Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tܒye Ar-Ge Merkezi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tܒye Ar-Ge Merkezi 9.10.2019 - 10:08:07
Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Edirne Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Bilgilendirme Günleri başladı. 2 gün sürecek programın açılışında konuşma yapan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, üniversitede ETSO, EDSİAD ve Edirne Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün desteğiyle Ar-Ge Merkezi kurulacağını açıkladı. Tabakoğlu, merkezin kurulması amacıyla çalışmaların 2 yıl önce başladığını söyledi. Programda Türkiye ve Avrupa Patent Vekili Doç. Dr. Senem Kayahan ise coğrafi işaret tescil belgesi konusunda sunum yaparken; Edirne Mis Sabunu ve İpsala Pirinci’ni örnek gösterdi.Tܒye Ar-Ge Merkezi

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Trakya Üniversitesi, Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Kamu, Üniversite, Sanayi İşbirliği Çalışma Grubu tarafından düzenlenen Edirne Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Bilgilendirme Günleri başladı. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda başlayan ve 2 gün sürecek program Keşan Meslek Yüksekokulu, Uzunköprü Meslek Yüksekokulu ve İpsala Meslek Yüksekokulu’nda da gerçekleştirilecek.

                Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Nevzat Taşkın, Trakya Kalkınma Ajansı Edirne Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Bahar Manav, Edirne Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Açıkgöz, akademisyenler, iş dünyasının temsilcileri ve öğrencileri bir araya getiren programda Türkiye ve Avrupa Patent Vekili Doç. Dr. Senem Kayahan, fikri ve sınai mülkiyet hakları ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Kayahan, sunumunda marka ve panent, girişimcilik, akademik çıktıların ticarileşmesi ile üniversitelerde fikri ve mülkiyet hakları konularına dikkat çekti.

                Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörlüğü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KÜSİ Çalışma Grubu Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, Kamu, Üniversite, Sanayi İşbirliği Çalışma Grubu’nun, 2016 yılından bugüne kadar 400 civarı etkinlik düzenlediğini açıklarken; “Bakanlığımızın performans endekslerinde potansiyelimizin üzerinde faaliyet gösterdiğimiz belirtildi. Dolayısıyla gururluyuz ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda da çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

“2 yıldır çalışmalarımız devam ediyor”

                Erdem’in konuşmasının ardından programda bir konuşma da Trakya Kalkınma Ajansı Edirne Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Bahar Manav yaptı. Manav, konuşmasında Trakya Üniversitesi’nin, Trakya Kalkınma Ajansı’nın önemli bir paydaşı olduğunu söylerken; “Bölgesel kalkınmanın en önemli araçlarından bir tanesi üniversitelerle iyi iletişimde olmaktır. Çünkü ticari çıktılara ulaşabilmek için akademik çalışmaların olması gerekiyor. Biz aslında daha akademik çalışma aşamasından ticari çıktıların sanayici ile buluşması ve ülkeye bir kazanım elde edebilmek için bu aşamaya kadar üniversitemiz ile çeşitli etkinlikler yapmaktayız.  Bugünkü sunumlar, bizim ileride yapabileceğimiz daha büyük faaliyetler için de bir girdi olacak. Yaklaşık 2 yıldır üniversitemizde önemli bir merkezin kurulması için çalışmalarımız devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mız üzerinden büyük bir araştırma merkezi kurulması ile ilgili olarak yaklaşık 2 yıldır hem Mühendislik Fakültesi, hem de Tıp Fakültesi ile beraber çalışmalar yapıyoruz. Bu faaliyet de bizler için önemli bir çıktı olacak. Çünkü ileride akademik bilginin ticari olarak hayat bulmasıyla alakalı olarak önemli bir merkez kuruyor olacağız. Çeşitli fakültelerde hocalarımızın olduğu bir grupla beraber yaklaşık 2 yıldır çalışıyoruz” dedi.

“Ar-Ge Merkezi kurmak istiyoruz”

                Manav’ın konuşmasının ardından programda bir konuşma da Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptı. Tabakoğlu, konuşmasına Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KÜSİ Çalışma Grubu Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Erdem’e teşekkür ile başlarken; “İldeki faaliyetleri Türkiye’de 3’üncülükle ödüllendirildi. Daha çok sahaya inen, bilgilendirmeye yönelik, var olan potansiyeli harekete geçirmeye yönelik çalışmalar yapıyor. 2 yıldır devam eden bir çalışmamız var. ETSO’dan, Edirne Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nden, Edirne Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’müzden destek alabilirsek üniversitede Ar-Ge Merkezi kurmak istiyoruz. Bu merkez, fikri, patenti olanların ve faydalı model geliştirenlerin sanayi ile buluşabileceği çok güzel bir pencere olacak. Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılışını yaptık. Sürekli Eğitim Merkezi ve Kamu, Üniversite, Sanayi İşbirliği Çalışma Grubu çalışıyor. Üniversite, sanayi için ne yapabileceğini Türkiye’ye örnek olacak şekilde bütün potansiyelleriyle birlikte uyguluyor” sözlerine yer verdi.

