Edirne -3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gürkan’dan oylama tepkisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gürkan’dan oylama tepkisi 8.10.2019 - 09:32:26
Edirne Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında toplam 7 madde görüşülürken, AK Parti ve MHP gruplarının oy verme süreci tartışmaya neden oldu. Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’ne 3 adet kamyonet eklenmesiyle ilgili maddeye AK Parti ve MHP gruplarının ret oyu vermesiyle başlayan süreçte, 2020-2024 stratejik planında sehven yazılan rakamların düzeltilmesi için Gürkan tarafından Meclis oyuna sunulan son gündem dışı maddede de gruplar karar vermekte sorun yaşadılar. Gürkan, grupların oylama sürecine tepki gösterirken; “Ben mi eksik anlatıyorum? Burada değiştirilen bir hedef yok” dedi.Gürkan’dan oylama tepkisi

Edirne Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan yönetiminde gerçekleştirildi. 5 gündem içi, 2 gündem dışı toplam 7 maddenin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi gruplarının ret oyları dikkat çekti. Yoklama ve bir önceki toplantıya ait tutanakların kabul edilmesiyle başlayan toplantıda Adalet ve Kalkınma Partisi grubu, Meclis Başkanı Gürkan’a 3 adet önerge sundu. Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nun oturma düzeni, ETUS güzergâhları ve Sokak Sağlıklaştırma Projeleri hakkındaki önergeleri okuttu.

                Sokak Sağlıklaştırma Projeleri ile ilgili önergede; “Belediyemiz tarafından bugüne kadar kaç adet Sokak Sağlıklaştırma Projesi hazırlanmıştır? Onaylanan proje var mıdır? Bu projeler için ödeme yapıldıysa toplam tutar ne kadardır?” ifadelerine yer verildi. Gürkan, AK Parti grubu tarafından bilgi edinmek amacıyla verildiği açıklanan önergeye yazılı olarak bilgi vereceğini açıkladı. Toplu Ulaşım İndirimi hakkındaki önergede; “ETUS için daha önce Meclis toplantısından alınan karar gereği uygulanan indirimlerin Yeniimaret, Yıldırım Beyazıt ve Yıldırım Hacısarraf Mahallelerinden Edirne merkez meteoroloji müdürlüğü durağı arasındaki mesafeler için de uygulanmasının değerlendirilmesini arz ederiz” denildi. Gürkan, önergenin gündeme alınarak Ulaşım Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmesini Meclis oyuna sundu. Meclis, oy birliğiyle kabul etti.

                Üçüncü önergede ise Meclis oturma düzeni tartışıldı. Önergede; “Belediye Meclisi’ndeki oturma düzeninin, parti gruplarının ön sıralarda temsilinin sağlanması kabulünü arz ederiz” sözlerine yer verildi. Gürkan, önergenin doğru bir öneri olduğunu söylerken; “Ancak belediye binamızın fiziki koşulları nedeniyle şu anda bunu yapabilmemiz çok da mümkün gözükmüyor. Çünkü simetrik bir bina. Yeniden değerlendirmek gerekiyor. Bu salonun, binanın konsepti ile çok uyuşmadığının ben de farkındayım. Benim de içime sinen bir konsept değil. 2 yıl önce bir çalışma yapmıştık. 2 seçeneğimiz var; binadan dolayı istediğimiz sonucu elde edemeyeceğimiz bir çalışma yapılabilir ya da Belediye Meclis toplantılarını bu binanın dışında bir bina ortaya koyarak, bundan sonra orada yapmaya devam edebiliriz. Üzerinde biraz konuşulması ve tartışılması gereken bir husus” dedi. Gürkan, önergeyi Meclis onayına sunmayacağını söylerken; konu üzerinde gruplarla görüşme gerçekleştireceğini ifade etti.

Otoparka onay, ulaşıma ret

                Gündemin ikinci maddesinde ise Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün, Edirne merkezdeki Ada:71, Parsel:29 sayılı taşınmazın geçici otopark olarak kullanılması ile ilgili yazısı görüşüldü. Madde, oybirliğiyle kabul edildi. Gündemin üçüncü maddesinde de Edirne Belediyesi Ulaşım Komisyonu’nun 19 Eylül 2019 tarihinde aldığı karar ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün yazısı görüşüldü. Gündem maddesi; AK Parti ve MHP gruplarının ret oyu ile oy çokluğuyla kabul edildi.

3 adet kamyonet alımı görüşüldü

                Gündemin dördüncü maddesinde Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün T cetveli araç listesine 3 adet kamyonet eklenmesi ile ilgili yazısı görüşüldü. Gürkan, gündem maddesiyle ilgili yaptığı konuşmada; “Belediyemizin en önemli birimlerinden biri sayaç okuma ve su abonelik birimidir. Belediye Meclisi’mizde aldığımız karar gereği de 2 fatura üst üste ödenmeyen yerlerin kesimleri ve açılmaları da bu birim tarafından yapılıyor. Birimin de hiç aracı olmadığı için küçük tip hizmet araçlarından 3 tane almamız gerekiyor” sözlerine yer verdi.

