Edirne -2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
40’ıncı yıla Fotopsi sergisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
40’ıncı yıla Fotopsi sergisi 10.10.2019 - 10:15:24
EFOD, 2019-2020 fotoğraf sezonunun ilk sergisini, Behiç Günalan Fotoğraf Okur Yazarlığı Atölye Topluluğu Fotopsi Sergisi ile açtı. Günalan ve toplam 13 topluluk üyesinin fotoğraflarının gösterime girdiği sergide, EFOD da 40’ıncı yılını kutladı. EFOD Başkanı Serdar İyiiz, törende yaptığı konuşmada EFOD’un 40’ıncı yılında fotoğraf kupası yarışması, 1. Fotoğraf Günleri, 1. Uluslararası Balkan Fotoğraf Günleri ve 1. Kısa Film Günleri etkinliklerini düzenleyeceğini açıkladı.40’ıncı yıla Fotopsi sergisi

Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği’nin (EFOD), 2019-2020 fotoğraf sezonunun ilk sergisini, Behiç Günalan Fotoğraf Okur Yazarlığı Atölye Topluluğu Fotopsi Sergisi ile açtı. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) fuaye ve konferans salonunda açılış töreni düzenlenen sergide, atölye eğitmeni Behiç Günalan başta olmak üzere atölye topluluğu üyeleri Başak Balkan, Esra Alp, Gökşen Erata, Gül Yılmaz, Hamza Tanrıseven, Hasan Murat Çaloğlu, Hepşen Yetişken, Leyla Güler, Munise Eren, Orkide Palabıyık, Volkan Aydın, Yusuf Arıca ve Zafer Kurt’un fotoğrafları gösterime girdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, ETSO Meclis Başkanı Mustafa Emre Alp, EFOD Başkanı Serdar İyiiz, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdür Vekili Kürşat Erata, vatandaşlar ve fotoğraf severler katıldılar. Konferans salonunda başlayan törende piyano sanatçısı Bilgesu Karaca sahne aldı. Karaca, konsere Bitlis’te Beş Minare türküsü ile başlarken; konserde toplam 3 adet türkü ve sözleri EFOD Başkanı Serdar İyiiz tarafından yazılan, bestelediği EFOD Marşı’nı da seslendirdi. Karaca’nın konserinin ardından törenin açılış konuşmasını EFOD Başkanı Serdar İyiiz yaptı. İyiiz, konuşmasında EFOD’un 40’ıncı yılını kutladığını belirtirken; “Bir sanat derneğinin ardında 40 yılı bırakması pek kolay bir şey değil. Ama EFOD bunu başardı ve 40’ıncı yıla kadar geldi. Bundan sonra da nice 40 yıllara gideceğine umudumuz tamdır. Biz, bu yıl sezonumuzu 27 Eylül’de sunumlarla açtık. Fakat sunumların açılışı olarak değerlendiriyorum. Bugün de Behiç Günalan Fotoğraf Okur Yazarlığı Atölyesi’nin Fotopsi sergisi ile sergiler sezonumuzu açıyoruz. Bizim sergilerimiz, Türkiye’de bir fenomendir. Katılımcısıyla, verilen emekle hepsi birleşince ciddi bir emek ortaya çıkıyor” ifadelerine yer verdi.

EFOD, Balkanlarla buluşacak

İyiiz, konuşmasında EFOD’un 40’ıncı yıl çalışmalarını açıklarken; “EFOD olarak ilk defa federasyonun onayı ve destekleriyle bir kupa yarışması düzenliyoruz. Üç aşamalı bir kupa yarışması olacak, 6 fotoğraf ile katılınacak ve birinci yılı geçen ikinci yıla geçecek. Üçüncü yılı geçen kupayı alacak. Kupayı almak için 5 jüri üyesinden olur almak gerekiyor. Jüride dernek başkanı olarak ben, Behiç Günalan, İzzet Keribar, Ersin Alok ve Yusuf Darıyerli var. Jüri üyelerine bakıldığı zaman kupanın ne anlama geldiğini katılımcılar zaten anlayacaklardır. Mart ayında EFOD 1. Fotoğraf Günleri’ni düzenleyeceğiz. Alt başlığımız görsel hikâyeler olacak. Ancak görsel hikâyelerle bir hikaye anlatan sunumlarla fotoğraf günleri olacak ve 3 günü kapsayacak. 17-18-19 Nisan tarihlerinde ETSO salonunda 1. Uluslararası Balkan Fotoğraf Günleri yapılacak. 12 Balkan ülkesinden fotoğraf sanatçılarımızı davet ediyoruz. Amacımız; burada bir Balkan fotoğrafçılar buluşmasını düzenlemektir. Birinci yılda 12 Balkan ülkesinden gelen fotoğraf sanatçılarının yol giderlerini, konaklamalarını, yiyeceklerini ve Edirne gezilerini biz karşılayacağız. Yanlarında gelen arkadaşlarının konaklama, yol giderlerini kendileri; yemek giderlerini ve Edirne gezilerini biz karşılayacağız. Amacımız; gelen fotoğraf sanatçılarının Edirne’yi fotoğraflayarak kendi ülkelerine gittikleri zaman fotoğrafları paylaşmaları ve paylaştıktan sonra Edirne’ye Balkanlar’dan ciddi anlamda bir turist akımının gelmesi ve Edirne esnafına katkıda bulunmayı arzuluyoruz” dedi.

Ağacıklıoğlu ile kısa film günleri

2020 yılı Eylül ayında EFOD 1. Kısa Film Günleri’nin düzenleneceğini açıklayan İyiiz; “Burada da Eylül filmi ile Altın Koza Film Ödülü ve birçok kısa film ödülü sahibi Cemil Ağacıkoğlu, bize yol gösterici olacak. Onun destekleriyle bu festivali düzenleyeceğiz. Farklı etkinliklerimiz de olacak” sözlerine yer verdi.

