Edirne 6°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2 - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Recep Duymaz
Recep Duymaz Recep Duymaz
rduymaz@gmail.com
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2 11.10.2019 - 10:35:42
Yükseköğrenim yılları hayatın en güzel yıllarıdır. Bu yılları daha da güzelleştiren sınıflarda, amfilerde ve konferans salonlarında öğrenilen yeni bilgi ve düşüncelerdir.Daha ziyade başta Türk dili ve edebiyatı bölümleri olmak üzere çeşitli sanat dallarındaki programları takip eden öğrenciler, her şeyden önce kayıtlı bulundukları bölümün derslerinden sorumludurlar. Bu dersler onlara hem yeni bilgiler öğretecek, hem ilerde çalışma hayatında  iyi bir gelecek hazırlayacaktır.   

• Sanat Eserini Çözümleme Yöntemlerini Öğrenmek:

Sosyal bilimlerin sanat dallarındaki bir programa kayıtlı öğrencilerin edinecekleri ilk bilgi, “sanat”ın ne olduğu bilgisidir. Resim, müzik, mimarlık başta olmak üzere her sanat eseri karşısında olduğu gibi, bir edebiyat eseri olan hikâye, roman ve şiir … karşısında da değişik tavırlar alınabilir. Onları şöyle sıralayabiliriz: Okum, yorumlama ve çözümleme. 

Okuma, herkesin gösterebileceği bir tavırdır. Bazı insanlar, örneğin bir manav, berber, kuaför, ev hanımı… hoş vakit geçirmek, eğlenmek, gibi amaçlarla hikâye, roman, tiyatro eseri veya bir şiir kitabı okuyabilir; ondan zevk alabilir veya almayabilir. Bunların sebeplerini açıklamak ihtiyacını duymayabilir, zaten kimse ondan bunları isteyemez. 

Yorumlama, bazı insanlar bir adım daha ileri giderek seyrettikleri bir resim, dinledikleri bir müzik veya okudukları bir edebiyat eserini yorumlamaya kalkabilirler. Buradaki yorumlama seyirci, dinleyici veya okuyucunun sanat eserinden aldığı olumlu veya olumsuz izlenimleri sözlü veya yazılı olarak ifade etmesidir. O bu aşamada tam bir özgürlüğe sahiptir. Tercihlerini açıklamak veya ispatlamak zorunda değildir. O, sadece kendi kişisel izlenimlerini ortaya koymakla yetinebilir. Kimse ondan daha ilerisini bekleyemez.

Çözümleme, bazı insanlar, seyrettikleri resim, dinledikleri müzik veya okudukları bir edebiyat eserini, sözgelişi bir hikâye, bir roman veya bir şiiri çözümlemeye kalkabilirler. Çözümleme sanat eseri karşısında en ileri düzeyde alınan bir tavırdır. Çözümleyici, eline aldığı edebiyat eserini okur, yorumlar ve çözümleyerek yargılar ve bütün bunları metne dayalı olarak yapar. Ona edebîlik/sanatsallık özelliğini kazandıran vasıfları, mecazlar, sapmalar, alışılmamış bağdaştırmalar ve söz sanatlarını, yine metne dayalı olarak gösterir. Edebiyat eserinin bütünlüğünü sağlayan unsurları tek tek inceledikten sonra, o unsurlar ile bütün arasındaki uyum ve dengeyi, yine metinden kalkarak örneklendirme yöntemiyle gözler önüne serer.

Sanat eserini çözümleme işlemini sanat dallarında öğrenim gören öğrenciler, donanımlı öğretmenler, öğretim üyeleri ve eleştirmenler yapabilir. Buna göre sanat dallarında öğrenim gören öğrencilerden, “sanat”ın ne olduğunu öğrenmenin hemen devamında, bir sanat eserini “çözümleme”yi de öğrenmeleri beklenir. Bu biraz da deneme yanılma yoluyla kazanılan bir beceridir. Bu noktada şunu da söylemek durumundayım. Üniversitelerimizin sanat dallarında öğretim yapan fakültelerinde sanat eserlerini çözümleme konusunda yerleşmiş yöntemler yoktur. Nurullah Ataç, Mehmet Kaplan, Bilge Ercilasun, Sabahattin Eyüboğlu, Şerif Aktaş, İsmail Çetişli, Doğan Aksan, Fethi Naci, Nurullah Çetin, Halûk Harun Duman… hocalarımızın konuyla ilgili kitaplarında uyguladıkları yöntemlerin adları ile içerikleri farklı farklıdır… Bu durumda öğrencilere düşen, önce kendi hocalarının yöntemini iyice özümsemektir.  Bu farklılığın biraz da konunun tabiatından ileri geldiğini söyleyenler vardır.

Bize göre ise bunun temel sebebi “sanat”ı algılayışımızdaki farklılıktır. On dokuzuncu yüzyıldan beri sanatı, genelde Batı’nın köklerinden beslenen düşünürlerin tarif ettikleri gibi algılıyoruz. Sanatı algılayışımız farklı olunca ona yaklaşım yöntemlerimiz de doğal olarak farklı olacaktır. Burada söyleyebileceğimiz, edebiyat tarihimizde on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren Recaizade Mahmut Ekrem’le başlayan köklerimizden tüten bir edebiyat ve sanat anlayışını inşa etmemiz gerektiği düşüncesidir. 

Fakültelerimizin güzel sanat dallarında kayıtlı öğrencilerimizin, hocalarının yol göstericiliğinde, bu inşaya başlamaları için en uygun çağlarında olduklarını düşünüyoruz.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Recep Duymaz 512 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Türkçenin Ses Bayrağı 22.11.2019
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey 15.11.2019
Dışlanan Oyunlar: 1) Reis Bey 8.11.2019
Dışlanan Üç Oyun 1.11.2019
Bilinç Yüklü Metinler 25.10.2019
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3 18.10.2019
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2 11.10.2019
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak 4.10.2019
Güzelliklere Açılış 27.9.2019
Büyüyen Beklentiler 24.5.2019
Yoksulun Yanında Olan Kurum: Vakıf 17.5.2019
Bilgi mi, Duygu mu Daha Etkileyicidir - 2 10.5.2019
Bilgi mi, duygu mu daha etkileyicidir? 3.5.2019
Üç Kitap 26.4.2019
Filibe’nin “Gayret”i 19.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 107
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 270 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
İstifa niyetine görevden alma
Murat Savaş

Recep Duymaz
Türkçenin Ses Bayrağı
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.