamanda bu ülkenin kadrolu, sözleşmeli, ücretli, ataması yapılmayan, hizmetli, teknik, idari personelleri, bilim insanları, velileri, öğrencileri, eğitime ve ülkemize dair gelecek umudu taşıyan milyonlarız. 23 Kasım'da Ankara'ya geleceğimize dair umudu olan, çocuklarımızın, öğrencilerimizin hayallerine ses nefes olmak noktasında mücadele eden herkesi çağırıyoruz. Biz inanıyoruz ki birlikte ses olduğumuzda birbirimizin elinden tuttuğumuzda biz tekrar başarabiliriz. Eğitim ve bilim emekçilerinin haklarını, öğrencilerimiz için kamusal laik, bilimsel eğitimi tekrar kazanabiliriz. Bu davet bu çağrı bizim. Bu topraklarda güçlü bir mücadeleyi hayata geçirdiğimizde hep kazandık. Milyonu aşan bir gücüz. Tekrar birlikte başarabiliriz. 23 Kasım'da Ankara'dayız” ifadelerini kullandı.  

İmza kampanyası başlattılar

Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına ise, yaşadıkları sorunlar için imza kampanyası başlattıklarını ifade ederek, “Tüm sivil toplum kuruluşlarını da geleceğimize dair bu mücadelede yanımızda olmaya davet ediyoruz. Onların da katılacağına inanıyoruz. Bundan sonra bir dizi mücadele çizgimiz programımız var. Bir tanesi imza kampanyası ve şu anda işyerlerimizde tüm eğitim çalışanlarını imzalarıyla destek olmaya davet ediyoruz. Ayrıca bir anket çalışmamız var ve biz hedeflerimizi mücadele çizgimizi üyelerimiz ve kamu emekçilerinin görüşleri ve düşünceleri doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Bu ankete de desteklerini sunarlarsa bu anket sayesinde bu birlikteliği ve kazanımı arttıracağımız düşüncesindeyiz” dedi. Kaynak: Ercan BİTTİ 529 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Midibüsle panelvan çarpıştı Midibüsle panelvan çarpıştı 14.7.2020
Yılın ilk arabalı treni Kapıkule'de Yılın ilk arabalı treni Kapıkule'de 13.7.2020
İBA’dan 15 Temmuz mesajı İBA’dan 15 Temmuz mesajı 13.7.2020
Halisdemir’in adı parkta yaşayacak Halisdemir’in adı parkta yaşayacak 13.7.2020
Kamu personeline liderlik eğitimi Kamu personeline liderlik eğitimi 13.7.2020
Haluk Levent’ten BOTAŞ’a Saros çağrısı Haluk Levent’ten BOTAŞ’a Saros çağrısı 13.7.2020
Demir’den Beyazıt Camii uyarısı Demir’den Beyazıt Camii uyarısı 13.7.2020
Bakana Edirnespor forması Bakana Edirnespor forması 13.7.2020
Ayçiçeği Festivali’ne ilk adım Ayçiçeği Festivali’ne ilk adım 12.7.2020
Saadet’te Ayasofya sevinci Saadet’te Ayasofya sevinci 11.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Böyle dost olur mu?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Ciğerlerimiz Yanıyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Midibüsle panelvan çarpıştı
Midibüsle panelvan çarpıştı
Edirne'de işçileri taşıyan servis midibüsü ile panelvan..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.