Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
ETUS’a kolektif tepki - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
ETUS’a kolektif tepki 10.10.2019 - 09:58:53
Trakya Öğrenci Kolektifleri, Edirne Belediyesi Meclisi’nin bir yıl içerisinde ETUS’a toplam 31.4 oranda zam kararı aldığını belirterek, Trakya Üniversitesi’nin tüm yerleşkelerinde imza kampanyası başlattı. 4 günde bin 500 öğrencinin imza vererek katıldığı kampanyada öğrenciler, aylık abonman sisteminin getirilmesini talep ettiler. Makine Mühendisliği öğrencisi İsmet Berk Er, ulaşımın öğrencilerin zaruri ihtiyacı olduğunu söylerken, ETUS’la yaşanan sorunlara Edirne Belediyesi’nin müdahil olması gerektiğini söyledi.ETUS’a kolektif tepki

Trakya Öğrenci Kolektifleri, Edirne Belediyesi Meclisi’nin bir yıl içerisinde Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’ne (ETUS) toplam 31.4 oranda zam kararı aldığını belirterek, Trakya Üniversitesi’nin tüm yerleşkelerinde imza kampanyası başlattı. Belediye Meclisi’nin zam kararlarının, öğrencilerin ekonomisine zarar verdiği ifade edilen kampanyada ayrıca ETUS minibüslerinin alması gereken yolcu kapasitesini aşarak yolcuların güvenliğini tehlikeye attığı söylendi.

ETUS minibüslerinin duraklara geldiği sırada dolu olmaları nedeniyle öğrencilerin derslere ve sınavlara geç kaldığı belirtilen kampanyada, Belediye Başkanlığı’ndan öğrenciler için aylık tarife abonmanlığının getirilmesi, minibüs seferlerinin arttırılması ve seferlerin doluluğa karşı düzenlenmesi talep edildi.

Balkan Yerleşkesi Bolca Ana Yemekhane önünde bir araya gelen öğrenciler, basın mensuplarına imza kampanyası ile ilgili açıklamalarda bulundular. Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi İsmet Berk Er, Trakya Üniversitesi öğrencilerinin, son 1 senede yüzde 31.4 zammın Belediye Meclisi tarafından onaylandığını fark ettiğini söylerken; “Öğrenci olarak okumak için barınma, yaşama, ders malzemeleri ya da harçlara büyük miktarlarda paralar ödüyoruz. Öğrenci dostu olduğunu iddia eden bir belediyenin bu zamları onaylaması, öğrencilerin ekonomisine büyük zararlar vermektedir. Biz de Öğrenci Kolektifleri olarak bir imza kampanyası başlattık. İmza kampanyası, üniversitelilerin ETUS ile ilgili yaşadığı sorunları ve ekonomiyi rahatlatması açısından aylık abonman talebini içeriyor. Biz, belediyeden İstanbul’da var olan aylık abonman sistemini ve öğrencilerin ekonomisini biraz daha rahatlatmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Kısa sürede bin 500 imza topladık”

Er, kampanyada ulaşım sıkıntılarına da yer verdiklerini söylerken; “Yeni açılan yurtta kalan arkadaşlarımız, 7/A hattının saatte bir geçtiğini ya da minibüslerin balık istifi, rahatsız, güvensiz ve konforsuz olduğunu ilettiler. Balkan Yerleşkesinde 15 bin öğrenci var ve bu öğrencilerin kaldırabileceği yükte ücretsiz ring yok. Okul içinde gezen minibüsler de ücretli oldular. Bunun gibi birçok sorun nedeniyle imza kampanyasını başlattık. Kısa bir sürede bin 500 imza topladık. Bütün fakültelerde imza toplayan arkadaşlarımız var” dedi.

