Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meme kanserinde tarama uyarısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Meme kanserinde tarama uyarısı 10.10.2019 - 10:29:50
“Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında Edirne’de hemen hemen tüm protokol üyelerinin katılımıyla farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi. Etkinlikte açıklama yapan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Çiçin, kadınlara tarama programlarına mutlaka katılmaları konusunda uyarıda bulundu. Etkinlikleri kapsamında, Atatürk Anıtı önüne dev pembe kurdele serildi.Meme kanserinde tarama uyarısı

     Ekim ayının “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olması nedeniyle Edirne’de çeşitli etkinlikler düzenlenmeye başlandı. Dün Atatürk Anıtı’nda başlayan etkinliklerde çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Törende konuşan Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, meme kanserinin dünyada en sık ölüme neden hastalıkların başında geldiğinin altını çizdi. Erken teşhisin önemine değinen Dr. Kalkan, “Meme kanseri memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkıyor. Ülkemizde ve dünyada en sık görülen, en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Ülkemizde kanser olan her 4 kadından biri meme kanseridir. Fazla kilolu ve obez olmak, yeterli fiziki aktivite yapmamak, yani hareketsiz bir yaşam sürmek meme kanserinde yaşam şeklini değiştirebilecek risk faktörleri arasındadır. Meme kanserini olabildiğince erken yakalamak tedavi şansımızı arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör bu konuda bilinçlenmedir. İşte tam burada KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) merkezlerimiz devreye girmektedir. Burada yapılan tarama testleri, mamografi ile Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın vatandaşlara verdiği önem ve değer ortaya çıkmaktadır. Çünkü 81 ilimizde ve birçok ilçemizde bu kanser erken teşhis ve tarama merkezlerimiz hizmet vermektedir. Ülkemizde her bölgede var olan KETEM’lerimizde 40-69 yaş arasındaki kadınlarımızda 2 yılda bir ücretsiz çekim yapılmaktadır. Edirne ilimizde merkezde ilk 9 ayda 2 bin 172 bayan kardeşimiz, Keşan ilçemizde 491 bayana çekim yaptırmıştır. Toplamda 2 bin 663 çekim yapılmıştır. Tüm kanserlerde olduğu gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak, haftada en az orta aktivite diye tanımlayabileceğimiz 150 dakika yürüyüş yapmak. Veya ağır aktivite diye tanımlayacağımız 75 dakika ağır fiziksel aktivite (koşma, yüzme vb..) yapmak, sağlıklı kiloda kalmak ve alkol kullanmamak meme kanseri riskini azaltmaktadır. 2 yıl emzirmenin de anneyi meme kanseri riskinden korumaktadır” dedi.

“Uyarıyoruz”

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Çiçin, kadınlara tarama programlarına mutlaka katılması için uyarıda bulundu. Çiçin, “Türkiye’de senede 23 bin yeni meme kanseri tanısı konmakta. Bunun bir başka tercümesi de her 8-10 kadından birisi meme kanseri riski taşımakta. Meme kanserinin risk faktörlerini dikkate alarak sıklığını azaltmak mümkün olmakla birlikte, en etkin mücadele yöntemimiz tarama. Bu konuda Edirnelilerin, tarama programlarına uyması çok önemli. Trakya Üniversitesi ve KETEM bu konuda oldukça uyumlu çalışmalar yapmaktadır. Tüm Edirnelileri tarama programları kapsamında uyarıyoruz” dedi.

Etkinlikleri kapsamında, Atatürk Anıtı önüne dev pembe kurdele serildi. Anıttaki halk oyunları gösterilerinin ardından Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve çok sayıda protokol üyesi farkındalık yaratmak için Saraçlar Caddesi’nden 25 Kasım Stadyumu’na kadar yürüdü. 

 

 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 101 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Boccede hedef şampiyonluk Boccede hedef şampiyonluk 14.10.2019
Yalpalamanın bedelini ödüyoruz Yalpalamanın bedelini ödüyoruz 14.10.2019
Fatih’in torunları Edirne’de birinci Fatih’in torunları Edirne’de birinci 14.10.2019
Yılın Enlerine plaket Yılın Enlerine plaket 14.10.2019
Trump’a Şükrü Paşalı cevap Trump’a Şükrü Paşalı cevap 14.10.2019
Aydın’dan harekata tam destek Aydın’dan harekata tam destek 14.10.2019
Son Gulyabani’den imza günü Son Gulyabani’den imza günü 14.10.2019
Çizgilerin ustasına veda Çizgilerin ustasına veda 14.10.2019
Barış Pınarı’na veteran selamı Barış Pınarı’na veteran selamı 14.10.2019
Gürkan: Kendileri bilir Gürkan: Kendileri bilir 11.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 84
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 259 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo EDOSK! Sıra kimde?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.