Edirne 6°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
EYT’lilerin umutlu bekleyişi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
EYT’lilerin umutlu bekleyişi 15.10.2019 - 09:54:22
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sosyal Politikalar Başkanvekili Vedat Bilgin’e emeklilikte yaşa akılanlarla ilgili çalışma yapma görevi vermesiyle oluşan umutlu bekleyiş sürüyor. EYT Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve derneğin Trakya Temsilcisi Erhan Öncü, “Çalışmanın kısa sürede tamamlanıp, Kasım ayında TBMM’deki bütçe görüşmelerine yetişmesini bekliyoruz” dedi.EYT’lilerin umutlu bekleyişi

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) hak arayışı sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde çalışılması için talimat verdiği emeklilikte yaşa takılanların heyecanlı bekleyişi sürüyor. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili olarak bir yandan sosyal güvenlik sistemine aşırı yük getirmeyecek, bir yandan da yeteri kadar prim ödemiş olan kişileri mağdur etmeyecek formül aranıyor.

2015 yılından bu yana haklarını arayan emeklilikte yaşa takılan Edirne genelinde yaklaşık 80 bin kişi bulunuyor. Trakya genelinde ise bu rakam 380 bin civarında. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve derneğin Trakya temsilcisi Erhan Öncü, bu yasanın çıkacağından umutlu olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaptıkları çalışmaları içeren bir dosya sunduklarını hatırlatan Öncü, “Ülke genelinde 6 milyon civarında emeklilikte yaşa takılan bulunuyor. Yasa çıkması halinde 6 milyon kişi hemen emekli olacak anlamına çıkmıyor. Cumhurbaşkanına sunduğumuz dosyada ilk etapta 1 milyon 300 bin kişinin emekli olabileceği öngörülüyor. Kademeli bir süreç gibi düşünebiliriz. Çünkü prim günü tamamlamayan ve yaş bekleyecek olan çok sayıda insan da mevcut” dedi.

Hakkımız istiyoruz

Bütçeye yük getireceği gerekçelerine de değinen Öncü, “Bizim hesaplarımız ortada, bu bütçeye yük getirmez. Biz hakkımızı istiyoruz. 1999 yılında çıkartılan yasa Anayasa’ya aykırıdır. Kazanılmış haklarımız elimizden alınmıştır” diye konuştu.

Edirneliler çok umursamıyor

Edirne genelinde yaklaşık 80 bin dolayında emeklilikte yaşa takılan olduğunu hatırlatan Öncü, “Edirne’de birçok insan emeklilikte yaşa takıldığını bilmiyor. Çıkan yasalardan habersiz. Nedeni de, çoğu Edirnelinin çiftçilik veya bir başka iş yapmasından dolayı pek umursamıyor. Elindeki kaynaklar bittiğinde ne yapacağını düşünmüyor” diye konuştu.

Maaş bağlanma oranının peşine düşeceğiz

Yasanın çıkması durumunda dernek olarak yüzde 28 olan maaş bağlanma oranının peşine düşeceklerini anlatan Öncü, “Asgari ücretle çalışan bir kişi bugün emekli olsa 600 TL’nin biraz üzerinde emekli maaşı bağlanıyor. Bu da asgari ücretliye yüzde 28 üzerinden maaş bağlanma oranından kaynaklanıyor. Bu da 2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı yasayla emekli aylık bağlanma oranı düşürüldü. Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasanın çıkmasının ardından bunun peşine düşeceğiz” ifadelerini kullandı.

Farkındalık yaratıldı

Trakya genelinde düzenledikleri toplantı ve etkinliklerle binlerce kişide farkındalık yarattıklarını anlatan Öncü, “Çoğu EYT’li mağdur olduğunu bilmiyor. Bugün Trakya genelinde tekstil firmalarının ağırlıkta olduğu fabrikalar var. 40 yaşından sonra bir çalışanı çalıştırmak istemiyorlar. Aldıkları maaşlar zaten düşük. Çalışmak isteyip de çalışmamak çok kötü bir durum. Bugün bu yasa çıksa, az da olsa evlerine bir gelir girmiş olur” diye konuştu.

Kimleri kapsıyor?

EYT ile ilgili olarak daha önce TBMM açılırken muhalefet partileri ayrı ayrı yasa teklifi vermişti. CHP, MHP ve İYİ Parti’nin teklifleri Meclis’te görüşülememişti. 8 Eylül 1999 tarihinden önce SSK’lı kadınlar 20; erkekler 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim veya kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5000 prim günü koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu. BAĞ-KUR’da kadın ise 20 tam yıl, erkek ise 25 tam yıl prim ödemesi ya da kadın ise 50, erkek ise 55 yaşında olması ve 15 tam yıl prim ödeyerek emekliliğe hak kazanıyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı artırıldı. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı ile 2002 yılında daha yumuşak bir kademeli yaş artırımıyla emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı. 2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı 2036’dan itibaren yeniden kademeli olarak artırılarak kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65’te eşitlenecek. Kamuoyunun gündeminde tartışılan emeklilikte yaşa takılanlar, 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayıp emeklilik yaşları kademeli olarak artırılanları kapsıyor. 

 

 

 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 2303 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 13 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
72 yıllık öğretmenden tüyolar 72 yıllık öğretmenden tüyolar 22.11.2019
Köpekleri de yeni karakolda Köpekleri de yeni karakolda 22.11.2019
Ailesine ve ustasına teşekkürle başladı Ailesine ve ustasına teşekkürle başladı 22.11.2019
24 mahallede tek liste 24 mahallede tek liste 22.11.2019
45 yıla 46 vefa 45 yıla 46 vefa 22.11.2019
AK Parti’de İba dönemi AK Parti’de İba dönemi 22.11.2019
Ödevini mecliste yaptı Ödevini mecliste yaptı 22.11.2019
Skala değişti, suya zam geldi Skala değişti, suya zam geldi 22.11.2019
Karaağaç acısı reçel oldu Karaağaç acısı reçel oldu 22.11.2019
Beyaz perdeli farkındalık Beyaz perdeli farkındalık 21.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 107
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 270 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
İstifa niyetine görevden alma
Murat Savaş

Recep Duymaz
Türkçenin Ses Bayrağı
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.