“Ulaşım bizim hakkımızdır”

Edirne Belediyesi’nden ETUS ile ilgili görüşme talep ettiklerini söyleyen Er; “Öğrencilerin ulaşım hakkına sahip çıkmasıyla sorunların giderilmesini, aylık abonman yapılmasını ve sorunlar üzerine çalışan bizleri belediyenin tanımasını ve görüşmesini talep ediyoruz. Sorunları daha detaylı bir şekilde belediyeye anlatıp bu sorunların çözülmesi için mücadelemizi başlatmış olacağız. Toplanan imzaları belediyeye teslim edeceğiz. Çünkü belediye, Edirne’de yaşayanların haklarını korumak zorundadır ve onlara hizmet etmelidir. Biz böyle görüyoruz ki belediye de böyle görüyordur. Ulaşım bizim için bir haktır. Çünkü Balkan, Sarayiçi ya da Karaağaç Yerleşkeleri, şehrin dışındadır. Dışında olmayan yerler için öğrenciler daha ekonomik barınma için Edirne’nin çeşitli yerlerinde oturuyorlar. Okula gidip gelebilmek, eğitim hakkımızı kullanabilmek için ulaşım bizim için zaruridir. Bu zaruretten kaynaklı ulaşım da bizim hakkımızdır. Hakkımızın bu şekilde gasp edilmesi, zamma tabi tutulması, güvencesiz, konforsuz, rahatsız bir ortamda ulaşım yapmayı kabul etmiyoruz” sözlerine yer verdi.

“İmzaları belediyeye ulaştıracağız”

Er, imza kampanyasının tüm fakültelerde ve yerleşkelerde devam ettiğini söylerken; “Bu hafta içerisinde topladığımız imza sayısıyla da alakalı olmak üzere kampanyayı tamamlamayı düşünüyoruz. 4 gün önce imza toplamaya başladık. Biz, bu sorunun en acil şekilde çözülmesini istiyoruz. O yüzden en acil şekilde de dilekçeleri belediyeye ulaştırıp, görüşmelere başlayacağız” dedi.

“Abonmanlık istiyoruz”

ETUS fiyatlarına da dikkat çeken Er; “Bizim ETUS’tan en büyük şikâyetimiz, kullanmak zorunda olduğumuz ulaşımın çok pahalı olmasıdır. Son 1 sene içerisinde yüzde 31.4 zam geldi ve 1.60 TL’den 2.15 TL’ye çıktı. Belediye başkanı canlı yayında bir hesap yapıyor, öğrencilerin aylık verdiğini 160-170 TL gibi bir fiyat söylüyor ve çok para olmadığını ifade ediyor. Ama bu rakam, KYK bursunun yüzde 35’i demek. Bunun içinde barınma, ders malzemelerimiz, yemeğimiz var. Aslında ETUS, öğrencilerin sırtında bir yüktür. Bu yüzden ulaşımın ay başında toptan bir ödeme yapılarak alınmasıyla birlikte ekonomimizi daha da rahatlatacağını düşünüyoruz ve bunu talep ediyoruz. ETUS’lar pahalı olmasına rağmen niteliksiz, balık istifi, güvensiz ve birçok sorunu var. Herkes mazot, benzin paralarını söylüyor ama kimse öğrencilerin sorunlarını duymuyor” ifadelerine yer verdi.

“Belediye sorunlara müdahil olsun”

Er, ETUS minibüslerinin Mühendislik Fakültesi’ne girmemesi nedeniyle öğrencilerin otogara yürümek zorunda kaldıklarını da hatırlatırken; “Belediye şunun farkında değil; minibüsler Mühendislik Fakültesi’ne girmediği için öğrenciler karda, kışta otogara yürümek zorunda kalıyorlar. Balkan Yerleşkesinin içinde eskiden ücretsiz kullandığımız minibüsler artık paralı. Onun yerinde ücretsiz ring getirdiklerini söylüyorlar ama minibüslerin kapısı açık ve insanlar kapıdan sarkacak şekilde seyahat ediyorlar. Şoförler de insanlara karşı çok kabalar. Belediye bazı konularda adım atmayı tercih etmiş ya da 45 dakikalık bir aktarımı getirmiş olabilir. Ama soruna müdahil olmalarını istiyoruz. Bunu da mücadelemiz ile yapabileceğimizi düşünüyoruz” dedi. Öğrenciler, basın açıklamasının ardından kampanya için imza toplamaya devam ettiler. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1930 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.