“Hizmete gerek yok diyorlar”

                Toplantıda söz alan AK Parti grubundan Ayhan Dinç, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nde 2 adet vidanjör ve 2 adet kuka makinesi bulunduğunu söylerken; “Bunlardan vidanjörün biri çalışmakta, diğeri arızalıdır. Kuka makinesinin de bir tanesi arızalıdır. 3 kamyonet alacağımıza, yeni vidanjör ya da kuka makinesi alabiliriz” dedi. Dinç’in konuşmasının ardından açıklamalarda bulunan Gürkan, arızalı araçlardan bir tanesinin tamir edildiğini açıklarken; “Araçlar, zaman zaman arızalanıyor ve tamir ettiriyoruz. Yeterli olup olmadığını Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’ndeki personelimiz biliyor. Sizin bu konuda bir fizibiliteniz var mı? Yaptıysanız yararlanmak isterim” ifadelerine yer verdi. Dinç ise halkın, su ve kanalizasyon işlerinin zamanında yetişmediğini söylediğini ifade etti. Gürkan, araçların zaman zaman arıza yapabileceğini, tamir edildikten sonra tekrar kullanılabileceğini söyledi. Gürkan, Edirne Belediyesi’nin her arıza yaşanan aracın ardından yeni bir araç satın alınmasına ekonomik olarak dayanamayacağını söyledi. Dinç ise gündem maddesindeki 3 aracın satın alınmasının gereksiz olduğunu ve 3 adet kamyonet yerine vidanjör ya da kuka makinesinin alınması gerektiğini belirtti. Gürkan ise Dinç’e cevap vererek; “Ekiplerin şehir içi ulaşımı için ihtiyaçları var. Biz, ekipleri vidanjör ya da kuka makinesiyle gönderemeyiz” sözlerine yer verdi. Gürkan, konuşmasının ardından gündem maddesini Meclis’in oyuna sunarken; AK Parti ve MHP grupları gündem maddesine ret oyu verdiler. Gürkan da grupların ret oyuna dikkat çekerek; “AK Parti ve MHP grupları, hizmete gerek yoktur diyorlar” dedi. Gündem maddesi, oy çokluğuyla kabul edildi.

Oy kullanma gecikti

                Beşinci gündem maddesinde de imar komisyonuna havale edilen kararlar ile ilgili olarak imar komisyonunca alınan kararlar görüşüldü. Gündem maddesi, oy birliğiyle kabul edildi. Gündem dışı birinci maddede de İmar ve Ulaşım Komisyonlarının havaleleri görüşüldü. Gündem dışı madde, oy birliğiyle kabul edildi. Gündem dışı ikinci maddede ise Edirne Belediyesi’nin 2020-2024 stratejik planında sehven yazılan rakamların düzeltilmesi görüşüldü. Gürkan, 2020-2024 stratejik planında sehven yazılan rakamların bazılarında sıfırların eksik ya da fazla yazıldığını ve değişiklik ile sonucun değişmeyeceğini belirtti. Gürkan, gündem dışı maddeyi Meclis oyuna sunarken; AK Parti ve MHP gruplarından kabul ya da ret oyu kullanılmaması dikkat çekti.

“Sehvende bir sehven var mı?”

                Gürkan, AK Parti ve MHP gruplarına oy kullanmamaları üzerine tepki gösterirken; “Arkadaşlar, benim partilerin iç işleyişine müdahale hakkım da yok, haddim de değil. Ama zannediyorum ki bir anlaşmazlık var. Stratejik plan kitapçığa basılırken bazı maddelerde sıfır eksik ya da fazla yazılmış. Bu bir teknik düzeltmedir. Sonucu, hedefleri değiştirmeyen teknik bir düzeltmedir” ifadelerine yer verdi. AK Parti grubundan söz alan Mehmet Çapoğlu ise karışıklığın nedeninin stratejik planın gündem dışı görüşülmesinden kaynaklandığını söylerken; “Biz zaten stratejik planı kabul etmiştik. Ancak tekrar inceleyelim derken bu karışıklıklar ortaya çıkıyor. Çünkü eski stratejik planla karşılaştıramadık. Sehvende de bir sehven var mı diye inceliyoruz. Biz bu maddeye ret vermeyi düşünüyorduk. Fakat size güveniyoruz ve maddeyi kabul ediyoruz” dedi.

Oy birliğiyle kabul edildi

                Gürkan, gündem dışı maddede hiç kimsenin kandırılması ya da kimseye yanlış bilgi verilmesinin mümkün olmadığını söylerken; “Baskıdan ya da rakamların yanlış yazılmasından dolayı bir hata oldu ve düzeltilmesi amacıyla yapılıyor. Ben mi eksik anlatıyorum? Burada değiştirilen bir hedef yok. Sehven yazıldıkları da ifade ediliyor” sözlerine yer verdi. Tartışmanın ardından gündem dışı madde, oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda başka söz alan olmadığı için Gürkan toplantı oturumuna son verdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 518 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.