“Michael Jackson hâlâ para kazanıyor”

                Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından programda Türkiye ve Avrupa Patent Vekili Doç. Dr. Senem Kayahan, fikri ve sınai mülkiyet hakları ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi. Kayahan, sunumunda fikri ve sınai mülkiyet haklarının bir çatı olduğuna dikkat çekerken; “Patent, teknik yaratmalar için aldığımız haktır. Ülkesel bir koruma sağlar. Bunun yanı sıra 20 ülkede bulunan koruma modeli de faydalı modeldir. Her türlü buluşun faydalı model koruması altına almak mümkün değildir ama küçük buluşlar için faydalı model koruması almak mümkündür. Patent ve faydalı modelin, koruma hakkı açısından farklı süreleri vardır. Faydalı model, 10 yıl koruma sağlarken; patent 20 yıllık koruma sağlar. Bir de telif hakkı vardır. Estetik yaratmalara sağlanan koruma hakkıdır. Tüm dünyada koruma sağlar. Koruma süresi ise eser sahibinin ölümünün ardından 70’inci yılın sonuna kadar telif hakkı devam eder. Bu yüzden Michael Jackson hâlâ en çok para kazanan ünlüler arasındadır” dedi.

“Ticari kazanç elde edilmemeli”

                Edirne ve Trakya’nın coğrafi işaret açısından çok zengin bir bölge olduğunu söyleyen Kayahan; “Coğrafi işaret, o coğrafyada mevcut olan ürünlerin korunmasını sağlayan bir tescil sürecidir. Coğrafi işaret, ticari amaç günden kişilere veya kurumlara değil; coğrafi bölgeye ait ürünü korumaya çalışacak olan dernek, kurum veya odalara verilen tescildir. Tamamen korumaya yöneliktir. Coğrafi işaretin sağladığı bir denetim mekanizması var. Şartlara uygun üretmek zorundasınız. Amaç, reçeteye uygun metod ile yapılmış ürünün menüde yazmasıdır. Yöresel ürünlerin aslını korumak amacıyla verilen bu tescildir. Coğrafi işaret, ticari bir kazanç elde edilecek bir tescil değildir” ifadelerine yer verdi.

Mis sabunu ve İpsala pirincini anlattı

                Kayahan, sunumunda Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2019 yılı Eylül ayında aldığı Edirne Mis Sabunu coğrafi işaret tescil belgesine de yer verirken; “Ürünle ilgili tanıtım yapılıyor. Coğrafi bölge ile ilgili tanım yapılıyor. Nasıl bir üretim yapılacağı, içindeki esansın yüzde kaç oranında ekleneceği ve denetleme mekanizmasının da tanımı bu belgede gösteriliyor. Trakya Üniversitesi Teknik Bilimler MYO, Edirne Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ve Edirne’yi Tanıtma ve Turizm Derneği’nden en az birer üyenin her yıl Edirne Mis Sabunu ürünü satan kişileri denetleme hakkı var. Denetlerken de özelliklere dikkat etme şartı var. Bir kişi, ürünün üzerine, ‘Edirne Mis Sabunu’ yazıyorsa her yıl yapılacak olan denetlemede sorulan sorulara uygun cevapları olması gerekiyor” dedi. Kayahan, sunumunda ayrıca İpsala pirincinin coğrafi işaret tescil belgesinin 2016 yılında Keşan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından alındığını söyledi. Kayahan’ın sunumunun ardından program sona ererken;  Edirne Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Bilgilendirme Günleri, bugün Uzunköprü Meslek Yüksekokulu ve İpsala Meslek Yüksekokulu’nda devam edecek. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 427 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yusuf Güney Edirne’den duyurdu Yusuf Güney Edirne’den duyurdu 21.2.2020
Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı 21.2.2020
Yapmadıklarını bırakmadılar Yapmadıklarını bırakmadılar 21.2.2020
Amatör spora mali destek Amatör spora mali destek 21.2.2020
Akşener’e Edirne Kırmızısı şal Akşener’e Edirne Kırmızısı şal 21.2.2020
Ergene’de yüzsünler Ergene’de yüzsünler 21.2.2020
Giyik: İddialar asılsız Giyik: İddialar asılsız 21.2.2020
İşte o rapor! İşte o rapor! 21.2.2020
Osmanlı eseri kavşağa hapsoldu Osmanlı eseri kavşağa hapsoldu 20.2.2020
Edirne’ye Anne Dostu Hastane Edirne’ye Anne Dostu Hastane 20.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.