Gürkan’ın emeklilik hayali

İyiiz’in konuşmasının ardından törende bir konuşma da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan, konuşmasında EFOD’un eski üyelerinden biri olduğunu belirtirken; “EFOD, bizim için Edirne’de bir vahadır. Bunaldığımızda, sıkıldığımızda dinlendiğimiz, belleğimizi dinlendirdiğimiz, gözlerimizi yeniden yıkamamıza sebep olan bir vahadır. Ustaların ustası Behiç Günalan’ı bu çalışması için tebrik ediyorum. Gerçekten çok anlamlı ve değerli bir çalışma. Behiç Günalan, daha çok uzun yıllar bizimle birlikte bu sergilere devam edecek. Kendisini tebrik ediyorum. Şehirlerin gelecek yüzyıllara taşınmasında yol, bina etken faktörler ama şehirlerin gelecek yüzyıllara taşıyan insanların ortak mirası olan kültür ve sanattır. EFOD, Edirne’de çok ciddi bir boşluğu dolduruyor. Bizim kültür ve sanat ile ilgili büyük bir parçamızdır. Bugüne kadar sürekli birlikte çalıştık, bundan sonra da birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bu atölye çalışmalarını gördükçe eski bir fotoğrafçı olarak imreniyorum, özeniyorum ama maalesef son 9 yıldır makineyi elime bile alamadım, böyle bir fırsatım olmadı. Emekli olduğumuzda tekrar o güzel günlere dönebilmeyi ben de ümit ediyorum” dedi.

Edirne Akademi’nin başına Aysever

Gürkan, 11-20 Ekim tarihleri arasında Edirne Kitap Fuarı’nın başlayacağını hatırlatırken; “11 Ekim Cuma günü saat 18.00’de Global Garden’de 48 yayınevi ve 100’e yakın yazarın katılımıyla fuarımız başlıyor. Bu yıl kitap fuarımızın onur konuğu İsmail Saymaz’dır. Cuma günü İsmail Saymaz ile beraber fuarımızın açılışını yapacağız. Ardından onun söyleşisi ve Şehvetiye Tarikatı isimli son kitabının imza günü olacak. 13 Ekim Pazar günü de Enver Aysever geliyor, söyleşisi ve imza günü var. Geçtiğimiz yıl seçimler nedeniyle ara verdiğimiz Edirne Akademi’ye bu yıl Enver Aysever ile devam ediyoruz. Bu yıl Edirne Akademi’nin yöneticisi Enver Aysever olacak. Enver Aysever’in yazarlık atölyesi ile Edirne Akademi’yi yakın bir zamanda faaliyete geçireceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Bir yıl atölye ile yaşadılar”

Gürkan’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Atölye eğitmeni Behiç Günalan yaptı. Günalan, konuşmasında tüm katılımcılara teşekkür ederken; “Bu kadar güzel sözleri duyduktan sonra harcadığımız zaman ve emek, döktüğümüz alın terinin değer kazandığını anlıyoruz. O zaman bütün yorgunluklar geride kalıyor. Çünkü süreç gerçekten çok uzun. Zaman çok kıymetli bir şeydir. Düşünün ki hayatınızdan bir senelik bir süre. Sırtınızda küfe taşımıyorsunuz ama zihninizde atölye ile yaşıyorsunuz. Atölye, hayatınızın yaklaşık bir yıllık döneminde zihninizde devam ediyor. Burada duyduklarımız, kazandıklarımız, işittiklerimiz bize hem geçmişe ait yorgunluğumuzu unuttururken, hem de geleceğe ait yeni projeler için enerji kazanmamızı sağlıyor” dedi.

“Sanat disiplinleri birbirinden beslenir”

Fotopsi sergisi ile ilgili bilgi veren Günalan; “Otopsi bir tıbbi terim ve oradan yola çıkarak bir metafor yaptım. Belki ileride fotoğraf literatürüne kazandırmış olduğum bir kelimeyle hatırlanırım. Fotopsi, otopside yapılan tıbbi işlemlerin fotoğraf üzerinde teknik, sanat ve kompozisyon olarak işledik. Alın teri döktük, tartıştık ve okuma dediğimiz fotoğraf okumalarını sürdürdük. Fotoğraf ve fotoğrafçıların en büyük handikapı, herkesin fotoğrafın çok kolay olduğunu sanmasıdır. Fotoğrafın çok kolay olduğunun sanılması da fotoğrafın en büyük zorluğudur. Fotoğraf çok ciddi, son derece karmaşık ve ilişkileri son derece geniş ve yaygın bir alandır. Sosyolojisi, felsefesi, sanatı, bilimi, tekniği, kompozisyonu, kurgusu hatta şiiri, tiyatrosu, sineması var. Sanat disiplinleri birbirleriyle besleniyorlar. Bu nedenle bu atölyede bizim yapmak istediğimiz buydu. Arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum, çok nazımı çektiler. Bu sabrı gösterdikleri için çok teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

Fuaye salonunda sergileniyor

Günalan, konuşmasının ardından atölyeye katılan fotoğraf sanatçılarını sahneye davet ederek belgelerini takdim etti. Günalan, fotoğraf sanatçılarını tek tek tebrik ederken; EFOD Başkanı Serdar İyiiz de Günalan’a plaket takdim etti. Belgelerin takdim edilmesinin ardından törende atölye sanatçılarının fotoğraflarının video gösterimi gerçekleştirildi. Açılış töreninin ardından Fotopsi sergisi fuaye salonunda açıldı. 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 249 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.