Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yeni hatlara yargı yolu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yeni hatlara yargı yolu 10.10.2019 - 09:46:07
Edirne Ulaşım (Tek Araç ile Aktarmasız Ulaşım), ETUS hatlarındaki yeniden düzenlemenin iptali için Edirne İdare Mahkemesine başvurdu. Edirne Ulaşım Kooperatifi üyeleri, Edirne Belediye Meclisi’nin güzergahları değiştirmesiyle ilgili kararın sahte olduğu iddiasıyla imzası bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.Yeni hatlara yargı yolu

              Edirne Ulaşım (Tek Araç ile Aktarmasız Ulaşım) Kooperatifi, Edirne Belediye Meclisi’nin Eylül ayındaki toplantısında Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’nde (ETUS) yapılan yeni güzergah değişiklerinin iptali için Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Edirne Ulaşım Kooperatifi Başkanı Aytaç Dilci ve 8 kooperatif üyesi daha sonra Belediye Meclisi’nin güzergah değişikliklerinin karar numaraları ayrı ayrı oylanmadığı gerekçesiyle bu kararının sahte olduğu iddiasıyla imzası bulunanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

                Edirne Adliyesi önünde açıklamalarda bulunan Edirne Ulaşım Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Aytaç Dilci, "Bugün buraya Edirne Belediyesi’nin Eylül ayı meclis toplantısında alınan güzergah değişikliği kararı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmaya geldik.  Suç duyurusunda bulunma nedenimiz kararın bir kez oylanmasına rağmen 13 karar üretilmiş olması. Bize göre bu yanlış. Mecliste her kararır ayrı ayrı onaylanması gerekiyor. Biz hem bu kararın iptali için İdare Mahkemesine başvuracağız hem de bu kararın altında imzası olanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Bu kararlar komisyondan geldiği şekliyle denilip onaylandı, ancak daha sonra tebliğ edilen kararda 13 karar olduğunu gördük. Yani 24 hat 13 kararda imza altına alınmış. O nedenle bunu bugün savcılığa suç duyurusunda bulunacağız ve İdare Mahkemesi’nden kararın iptali için dava açacağız. Bu kararda karşı olduğumuz konu tabi ki var” diye konuştu.

Edirne’de yalnız ETUS yok

                Edirne Belediyesi’nin sadece ETUS varmış gibi davrandığını öne süren Dilci, “Edirne Belediyesi uzun zamandan beri Edirne’de sadece ETUS’çular minibüsçülük yapıyormuş gibi, ETUS Kooperatifi Edirne’nin sahibiymiş gibi davranıyor. Çıkardığı bütün hatları kendi yönetmeliğine aykırı bir şekilde ETUS’a veriyor. Aslında belediyenin minibüs çalışma yönetmeliğinde de belirtildiği gibi; ‘Açılan hatlarla ilgili talep toplanır, talep fazlaysa bununla ilgili kura çekilir ve her hatta çalışacak araç sayısı belirlenir’. Ancak Edirne’de sadece ETUS varmış gibi davranılıyor. ETUS dediğimiz aslında bir sistem değil, ETUS eski Serhat Birlik Kooperatifi’nin isminin ETUS olarak değiştirilmesidir. İsmine de bakarsanız; Serhat Birlik ETUS Kooperatifi yazar. Yani Edirne’de bize göre belediyenin kendi bir sistemi yok. Çünkü sistem dediğimiz şeyin, o bölgede o işi yapan herkesi kapsaması lazım. Biz 8 kişi ETUS haricinde minibüsçülük yapan ayrı bir kooperatifiz. Bizim daha önce Yıldırım, Yeniimaret’ten geçen ve yeni hastaneye giden 5C no’lu bir hattımız vardı. Bu sistemle birlikte bu hat iptal edildi. Biz buna da karşıyız. Biz diyoruz ki Edirne’de bütün minibüsçülere Edirne Belediyesi eşit davransın. Bir diğer konu, bu hatlar ETUS’a bedelsiz veriliyor. Belediyenin herhangi bir kişiye bir şeyi bedelsiz vermesini doğru bulmuyoruz” dedi.

Ardından kooperatif üyeleri önce hatların yeniden düzenlenmesinin iptali için Edirne İdare Mahkemesine başvurdu. Daha sonra ise, Edirne Belediye Meclisi’nin güzergahları değiştirmesiyle ilgili kararın sahte olduğu iddiasıyla kararda imzası bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulundu. 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 885 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.