Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
90’ıncı yaşında müze diledi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
90’ıncı yaşında müze diledi 9.10.2019 - 10:01:33
TÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, 2019-2020 akademik yılı ilk sergisinde unutulmayacak bir programa imza attı. Edirneli ressam Tayyip Yılmaz’ın retrospektif sergisi açılışında, Yılmaz’ın 89’uncu yaş günü kutlandı. 90’ıncı yaşına giren Yılmaz, aile fertleriyle birlikte doğum günü pastasındaki mumları üflerken; 100 bini aşkın Edirne fotoğraf ve resmin müze haline getirilmesini diledi. Rektör Erhan Tabakoğlu da Tayyip Yılmaz Müzesi’nin kurulması sözü verdi. Törende Yılmaz’ın torunu Elif Yılmaz da dedesinin izinden gittiğini söyleyerek karakalem resimlerini tanıttı.90’ıncı yaşında müze diledi

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2019-2020 akademik döneminin ilk sergisini, Edirne’nin en önemli ressamlarından Tayyip Yılmaz retrospektif resim sergisi ile açtı. Güzel Sanatlar Fakültesi’nin tarihi tren garında düzenlenen sergiye Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Cumhuriyet Başsavcı Fatih Karabacak, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melihat Tüzün, Devlet Konservatuvarı Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldılar.

                Tayyip Yılmaz’ın da eşi, çocukları ve torunlarıyla katıldığı sergide 160 adet çerçeveli resim arasından seçilen yaklaşık 70 resim sergilendi. Serginin, Yılmaz’ın 89’uncu yaş gününe denk getirilmesi ise duygusal anlar yaşattı. Sergide Yılmaz için pasta kesilirken; 90’ıncı yaşına adım atması da sergi ile birlikte kutlandı. Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melihat Tüzün, Yılmaz’ın Edirne ve sanat için çok önemli bir ressam olduğunu söylerken; “Bugün çok anlamlı bir gün, çünkü Tayyip Yılmaz’ın 89’uncu yaş günü. Sergimizi özellikle bu tarihe denk getirdik. Tayyip Yılmaz, Edirne görünümleri denince akla gelen ilk ressamlardan biridir. 1950’lerden bu yana resim sanatına olan ilgi ve yeteneği eserlerinde görülebilir. Çağın ruhunu yakalamış, tarih ve doğa ile bütünleşmiş bir sanatçıdır. Kent ve doğa sevgisini katarak resmettiği Edirne konularında, ressamın ruhundaki sevgiyi hissediyoruz. Birçok kimse, Edirne’ye sadece bakarken o, kadim kenti görmüş, kalbi Edirne için atmış ve gönül gözüyle gördüğünü esere dönüştürmüştür. Açık hava müzesi konumundaki Edirne’nin her köşesinde sayısız tarihi eseri gerek resimleyerek, gerek fotoğraflayarak sanat eserine dönüştürmüş ve ebedileştirmiştir. Trakya Üniversitesi olarak Güzel Sanatlar Fakültesi’nin ressam Tayyip Yılmaz’ın retrospektif sergisine ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Güzel Edirne’mizi sanat süzgecinden geçirip daha da güzelleştirerek bize sunan, kentin değerlerinin ölümsüzleştirilmesini sağlayan sanatçımıza ve ailesine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sanatla iç içe, sağlıklı, uzun ve mutlu bir ömür diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

                Tüzün’ün konuşmasının ardından törende bir konuşma da Ressam Tayyip Yılmaz yaptı. Yılmaz, konuşmasında 90’ıncı yaşına adım attığını söylerken; “Bu günlere ne mutlu. Harikulade mutlu oldum. Bu güzellik, neşe bulunabilecek gibi değil. Buraları çok iyi tanıyorum. Edirne’ye ilk 1958’de geldiğimde İstasyon binasıydı. Buradan ata bindim ve giderken Meriç Köprüsü’nün üzerinde at arabasında ayağa kalkıp; ‘İşte aradığım şehir burası’ dedim. O yıllardan bu yana gezmediğim sokağı, çekmediğim manzarası kalmamış gibidir. Bu resimler, 160 adet çerçeveli resim arasından seçilerek gelmiştir. Sergide 70 tane resim var. Daha çok resimlerim var. Ayrıca bir sergi de Osman İnci Müzesi’nde açacağım. Çok mutluyum. Bunun yanında 100 bini aşkın fotoğrafım var. Bu fotoğrafların 22 binini İletişim Başkanlığı’na teslim ettim. Gerekli yerlerde kullanılıyor. Onların da değerlendirilmesi lazım. Bu bir tutkudur. Eğitimci olarak çalıştık. Dekanlık yapmış 4, resim öğretmenliği yapmış 100’den fazla öğrencim var. Hangi konuda olursa olsun eğitim ile yetiştik. Bunların başlangıcı da Kepirtepe Köy Enstitüsü’dür. O günlerden bugünlere ulaştık. Ne mutlu Edirne’ye, ne mutlu bana Edirne’yi tanıdığım için. Edirne’yi çok seviyorum” dedi.

