Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gürkan’dan terör çıkışı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gürkan’dan terör çıkışı 31.10.2019 - 10:57:21
Edirne Belediye Başkanlığı tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Cumhuriyet yürüyüşüne binlerce Edirneli katıldı. Coşkunun tavan yaptığı yürüyüşte Cumhuriyet’in 96’ncı yaşı Türk bayrakları ve Mustafa Kemal Atatürk posterleriyle kutlanırken; yürüyüşün ardından Belediye Başkanı Recep Gürkan konuşma yaptı. Gürkan, konuşmasında terör örgütlerine değinirken; “Bugün bizi çeşitli nedenlerle ve söylemlerle bölmeye çalışanlar var. Güneydoğu’muzdan terör örgütünü kışkırtarak ülkemizi zafiyete düşürmek isteyenler var” dedi.Gürkan’dan terör çıkışı

Edirne Belediye Başkanlığı, her yıl olduğu gibi bu yılda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Yürüyüşü düzenledi. Cumhuriyet’in kuruluşunun 96’ncı yıl dönümü nedeniyle düzenlenen yürüyüş, Şükrüpaşa İlkokulu önünden başlarken; Atatürk Anıtı’nda düzenlenen tören ile sona erdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Nedim İşcan, Enez Belediye Başkanı Günenç, Meriç Belediye Başkanı Erol Dübek, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Demokrat Parti Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşların katıldığı yürüyüş, dev Türk bayrağı, Atatürk portresi ve pankartlar eşliğinde gerçekleştirildi.

Edirne Belediye Bandosu’nun çaldığı marşlarla Şükrüpaşa İlkokulu önünden yürüyüşe başlayan binlerce kişi, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ ve ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ sloganları, Türk bayrakları ve meşalelerle görsel bir şölen sundular. Bazı Edirneliler de yürüyüşe evlerinin balkonlarına çıkarak alkışlarla destek verdiler. Yürüyüş kortejinin Selimiye Camii meydanında bulunan belediye dükkânlarına gelmesiyle de meşaleler yakılarak gece aydınlatılırken; kortej Atatürk Anıtı’na yürüdü.

Atatürk Anıtı’nda tören

Yoğun katılımın olduğu yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı’ndaki tören, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı.

Necatiye köyüden Türkiye’ye

Gürkan, konuşmasında Cumhuriyet’in 96’ncı yaşını kutlarken; “Neredeyse dünya üzerinde görülmemiş bir emperyalist işgalle karşı karşıya kalan, dağıtılan Osmanlı İmparatorluğu adeta Anadolu’nun ortalarına sıkıştırılmış, bir avuç toprak parçasına mahkûm edilmişti. 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi ile yurdumuzun dört bir yanı işgale hazır hale getirilmiştir. Mondros’tan sadece 3 gün sonra 1 Kasım 1918’de Edirneli 4 yiğit adam, Havsa’nın Necatiye köyünde bir samanlıkta toplandılar. Dediler ki; ‘İşgal ve manda kabul edilemez’. Emperyalistlerin işgaline karşı Türkiye’nin, Türk milletinin ilk direniş örgütü olan Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurdular. Ardından 5 ay sonra Mustafa Kemal, arkadaşlarıyla beraber Samsun’a çıktıktan bir müddet sonra Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurdu. Ama vatan bir bütündü, parçalanamazdı. O yüzden Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerini birleştirdi ve ismine de Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti dedi. Hazırlıklar yapıldı, Kurtuluş Savaşı’ndan başlamasından önce bu cemiyet, Kuva-yi Milliye oldu. Kuva-yi Milliye, sel oldu, deprem oldu, çığ oldu, çağlayan oldu emperyalistleri Türkiye topraklarından atarak Türkiye Cumhuriyeti oldu” ifadelerine yer verdi.

“Ülkemizi zafiyete düşürmek isteyenler var”

Gürkan, konuşmasında ülkelerin zaman içinde sıkıntılı günleri olabileceğini söylerken; “Ama bir millet, tıpkı Kurtuluş Savaşı’ndaki gibi, tıpkı teröre karşı verdiğimiz mücadeledeki gibi, tıpkı 15 Temmuz’daki gibi kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla bir ve beraber olursa o milleti hiçbir şey ve hiç kimse yıkamaz. Tıpkı büyük Türk milleti gibi. Atatürk diyor ki; ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran halka, Türk milleti denir’. Burada bir etnik köken, inanç yok. Bu Cumhuriyet’i kim kurmuşsa o, Türk milletinin eşit ve onurlu bir bireyidir. Bugün bizi çeşitli nedenlerle ve söylemlerle bölmeye çalışanlar var. Güneydoğu’muzdan terör örgütünü kışkırtarak ülkemizi zafiyete düşürmek isteyenler var. Cumhuriyet’i kuran ve 96 yaşına getiren bu millet, hiçbir terör örgütüne, hiçbir çapulcuya, emperyalizmin hain emellerine boyun eğmemiştir; bundan sonra da dünya var oldukça asla ve asla boyun eğmeyecektir” dedi. Gürkan, konuşmasını “Ne mutlu Türk’üm diyene” diyerek tamamlarken; konuşmanın ardından tören sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 536 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.