Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çöp ayrıştırmada yeni dönem - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Çöp ayrıştırmada yeni dönem 8.10.2019 - 09:29:45
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı toplantıları beşinci birleşimine katıldı. Gürkan, toplantıda EDİKAB ve Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’ndeki faaliyetlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Tesislerde otomatik ayrıştırma tesisinin yüzde 61 oranında tamamlandığını açıklayan Gürkan, 2020 yılında başlayacak otomatik ayrıştırma ile tesislerde elektrik üretiminin de artacağını söyledi. Gürkan, EDİKAD üyesi ilçelerde de kaynağında ayrıştırma farkındalığı için eğitim parkları kurulacağını açıkladı. Gürkan, eğitim parklarının Türkiye’de bir ilk olacağını söyledi.Çöp ayrıştırmada yeni dönem

Edirne İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı toplantılarının beşinci birleşimi, Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in yönetiminde gerçekleştirildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da katıldığı toplantıda Edirne Katı Atık Yönetim Birliği’nin (EDİKAB) faaliyetleri ve Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’ndeki çalışmalar sunuldu.

Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu Başkanı Serdar Çığla’nın EDİKAB faaliyetleri hakkındaki raporu sunmasıyla başlayan toplantıda Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri teknikeri Olcay Ayluayan da tesislerdeki çalışmalar hakkında sunum yaptı. Çığla, sunumunda EDİKAB’ın Edirne Belediyesi, Özel İdare, Havsa Belediyesi, Lalapaşa Belediyesi ve Süloğlu Belediyesi’nden oluştuğunu açıklarken; “Birliğin oluşumundan paylar, nüfus sayısına göre; Edirne Belediyesi yüzde 75,99, İl Özel İdaresi yüzde 16,78, Havsa Belediyesi yüzde 4,43, Lalapaşa Belediyesi yüzde 0,8 ve Süloğlu Belediyesi yüzde 2’dir” ifadelerine yer verdi.

EDİKAB’ı oluşturan belediyelere ve il özel idaresine ekonomik pay olarak yıllık öz gelirlerinden binde 6 ödeme düştüğünü açıklayan Çığla; “EDİKAB çalışma bölgesine gelen çöplerin, toplma işlemi için yasalar çerçevesinde 160 dekar alan birlik tarafından kamulaştırılmıştır. Birlik, 2017 yılında 29 yıllığına Atlas İnş. A.Ş. kiraya verilmiştir. Çöp toplama alanının düzenlenmesi, çalışan personel ve çöpten elektrik üretimi ile ilgili yatırım ve harcamalar firmaya aitti. EDİKAB, elektrik üretiminden yüzde 10 pay almaktadır. EDİKAB’ta denetim görevi yapan 1 müdür, 1 şef, 2 adet teknik personel olup, ücretleri birlik tarafından ödenmektedir” dedi.

Çöp miktarlarını açıkladı

İl Özel İdaresi’ne bağlı Köylere Hizmet Götürme Birliği alanlarından gelen 2019 yılı Ağustos ayı çöp miktarlarını da açıklayan Çığla; “Edirne merkez köyleri 280 bin 940 kilogram, Havsa köyleri 289 bin 860 kilogram, Süloğlu köyleri 97 bin 180 kilogram, Lalapaşa köyleri 158 bin 300 kilogramdır. Belediye sınırları içinde gelen çöp miktarları ise Edirne Belediyesi 6 milyon 136 bin 482 kilogram, Havsa Belediyesi 324 bin 780 kilogram ve Lalapaşa Belediyesi 60 bin 280 kilogramdır” sözlerine yer verdi.

Kapasite 400 tona çıkacak

Çığla’nın sunumunun ardından toplantıda Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri teknikeri Olcay Ayluayan da tesislerdeki çalışmalar hakkında sunum yaptı. Avluayan, sunumunda tesisteki üniteleri meclis üyelerine tanıtırken; tesislerde gerçekleştirilmeye başlanan yeniliklere de dikkat çekti. Ayluayan, tesislerde Mekanik Ayrıştırma Tesisi’nin kurulmaya başlandığını açıklarken; kompost tesisinin de büyütüleceğini söyledi. Tesislerde 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren elektrik üretilmeye başlandığını söyleyen Ayluayan, saatte 1,56 megavatt elektrik üretildiğini ifade etti. Ayluayan, yapımı devam eden yeni tesislerle birlikte kapasitenin 400 ton/gün’e çıkacağını açıkladı.