“Müzeye çevrilmesini istiyorum”

                Yılmaz, sanatının yanı sıra ailesinin yetişmesindeki başarısını da katılımcılarla paylaşırken; “Bugün 2 oğlum İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Profesörü Alper Yılmaz ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Profesörü Ahmet Yılmaz da buradalar. 5 torunum var. Torunlarım da çok zekidir. Müzikle ilgileniyorlar ve resim yapıyorlar. Bütün bunların arkasında eşim vardır. Bana her konuda yardımcı olmuştur. Çok minnettarım. Ayrıca gelinlerimiz, evlerini adeta resim galerisi haline getirmişlerdir. En beğendikleri resimleri alırlar, evlerinde sergilerler. Bunun bir müzeye çevrilmesini istiyorum. Yoksa binlerce fotoğraf ve resim heba olacaktır. Beni çok mutlu ettiniz. Resimlerim, kırsal resimlerdir. Tek ve çift insanlar göreceksiniz. Doğa içindeki insanın büyüklüğü, küçüklüğü orada çizilir. Çift görürseniz eşim ve benimdir” sözlerine yer verdi.

“Beklentimiz Tayyip Yılmaz Müzesi’dir”

                Yılmaz’ın konuşmasının ardından törende oğulları Ahmet Yılmaz ve Alper Yılmaz da birer konuşma yaptılar. Ahmet Yılmaz, konuşmasında sanatçıların hayattayken kıymetinin bilinmesinin önemine değinirken; “Eski bir Trakya Üniversitesi emeklisi ve Mimarlık Fakültesi öğretim görevlisi olarak babam, bundan dolayı ayrı bir heyecan duyuyor. Bizim de gönlümüz, çok azını gördüğünüz bu birikimin daha kalıcı, daha bilimsel olarak saklanmasıdır. Umarım biz de bunu görürüz” dedi. Alper Yılmaz ise Tayyip Yılmaz’ın 1930 yılında başlayan bir ömür olduğunu söyleyerek; “Köyde başlamış bir yaşamdır. Köy Enstitüsü becerisiyle köydeki en zeki çocukların toplanıp becerileri yönünde yetiştirilmesi sonucu olarak resme kabiliyeti keşfedilmiş ve bu kabiliyet geliştirilerek mükemmel bir ressama dönüştürülmüş bir kişiden bahsediyoruz. Bu birikim daha sonra Edirne’de, bütün Edirne’yi derinlemesine inceleyip neredeyse tek başına bir enstitü gibi çalışıp, Edirne’yi fotoğraflaması ve her köşesini resimlemesi ile devam eden bir yaşam. Biz de ne şanslı çocuklarız ki bu enstitüde yetişme, orada edindiğimiz birikimi hayatımıza aktarma fırsatı bulduk. Bu birikim şu anda çok daha iyi değerlenmeyi hak ediyor. Bunun bir Tayyip Yılmaz Müzesi’ne dönüşmesi, aile olarak bizlerin beklentisidir. Böyle ortamlarda buluşmak çok mutluluk verici” ifadelerine yer verdi.

“Edirne’nin yaşayan efsanesi”

                Törende son konuşmayı da Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptı. Tabakoğlu, konuşmasında Tayyip Yılmaz ile 1987 yılında tanıştığını söylerken; “Sevgili Alper Yılmaz ile üniversitede ev arkadaşlığı yaptık. O günden itibaren çok iyi tanırım. Ahmet Yılmaz ile Trakya Üniversitesi’nde bir arada çalışma fırsatı buldum. Tayyip Yılmaz, Edirne’nin yaşayan bir efsanesidir. Fotoğraflarıyla, resimleriyle Edirne’yi yaşatan, farkındalığını sağlayan çok önemli bir değerdir. Sağlıklı nice uzun ömürler, daha nice eserler diliyorum. Müze konusunda da elimizden geleni yapacağımıza söz veriyorum” dedi. Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından törende Yılmaz’ın doğum günü pasta kesilerek kutlandı.

Dedesinin izinden gidiyor

                Serginin açılış töreninin ardından katılımcılar, resimlere yoğun ilgi gösterirken; Tayyip Yılmaz’ın Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi’nde eğitimine devam eden torunu Elif Yılmaz da sanatseverlerin ilgi odağı oldu. Elif Yılmaz, sergide katılımcılarla karakalem çizimlerini paylaşırken, basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Dedemin yolunda ilerliyorum. Resim çizmeyi seviyorum. Birkaç yıldır resim çiziyorum. Daha çok karakalem ile portre çizmeyi seviyorum. Resim sanatı, dedemden dolayı ilgimi çekti. Dedemin atölyesinde onu resim yaparken izledik. Resim eğitimi almayı ve kendimi geliştirmeyi istiyorum” sözlerine yer verdi. Tayyip Yılmaz’ın retrospektif resim sergisi, 25 Ekim Cuma gününe kadar tarihi tren garı fuaye salonunda gösterime devam edecek. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 432 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yusuf Güney Edirne’den duyurdu Yusuf Güney Edirne’den duyurdu 21.2.2020
Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı 21.2.2020
Yapmadıklarını bırakmadılar Yapmadıklarını bırakmadılar 21.2.2020
Amatör spora mali destek Amatör spora mali destek 21.2.2020
Akşener’e Edirne Kırmızısı şal Akşener’e Edirne Kırmızısı şal 21.2.2020
Ergene’de yüzsünler Ergene’de yüzsünler 21.2.2020
Giyik: İddialar asılsız Giyik: İddialar asılsız 21.2.2020
İşte o rapor! İşte o rapor! 21.2.2020
Osmanlı eseri kavşağa hapsoldu Osmanlı eseri kavşağa hapsoldu 20.2.2020
Edirne’ye Anne Dostu Hastane Edirne’ye Anne Dostu Hastane 20.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.