Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bilinç Yüklü Metinler - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Recep Duymaz
Recep Duymaz Recep Duymaz
rduymaz@gmail.com
Bilinç Yüklü Metinler 25.10.2019 - 09:54:15
Bu yazıyı dört hafta sona yazmayı planlamıştım. Bundan önce yazacağım üç yazının konusunu, başlığını ve palanını kafamda hazırlamıştım. Her yazı sırasını bekliyordu.Fakat 18 Ekim 2019  Cuma günü öğle saatlerinde aldığım bir haber, hem kafamı, hem planımı altüst etti. Daha da önemlisi, beni bulunduğum mekândan alıp hem zaman, hem mekân bakımından çok uzaklara götürdü… İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ndeki öğrencilik yıllarımızda Milli Türk Talebe Birliği’nin Cağaloğlu’ndaki binasında Kitap Kulübü vardı. Kulübün sadık üyelerinden biriydim. Nuri Pakdil’in Ankara’da çıkardığı Edebiyat Dergisi İstanbul’da sadece oraya geliyordu. Sedat Yenigün, Mustafa Miyasoğlu, Bekir Oğuzbaşaran, Abdullah Uçman ve edebiyata meraklı daha başka arkadaşlar aylık Edebiyat Dergisi’nin oraya gelişini dört gözle bekliyor ve gelince de adeta kapışıyorduk…

“Edebiyat Dergisi, bugüne özgü bir bilinci temsil ediyordu, bugünün bilinci üzerinde yoğunlaşıyordu, bugünün gereklerine yanıt verebilecek bir içerik üretiyordu; bugüne karşı, bugün için zorunlu olan sorumlulukları taşıyordu.”

Aldığım haber, Ankara’da yaşayan Nuri Pakdil’in ölüm haberiydi. O gün ve onu takip eden günlerim Nuri Pakdil’i, Edebiyat Dergisi’ ni ve dergi üzerinde arkadaşlarımla bitmek tükenmek bilmeyen konuşma, hatta tartışmaları hatırlamak ve gözlerimin önünde canlandırmakla geçti. Benim gözümde Nuri Pakdil, iki düşünceyi temsil ediyordu. Yazılarında ve kitaplarında anlattıklarını şu iki noktada toplamak mümkündü: 1) Çağ içindeki Müslümanların ödevini göstermek, 2) Çağ içindeki Müslümanları bilinç sahibi yapmak. 

Şimdilik ikincisi üzerinde kısaca durmak istiyorum.

Nuri Pakdil, Edebiyat Dergisi’ndeki yazıları ile bazı kitaplarında çağımız Müslümanlarına bilinç kazandırmak istiyordu. Ama bu, o kadar kolay olmuyordu. Bunun önemli sebeplerinden biri, dilimizdeki “bilinç” kelimesinin, “bilmek” kökünden gelmesidir. Bu sebeple bazıları “bilmek” ile “bilinç” kelimelerinin anlamlarını, çoğu zaman, karıştırır, en azından aralarındaki farkı gözden kaçırır. Onlar “bilinc”in de “bilmek” gibi bir anlama geldiğini sanır. Oysa “bilinç” , bilmenin yanında bambaşka bir anlam inceliğine ve derinliğine sahiptir. 

Arapça ve İngilizce’de bilmek ile bilinç kelimelerinin anlamlarını ayrı ayrı anlatan kelimeler vardır. Bunlar Arapça’da “ilm”in yanında “şuur”, İngilizce’de “to know”un yanında “the conscious” kelimeleridir.  Bu sebeple bu dillerde “bilmek” ile “bilinç” kelimelerinin anlam ayrılıklarını algılamak ve algılatmak daha kolaydır. Ayrı kelimeler oldukları için en azından içerdikleri anlamların da ayrı olacağı daha başından bellidir. Bununla beraber bu kelimelerin bulunduğu dillerde herkesin “bilinç”le donanımlı olduğunu söylemek mümkün değildir. “Biliç”le donanımlı olmak, aldığı eğitim ve okuduğu kitapların yanında biraz da kişinin iradesiyle ilgili psikolojik bir kazanımdır.

“Bilinç”, kişinin konumunu, ülkesinin menfaatlerini, çevresindeki nesne ve olayların niçin var olduklarını, nereye yöneldiklerini ve gittiklerini, anlama ve algılama çabasıdır. “Bilinc” i bir milletin gençlerine orta ve yükseköğretim kurumları verir, vermelidir. Bunun yanında o ülkenin bilim, sanat ve sorumluluk duygusuna sahip siyasetçileri de yazdıkları eserleriyle bu göreve katılırlar. “Bilinç” yüklü bir metin, okuyucuyu önce sarsar, sendeletir, sonra konumuna ve yönüne bir açıklık getirir. Düşündüklerimi bir örnekle açılamak istiyorum. Hilmi Ziya Ülken’in bitmek tükenmek bilmeyen kuru bilgilerle dolu eserlerinde, kanaatime göre, “bilinç” yoktur; Cemil Meriç’in ise iki sayfalık bir yazısında bile bir “bilinç” vardır.

Bütün bunları Nuri Pakdil’in Biat’larındaki denemelerinin içeriğiyle ilgili söyleyeceklerime bir hazırlık ve bir zemin oluşturmak amacıyla yazdım. Onun Biat I, Biat II ve Biat III adlı kitaplarında topladığı denemeleri, “bilinç yüklü” metinlerdir. Bunlar günümüz Müslümanlarının kimliğini, konumunu, çağını ve çağ içindeki ödevlerini ortaya koyan, daha doğrusu onlara “bilinç kazandıran” metinlerdir. Yarından tezi yok, gençlerimizin, süngerin suyu emmesi gibi bu kitaplardaki düşünceleri emmeye başlamalarının tam zamanıdır.

 

 Kaynak: Recep Duymaz 1207 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz 21.2.2020
Bomba etkisi yapan yazı 14.2.2020
Devamı Eden Güzellik 7.2.2020
Gece Gözlü Kız 24.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 4 17.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri – 3 10.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 2 3.1.2020
Asım’ın Neslinin Kişilik Özellikleri - 1 27.12.2019
Mevlana’nın Yaşayan Yönü: Hoşgörü 20.12.2019
Asıl tepki ne zaman? 13.12.2019
Hatıra Kitabından Hatıralar 6.12.2019
“Vefa”nın Yazılı Örneği 29.11.2019
Türkçenin Ses Bayrağı 22.11.2019
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey 15.11.2019
Dışlanan Oyunlar: 1) Reis Bey 8.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.