Otomatik ayrıştırma 2020’de başlayacak

Ayluayan’ın sunumunun ardından toplantıda bir konuşma da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan, konuşmasında bir buçuk yılda yapımı tamamlanan Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nin 10 milyon 100 bin TL maliyeti olduğunu açıklarken; Türkiye’de bir ilk olarak birlik üyelerinin hem bertaraf ücreti ödemediğini, hem de cirodan yüzde 10 pay aldığını söyledi. Tesislerde bir saatte yaklaşık bin 150 evin elektriğinin üretildiğini söyleyen Gürkan, birlik üyelerinin tesislerde çalışan 4 personelin maaşı haricinde hiçbir gideri olmadığını açıkladı. Gürkan, yapımı devam eden Mekanik Ayrıştırma Tesisi ile otomatik ayrıştırma sistemine geçileceğini açıklarken; tesisin 2019 yılı sonunda tamamlanacağını söyledi. Tesis ile birlikte elektrik üretim miktarının da artacağına dikkat çekerken; “Bir saatte ürettiğimiz elektrik miktarı, 2,8 ile 3 megavatt arasında değişecek” dedi.

“Yıllık kazanç 1 milyon TL”

Gürkan, tesislerde üretilen elektriğin Enerji Bakanlığı’na 13.3 Dolar’dan satıldığını açıklarken; yıllık kazancın 1 milyon TL’yi bulduğunu ifade etti. EDİKAB’ın üyelik aidatlarına da dikkat çeken Gürkan, birlik gelirlerinin artmasıyla üyelik aidatlarının binde 6’dan binde 1’i düşürüleceğini de söyledi. EDİKAB’a 4 ilçe ve 96 köyün üye olduğunu belirten Gürkan; tesislerde gerçekleştirilecek otomatik ayrıştırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından vatandaşlar için kaynağında ayrıştırma çalışmaları gerçekleştirilerek önemli bir farkındalığa imza atmak istediklerini söyledi.

Kaynağında ayrıştırmaya eğitim parkları

Gürkan, gelecek nesillerin kaynağında ayrıştırma konusunda eğitimlerinin çok önemli olduğunu ifade ederken; EDİKAB’a üye kentlerde atık, atık yönetimi, atık toplanması konularının işleneceği atık tesisleri ve çevresel eğitim parklarının kurulacağını açıkladı. Gürkan, sürekli eğitim kapsamında da evlerde kaynağında ayrıştırma ile ilgili broşürler dağıtılacağını söylerken; “Bu konuda eğitim şart. Gelirlerimiz de fazlasıyla yeterlidir. Bu proje, Türkiye’de bir ilk olacak” ifadelerine yer verdi. Tesisteki otomatik ayrıştırma çalışmalarının yüzde 61’inin tamamlandığını açıklayan Gürkan, tesis yatırım bedelinin ise 100 milyon TL’ye yükseleceğini söyledi. Edirne’nin en önemli eksikliğinin ise il sınırları içinde 3 adet katı atık birliğinin bulunması olduğuna dikkat çeken Gürkan; “Entegre bir yönetim ile bütün Edirne’deki atıklar keşke buradaki tesislere toplansa. Çöp, yönetemediğinizde ciddi bir sorundur. İklim problemlerinin farkında değiliz” dedi.

Gürkan, 3 ayrı katı atık birliğinin entegre edilmesi amacıyla çeşitli görüşmeler de gerçekleştirdiğini söyledi. Gürkan’ın sunumunun ardından Meclis Başkanı Geçmiş, toplantıya 5 dakika ara verirken; Gürkan’ın ayrılmasının ardından toplantıdan devam etti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 231 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Boccede hedef şampiyonluk Boccede hedef şampiyonluk 14.10.2019
Yalpalamanın bedelini ödüyoruz Yalpalamanın bedelini ödüyoruz 14.10.2019
Fatih’in torunları Edirne’de birinci Fatih’in torunları Edirne’de birinci 14.10.2019
Yılın Enlerine plaket Yılın Enlerine plaket 14.10.2019
Trump’a Şükrü Paşalı cevap Trump’a Şükrü Paşalı cevap 14.10.2019
Aydın’dan harekata tam destek Aydın’dan harekata tam destek 14.10.2019
Son Gulyabani’den imza günü Son Gulyabani’den imza günü 14.10.2019
Çizgilerin ustasına veda Çizgilerin ustasına veda 14.10.2019
Barış Pınarı’na veteran selamı Barış Pınarı’na veteran selamı 14.10.2019
Gürkan: Kendileri bilir Gürkan: Kendileri bilir 11.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 84
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 259 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo EDOSK! Sıra kimde?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.